Μεγάλα παιχνίδια και νίκες για Ολυμπιάδα Ν. και Giti A.o. Διόνυσος

Σασπένς και θέαμα στους αγώνες που άνοιξαν την 5η αγωνιστική

Μεγάλα παιχνίδια έγιναν την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021 στο πρώτο σκέλος της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β Ανδρών. Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως απέδειξε ότι φέτος πάει για μεγάλα πράγματα υποχρεώνοντας στο «ΝΕΑΠΟΛΗ –ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» την πρωτοπόρο και μέχρι την 5η αγωνιστική αήττητη Ολυμπίάς Φρ. στην ήττα με 3-2 σετ.

Εξάλλου, στο γήπεδο του Λυκείου Αγ. Χαραλάμπους στην Έμπα, έγινε σπουδαίο ματς με τον  GiTi Α.Ο. Διόνυσο να κερδίζει με 3-2 την εκπληκτική ομάδα του Λέοντα Λειβαδιών.

Στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» η Ολυμπιάδα Ν. πήρε μια μεγάλη νίκη και είναι στη 2η θέση δυο πόντους πίσω  από την Ολυμπιάς Φρ. Η ομάδα της Νεάπολης προηγήθηκε με 2-0 σετ (25-23, 25-21). Οι πρωτοπόροι ισοφάρισαν σε 2-2 κερδίζοντας το τρίτο και τέταρτο σετ με 23-25 και 17-25. Στο τάϊ –μπρέικ έγινε φοβερό παιχνίδι με την προσφυγική ομάδα να επικρατεί με 19-17 και να επικρατεί με 3-2 σετ.

Σε ένα εκπληκτικό αγώνα στο Λύκειο Αγίου Χαραλάμπους στην Έμπα, ο GiTi Α.Ο. Διόνυσος κέρδισε μετά από δυο και πλέον ώρες τον Λέοντα Λιβαδιών με 3-2 σετ. ΄Στην Έμπα έγινε μεγάλο ντέρμπι με τα σετ να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Ο Λέοντας προηγήθηκε 0-1 (το πρώτο σετ έληξε 20-25). Ο GiTi Α.Ο. Διόνυσος ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 2-1 σετ (25-17, 25-23). Το τέταρτο σετ κατέληξε στη σκαλιώτικη ομάδα με τον Λέοντα να κερδίζει 21-25 να γράφει το 2-2 και το ματς να κρίνεται στο τάϊ – μπρέικ. Στην ρουλέτα του βόλεϊ κέρδισε ο GiTi  Α.Ο. Διόνυσος  με 15-12 και πήρε τους δυο πόντους.

H 5η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Πέμπτη 18 Νοεμβρίου 2021 με τους αγώνες AΠΟΚ – Εθνικός Λ. στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου στις 20:15 και Φοίνικας Π. – Lemesos Volleyball στις 19:30 στο Γήπεδο Πύλας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Ολυμπιάς Φρ. (5) 04-01 14- 04 13
  2. Ολυμπιάδα Ν. (5) 04-01 13-05 11
  3. GiTi Α.Ο. Διόνυσος (5) 04-01 12-08 10
  4. Lemesos Volleyball (4) 02-02 08-06 07
  5. Λέοντας Λ. (5) 02-03 08-11 07
  6. Φοίνικας Π. (4) 02-02 08-06 06
  7. ΑΠΟΚ (4) 00-04 01-12 00
  8. Εθνικός Λ. (4) 00-04 00-12 00

Λεζ. Εντυπωσιακή φάση από τον αγώνα Ολυμπιάδα Ν. – Ολυμπιάς Φρ.

Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com