Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθει η ετήσια Κολυμβητική εκδήλωση  “Κολυμπώ για τον Συνάνθρωπο μου 2017” που συνδιοργανόνουν  το Κολυμβητήριο Ιακώβου και ο Αντιρευματικός Σύνδεσμος Κύπρου.

Η εκδήλωση γίνεται εις μνήμη του Πανικού Ιακώβου, ενός από τις μεγαλύτερες Αθλητικές μορφές της Κύπρου ως Αθλητή, Προπονητή Κολύμβησης και Ποδοσφαίρου αλλά και Καθηγητή Φυσικής Αγωγής αλλά και για να ενισχύσει οικονομικά τον Αντιρευματικό Σύνδεσμο Κύπρου για να συνεχίσει να επιτελεί το έργο του προς τον Ρευαμτοπαθεί συνάνθρωπο μας.

Η εκδήλωση τελούσε υπό την Αιγίδα του ΚΟΑ και ήταν στα πλαίσια των αθλητικών εκδηλώσεων Λεμέσια 2017.

Οι συμμετοχές αθλητών ανήλθαν στις 110 ξεπερνώντας κάθε προσδοκία των διοργανωτών με παρουσία από αθλητές του Κολυμβητήριου Ιακώβου, Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου, Ναυτικού Ομίλου Μέσα Γειτονιάς, Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού, Ναυτικού Ομίλου Κερύνειας, Κολυμβητές Masters, Τριαθλητές, Cyprus Stroke Association και παιδιά που συμμετέχουν στο παρεμβατικό πρόγραμμα Κολύμβησης “Ελευθέρωσε τον Ε-Αυτισμό σου”.

Αξιοσημείωτο είναι η συμμετοχή μικρών παιδιών από την ηλικία των 6 χρόνων στο ατομικό αγώνισμα των 1000μ αλλά και στο ομαδικό των 5Χ200μ.

Οι διοργανωτές θα ήθελαν ακόμη μία φορά να συγχαρούν τους αθλητές για την προσπάθεια τους και να ευχαριστήσουν

  • ΚΟΑ και τον Δήμο Λέμεσού για την στήριξη τους,
  • Μέγα Χορηγούς: ΟΠΑΠ και Πετρολίνα,
  • Χορηγούς Επικοινωνίας: Φιλελέυθερο, MEGA One, Κανάλι 6, Goal Κύπρου,
  • Χορηγούς: Victoria tents, Blue Circle, Gevorest, Efstaco
  • Υποστηρικτές: InPrima, Katy’s Music and Vocal School, TYR, Merino, Corina, Studio M, Scholl of Music Tonias Polycarpou και τον Επαρχιακό Σύνδεσμο Ναυαγοσωστικής Λεμεσού.
  • τους εθελοντές του Αντιρευματικού Συνδέσμου Κύπρου, τους γυμναστές και συναδέλφους του Κολυμβητηρίου Ιακώβου.

Φωτογραφίες απο τουσ αγώνες πατήστε εδώ………….

Αποτελέσματα:

Ατομικό Αγώνισμα 1000μ

Προαγωνιστική Αγοριών:

1ος: Κωνσταντίνου Χαράλαμπος – Ν.Ο Μέσα Γειτονιάς

2ος: Χριστοφόρου Ανδρέας – Κολυμβητήριο Ιακώβου

3ος: Μαυρής Γιάννης – Κολυμβητήριο Ιακώβου

 

Προαγωνιστική Κοριτσιών:

1η: Πρωτοπαπά Ολίβια – Ν.Ο. Λεμεσού

2η: Ξυνομπίτη Ειρήνη – Κολυμβητήριο Ιακώβου

3η: Κωνσταντινίδου Μαρία – Κολυμβητήριο Ιακώβου

 

Παμπαίδες:

1ος: Δημητρούλιας Άγγελος –

 

Παγκορασίες

1η: Αντωνίου Λίντα – Κολυμβητήριο Ιακώβου

2η: Μαρκαντώνη Νικόλ – Κολυμβητήριο Ιακώβου

 

Άνδρες:

1ος: Χριστοφόρου Κώστας – Masters

2ος: Κουσιάππας Παύλος – Masters

3ος: Βρυωνίδης Αλέξης – Triathlon

 

Γυναίκες:

1η: Ρουμπίνα Ναταλία – Masters

 

 

Ομαδικό Αγώνισμα 5Χ200μ

Κατηγορία Μικτή

1η: Ψαράδες

2η: Κολυμβητήριο Ιακώβου 2

3η: κολυμβητήριο Ιακώβου 3

 

Κατηγορία Άνδρες

1η: Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου 2

2η: Νέοι Μέσα Γειτονιάς

3η: Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου 1