Μεγάλη εντος έδρας νίκη για τον Κεραυνό επι της Donar Groningen

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής για την Β’ φάση του FIBA Europe Cup, απέναντι στην Donar Groningen από την Ολλανδία, με τελικό σκορ 74-72, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με την κυπριακή ομάδα να κάνει την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και να πετυχαίνει την πολύ σημαντική αυτή νίκη. Πρόκειται για την τρίτη νίκη του Κεραυνού στον 12ο όμιλο, η οποία του δίνει σημαντικές πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μο Αμπουκάρ που σημείωσε 21 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Πιο καλά μπήκε στο παιχνίδι η Donar που μέχρι το 2’ προηγήθηκε με 7-1. Έπειτα ο Κεραυνός με τρίποντο του Σκοτ και δίποντο του Αμπουκάρ μείωσε σε 6-5 στα μισά της περιόδου, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα ενός πόντου, με το σκορ να είναι στο 12-11. Στο 9’ η Donar ήταν μπροστά με 24-17, με τον Αμπουκάρ να πετυχαίνει τρεις πόντους πριν την ολοκλήρωση της περιόδου και να μειώνει σε 24-20.

Ο Κεραυνός ξεκίνησε πιο καλά την Β’ περίοδο, καταφέρνοντας μετά από ενάμιση λεπτό να μειώσει στον πόντο την διαφορά (27-26), ωστόσο το σκορ μέχρι το 13’ οδηγήθηκε στο 34-28 υπέρ των φιλοξενουμένων. Στην συνέχεια ο Μπάρκερ μείωσε σε 34-30, για να ακολουθήσουν άλλοι τέσσερις πόντοι για την Donar έως το 15:30, με το σκορ να πηγαίνει στο 38-30. Στο 17:30 η διαφορά ανέβηκε στους δέκα πόντους (42-32), ενώ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου η Donar ήταν μπροστά με 48-39.

Με πέντε πόντους από τον Σκοτ και δύο από τον Πέπερ μπήκε στην Γ’ περίοδο ο Κεραυνός, μειώνοντας σε 48-46. Έπειτα ακολούθησαν οκτώ σερί πόντοι για την Donar, μέχρι το 25:30, με την διαφορά να πηγαίνει ξανά στους οκτώ (56-48), ενώ στην συνέχεια  σημειώθηκαν τέσσερις πόντοι για την κυπριακή ομάδα από τους Μιχαήλ και Μπάρκερ, μειώνοντας σε 56-52, στο 26’. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά το σκορ πήγε στο 58-52, ενώ με το τέλος της περιόδου η Donar ήταν μπροστά με 60-53.

Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μετά από μισό λεπτό στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το σκορ να πηγαίνει στο 62-55, ενώ μέχρι το 31’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο ακόμα πόντους (64-55). Έπειτα ακολούθησαν δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Άρη Κορωνίδη, με τον Κεραυνό να μειώνει σε 64-61. Λίγο αργότερα οι ολλανδοί πέτυχαν άλλους τέσσερις πόντους (68-61), με τον Αμπουκάρ να απαντάει με τρίποντο στο 35’ και να μειώνει σε 68-64. Δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 70-67, με τον Κεραυνό να πιέζει συνεχώς. Μέχρι το 38’ το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη σημείωσε τρεις ακόμα πόντους (δύο ο Μπάρκερ, ένα ο Σκοτ) ισοφαρίζοντας σε 70-70, ενώ στο 39’ ο Πέπερ με τρίποντο έκανε το 73-70. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν άμεσα σε 73-72, ενώ πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Σκοτ με μία ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το τελικό 74-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 39-48, 53-60, 74-72

Κεραυνός Στροβόλου (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Σκοτ 16 (3), Πέπερ 7 (1), Μιχαήλ 4, Κινγκ 4, Νεοφύτου, Ρος, Θεοχαρίδης, Μπάρκερ 13 (1), Αμπουκάρ 21 (1), Κορωνίδης 6 (2), Παρκς 3.