Μεγάλη προσπάθεια αλλά με ήττα από τους Πολωνούς

Οι διεθνείς της U18  σε πανηγυρικό στιγμιότυπο από τον αγώνα με την Ρωσία.

ΠΟΛΩΝΙΑ – ΚΥΠΡΟΣ  3-0 25-16, 25-16, 25-21

Τη δεύτερή της ήττα δέχθηκε η Εθνική Ανδρών U18 στο δεύτερο γύρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που φιλοξενείται στην πόλη Άναπα της Ρωσίας. Οι παίκτες του Βαγγέλη Κουτουλέα άνκαι κατέθεσαν ψυχή στη σάλα « Sport Hall Voleygrad VITYAZEVO» έχασαν από την Πολωνία με 3-0.  Όπως και στον αγώνα της Πέμπτης με την Ρωσία έτσι και απέναντι στους Πολωνούς η Εθνική ήταν ισάξια σε ένα σετ. Αυτή τη φορά στο τρίτο το οποίο χάσαμε στις λεπτομέρειες με 21-25. Σημειώνεται ότι στη σάλα της Άναπα βρέθηκαν 50 θεατές.

Η προσοχή στρέφεται στον αγώνα του Σαββάτου στις 19:00 απέναντι στη Σλοβενία όπου οι νεαροί διεθνείς θα επιζητήσουν τη νίκη για να φύγουν με κέρδος από την Ρωσία.

Παρά το καλό μας ξεκίνημα η Εθνική αντιμετώπισε προβλήματα στην υποδοχή για δεύτερο σερί ματς και μοιραία μείναμε πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ 16-08 και 21-12 για να χάσουμε το σετ σε 19 λεπτά με 25-16. Από την ομάδα μας διακρίθηκε ιδιαίτερα ο Σωτήρης Σιαπάνης με οκτώ πόντους ο οποίος πήρε και το βάρος των προσπαθειών (19 στο σετ).

Στο δεύτερο σετ βάλαμε πίεση στους Πολωνούς στα αρχικά στάδια 05-05 όμως μας ξέφυγαν με πέντε 13-08 μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ. Η συνέχεια ήταν κακή για την Εθνική με τους Πολωνούς να διατηρούν απόσταση ασφαλείας 16-09. Η ομάδα μας παρά τη φιλότιμη προσπάθεια έμεινε πίσω στο σκορ 18-12 και αργότερα 23-14 για να χάσουμε το δεύτερο σετ με 25-16 σε 21 λεπτά. Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο σετ ο Σωτήρης Σιαπάνης ήταν ο καλύτερος της Εθνικής μας συμπληρώνοντας 12 πόντους σε 30 επιθέσεις.

Το 0-2 σε βάρος μας δεν πτόησε τους διεθνείς μας που μπήκαν πολύ καλά στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 06-08. Γρήγορα – γρήγορα οι Πολωνοί ανέκαμψαν και με σερί 12-03 προσπέρασαν με 12-09. Η Εθνική ήταν εξαιρετική θυμίζοντας το δεύτερο σετ με την Ρωσία και βρισκόταν στο κυνήγι των Πολωνών 12-15, 18-21, 20-23. Ωστόσο, παρά την φοβερή προσπάθεια των διεθνών για κατάκτηση του σετ έχασαν με 21-25 σε 21 λεπτά και τον αγώνα 0-3 σε 1 ώρα και 15 λεπτά.

Σύμφωνα με τα στατιστικά ο Σωτήρης Σιαπάνης ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 25 πόντους  και εφτά μπρέικ πόιντς, μαζί με ένα άσσο  και τρία μπλοκς. Στις στατιστικές κατηγορίες διακρίθηκαν επίσης από κυπριακής πλευράς ο ακραίος Κωνσταντίνος Σκορδής και ο λίμπερο Δήμος Μυλωνάς στην υποδοχή, ενώ ένα μπλοκ κατέβασε ο Μιχαήλ.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Σ. ΠΑΥΛΙΚ): Σλαβίνσκι, Ντε Ολιβέιρα, Στρούλακ,Τροχάνσκι,Τσερβίνσκι, Σίσοτζ – Λίμπερο: Nοβόσιακ.- Αλλαγές: Βάλτσακ, Νοβακόφσκι. Ουυρμπάνοβιτς.

ΚΥΠΡΟΣ(Β. ΚΟΥΤΟΥΛΕΑΣ): Γεωργίου,Σαββίδης, Σκορδής,  Σιαπάνης, Παπαδημητρίου, Μιχαήλ – Λίμπερο: Μυλωνάς – Αλλαγές: Χαραλάμπους, Θεοδώρου, Χρυσοστομίδης.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Δανός Kλέιν – Μόρτεν Εγκμποργκ και ο Λευκορώσος  Κονσταντίν