National volley team AMKE 2019 4

Η Εθνική Ανδρών άρχισε ιδανικά τους αγώνες της στους ΑΜΚΕ του Μαυροβουνίου. Παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε η ομάδα του Χόρχε Κανεστράτσι κέρδισε το Σαν Μαρίνο στην πόλη Μπούντβα με 3-0 και έκανε «πρεμιέρα» με το δεξί.

Έχοντας κορυφαίο τον Σωτήρη Σιαπάνη που με 16 πόντους ήταν «μόνιμη απειλή» για τους Σαν Μαρινέζους  η Εθνική πήρε τη νίκη. Επόμενος αντίπαλος την Τετάρτη 29 Μαϊου το Μονακό.

Στο πρώτο σετ η ομάδα μας άνκαι δυσκολεύτηκε κέρδισε 25-22 και προηγήθηκε με 1-0 σετ. Η Εθνική προηγήθηκε 17-12, αλλά η ομάδα του Σαν Μαρίνο ανέτρεψε τα δεδομένα και προσπέρασε 19-20. Ωστόσο, οι διεθνείς κατάφεραν να αντιδράσουν κερδίζοντας 25-22 με διακριθέντα τον Σιαπάνη.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το δεύτερο σετ αφού ούτε η ομάδα μας, αλλά ούτε και το Σαν Μαρίνο μπορούε να ξεφύγει στο σκορ (04-04, 08-08). Στα τελικά στάδια οι Σαν Μαρινέζοι προηγήθηκαν 21-24 αλλά η Εθνική δεν τα παράτησε και οδήγησε το σετ στους έξτρα πόντους όπου κερδίσαμε με 26-24 και πήραμε το σπουδαίο προβάδισμα του 2-0 σετ. Σε αυτό το σετ ανέβηκε αισθητά ο Αλεξίου.

Οι διεθνείς μας στο τρίτο σετ ξεκίνησαν καλύτερα και διατηρούσαν το προβάδισμα 07-04. Στη συνέχεια με σερί 00-03 η ομάδα του Σαν Μαρίνο μείωσε 08-07, ενώ μας ισοφάρισαν 09 -09. Το σετ κάπου «στράβωσε» στο συγκεκριμένο σημείο αφού η ομάδα του Σαν Μαρίνο προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή 11-12. Η Εθνική δεν άφησε έτσι την κατάσταση και κατάφερε να κάνει το δικό της σερί 08-03 και ξέφυγε 19-15. Οι διεθνείς μας επιβλήθηκαν και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα 22-18 για να επιβληθούν με 25-18 και να πάρουν τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΚΥΠΡΟΣ(Χ. ΚΑΝΕΣΤΡΑΤΣΙ): Σιαπάνης (16) , Γεωργίου (6), Χρυσοστόμου (4), Παφίτης (7), Αποστόλου (7), Αλεξίου (9) – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου , Aντωνίου– Αλλαγές: Κοντός (2), Χαριδήμου (8) (Στρουγκάρεβιτς, Αυγ. Σαββίδης, Παν. Χρυσοστόμου, Προδρόμου).

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: Farineli, Zamagni, Kiva, Vanucci, Benvenutti, Rondeli, E. Lazzarini, Bernardi, Lombardi,De Luigi, A. Lazarini, Bacciochi.