ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΛΑΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ –FREDERICK UNIVERSITY                  59-49

Το δυνατό ξεκίνημα του πανεπιστημίου Κύπρου στο πρώτο δεκάλεπτο βρήκε απάντηση από την εξαιρετική εμφάνιση των παικτών του Frederick University με αποτέλεσμα το  20-10 του πρώτου δεκαλέπτου να γίνει 222-24 στο τέλος του δευτέρου.

Αυτό όμως ενήργησε σαν αφύπνιση για τους παίκτες του πανεπιστημίου Κύπρου που μπαίνοντας μέσα για το β μέρος με ιδιαίτερο πάθος και δύναμη κατάφεραν παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα να καθαρίσουν το παιγνίδι με 59-49 στέλλοντας μηνύματα ότι και φέτος το πρωτάθλημα θα έχει πολύ δυνατές μονομαχίες.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ           41-87

Η διαφορά δυναμικότητας φάνηκε από νωρίς σε αυτό το παιγνίδι αφού οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας μπαίνοντας στο παρκέ πολύ αποφασισμένοι για την κατάληξη του παιγνιδιού πήραν κεφάλι με 17 -27 στο πρώτο δεκάλεπτο και σταδιακά αύξαναν την διαφορά για να κλείσει το ημίχρονο με 28-43.

Παρά την διαφορά των 15 πόντων οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας γνωρίζοντας ότι τίποτα δεν είχε κριθεί και σεβόμενοι τον αντίπαλο συνέχισαν να αποδίδουν σε ψηλό επίπεδο και κατάφεραν να πάρουν ένα πολύτιμο ροζ φύλο με τον πίνακα του σκορ να γράφει 41-87.

Με αυτή τους την νίκη και τον τρόπο που αγωνίστηκαν οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έστειλαν … ξεκάθαρα μηνύματα για τους σκοπούς και τους στόχους που έχουν για το φετινό πρωτάθλημα που δεν είναι άλλος από τον τίτλο.