Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Μεγάλη νίκη στην παράταση για Απόλλωνα (PHOTOS)

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα που έγινε στην Λεμεσό, ο Απόλλωνας πέτυχε σπουδαία νίκη κόντρα στην περσινή πρωταθλήτρια Κύπρου, Πετρολίνα ΑΕΚ, με 89-78. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό καθ’ όλη την διάρκεια του, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον όλων όσων βρέθηκαν στο γήπεδο, μέχρι και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι “κιτρινοπράσινοι” ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Λεμεσού ωστόσο να είναι καλύτερη στην επανάληψη, να ισοφαρίζει το παιχνίδι και κάνοντας πολύ καλό παιχνίδι στην παράταση, να παίρνει στο τέλος την νίκη.

Αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Απόλλωνα σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα, αφού θυμίζουμε πως στην 1η αγωνιστική νίκησε και πάλι στην έδρα του την Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Παράλληλα, αυτή είναι η δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες για τους περσινούς πρωταθλητές, που ηττήθηκαν και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στην έδρα τους από τον Κεραυνό.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να είναι πάρα πολύ κοντά.  Και ενώ στο 7:00 το παιχνίδι ήταν στο 15-14 υπέρ της Πετρολίνα ΑΕΚ, οι Λαρνακείς με ένα εκπληκτικό σερί ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο 20-14. Όμως δεν έμειναν μέχρι εκεί, αφού το σερί τους συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο όταν στο 12:53 είχαν φτάσει στο 27-17. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν ανώτερη στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, καταφέρνοντας με το τέλος του πρώτου μιχρόνου να προηγούνται με 41-28.

Τα δεδομένα όμως ήταν πολύ διαφορετικά στην επανάληψη, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο παρκέ και πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση μείωσαν στους έξι πόντους την διαφορά τους από την Πετρολίνα ΑΕΚ, με το σκορ να είναι στο 51-45 υπέρ των φιλοξενουμένων. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η τέταρτη περίοδος, με τον Απόλλωνα να πιέζει και να καταφέρνει στα τελευταία λεπτά του τέταρτου δεκάλεπτου να φέρει το παιχνίδι στα ίσα σε 70-70, με αποτέλεσμα αυτό να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν εν τέλει να πάρουν την μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 89-78.