19 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Μεγάλη νίκη Παφιακού – Κέρδισαν Ανόρθωση και Σαλαμίνα

Με τρεις αγώνες συνεχίστηκε την Παρασκευή το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Πετοσφαίρισης Α’ Κατηγορίας Ανδρών.  Το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στην κλειστή αίθουσα «Αφροδίτη» όπου Παφιακός και ΑΕΚ Καραβά έδωσαν πραγματική μάχη για τη νίκη με τελικό νικητή τον Παφιακό με 3 -1.  Στα άλλα παιχνίδια, η Ανόρθωση συνάντησε δυσκολίες στη  Δερύνεια μόνο στο τρίτο σετ κερδίζοντας με 3 -0 την Αναγέννηση, ενώ στο Αθλητικό  Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε εύκολα 3 -0 τον Καποδίστρια Εθνικό Λατσιών.

Ντέρμπι στην Πάφο

Πραγματική μάχη έγινε στην κλειστή αίθουσα Αφροδίτη μεταξύ Παφιακού και Pokka ΑΕΚ Καραβά Ο αγώνας ήταν αμφίρροπο,, δυνατός και με πολλή ένταση. Ο Παφιακός ήταν πιο αποτελεσματικός στα δυο πρώτα σετ, τα οποία κέρδισε με 25 – 22 και 25 – 23, άνκαι οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο  σκορ.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ Καραβά αντέδρασε προ του φάσματος μια νέας ήττας στο πρωτάθλημα και μείωσε σε 2 -1 αφού κέρδισε το σετ 25 -22 παρά το  γεγονός ότι οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 22 -22..Στο τέταρτο σετ ο Παφιακός πιο αποφασιστικός δεν άφησε την ΑΕ Καραβά σε περαιτέρω αντίδραση έφθασε στην κατάκτηση του σετ με 25-19 παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη επί ενός πολύ δυνατού αντιπάλου.

Παφιακός: (Σπ. Πρωτοψάλτης): Ανδρέου, Μασιέλ, Κωνσταντινίδης, Μπουρκόφσκι, Οικονομίδης, Μπατίστα, Χριστοδούλου, Παπαχριστοδούλου (Λίμπερο)

ΑΕΚ Καραβά: (X. Καννεστράνι): Α. Χριστοφή, Κνέζεβιτς, Αντωνιάδης, Ροντόλφο, Ράμμα, Ράντιτς, Αχιλλέως (Λίμπερο).

Πέρασε από τη Δερύνεια η Ανόρθωση

Καταφανώς ανώτερη η Ανόρθωση κέρδισε την Αναγέννηση με 3 -0 στη Δερύνεια. Η ομάδα του Μάριου Κοντού συνάντησε δυσκολίες μόνο στο τρίτο σετ όταν οι «πράσινοι» του Αντώνη Κωνσταντίνου ισοφάρισαν 20 -20 και 21 και 21.Ωστόσο, η Ανόρθωση πιο ουσιαστική στο τέλος του σετ κέρδισε με 25 – 21. Στο πρώτο και δεύτερο σετ, οι «κυανόλευκοι» χωρίς να συναντήσουν δυσκολίες κέρδισαν με 25 -14 και 25 – 18.

Αναγέννηση Δ(Α.Κωνσταντίνου): Στέκας, Ττόφιας, Ντουβάρτσι, Αρμενάκης, Πραία, Νικόλοφ (λίμπερο) Ζάνης (Καραγιάννης, Χρυσοστόμου)
    Ανόρθωσις(Μαρ Κοντός): Κριγιάνσκι, Γ.Χρυσοστόμου, Γκουέλλε, Κολάς, Δημητρίου, Μιχάηλοβιτς (λίμπερο) Πλατρίτης

Εύκολη νίκη για Ν. Σαλαμίνα

Ανώτερη η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε τον Καποδίστριας Εθνικό  Λατσιών με 3 -0. Στο πρώτο σετ η ομάδα  του Ρέινολτς μπήκε φουριόζα και κέρδισε με 25 – 16. Οι ερυθρόλευκοι καλύτεροι σε όλους τους τομείς κέρδισαν με 25 – 14 κάνοντας το 2-0 στα σετ. Πιο εύκολο ήταν το έργο της Ν. Σαλαμίνας στο τρίτο σετ το οποίο κέρδισε με 25 -8 και τον αγώνα με 3 -0 πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Νέα Σαλαμίνα (Ρέϊνολτς): Προδρόμου, Ιάντολο, Χάντ, Ζηκάκης, Σαββίδης, Παϊάν (λίμπερο) Βαρνάβα (Σοφοκλέους, Καλαφάτης, Κ.Λιοτατής, Α.Λιοτατής)
    Εθνικός Λ.(Ιωάννου): Χατζηαθανασίου, Προύσαλης, Κουλέντης, Χαριδήμου, Τοφής, Μιχαήλ (λίμπερο) Νικηφόρου (Γεωργίου, Γερασίμου, Κιρίλοφ, Παντελίδης)