Μία επιτυχημένη συνέχεια στο ατομικό και ένα νέο ξεκίνημα στο ανσάμπλ θα επιδιώξουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής της Σόφιας οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες, οι οποίες μετρούν αντίστροφα για την συμμετοχή τους στην σημαντικότερη διοργάνωση της χρονιάς, από τις 10 έως τις 16 Σεπτεμβρίου.
 
Για τη βουλγαρική πρωτεύουσα θα ταξιδέψει αύριο (Πέμπτη 06/09) η πρωταθλήτρια του ατομικούΕλένη Κελαϊδίτη, συνοδευόμενη από την προπονήτριά της Μαρίνα Φατέεβα, τον φυσικοθεραπευτή Δημήτρη Τσιαντούλα και τη διεθνή κριτή Έφη Πανταζίδου.
Την ερχόμενη εβδομάδα (Τετάρτη 12/09), έπειτα από τριήμερη προετοιμασία στη Θεσσαλονίκη, θα αναχωρήσει με προορισμό την Σόφια και η Εθνική ομάδα του ανσάμπλ (Χρύσα Μουτάφη, Ζωή Ντίτσιου, Μυρτώ Αθανασουλάκη, Ιωάννα Τζιατζιά, Χρυσάνθη Αθανασακοπούλου, Αύρα Ντούρο), μαζί με τις προπονήτριες Φωτεινή Κωτσοπούλου και Σοφία Αϊβαθιάδου, τη δασκάλα μπαλέτου Μυρτώ Τασιούλα, τη διεθνή κριτή Μαρία Πάχτα και τον πρόεδρο της Ε.Γ.Ο. Θανάση Βασιλειάδη, ο οποίος θα αποτελέσει και τον αρχηγό της ελληνικής αποστολής.

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής της Σόφιας έχουν δηλώσει συμμετοχή 161 αθλήτριες του ατομικού και 36 εθνικές ομάδες ανσάμπλ, εκπροσωπώντας συνολικά 60 χώρες.
Θα είναι η τρίτη φορά που ο θεσμός φιλοξενείται επί βουλγαρικού εδάφους, έπειτα από τα αντίστοιχα παγκόσμια πρωταθλήματα του 1969 και του 1987, που είχαν γίνει στη Βάρνα.
 
Στην «Αρένα Αρμεέτς» της Σόφιας, που εγκαινιάστηκε πριν από επτά χρόνια, έχουν πραγματοποιηθεί αρκετές ακόμη σημαντικές διοργανώσεις γυμναστικής, όπως το παγκόσμιο πρωτάθλημα αεροβικής του 2012, τα παγκόσμια πρωταθλήματα τραμπολίνο του 2013 και του 2017 και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης του 2014, ενώ στο ίδιο στάδιο διοργανώνεται επίσης ένα παγκόσμιο κύπελλο ρυθμικής γυμναστικής κάθε χρόνο από το 2014.
 
Το πρόγραμμα των αγώνων (σε ώρες Ελλάδας):
 
Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου
10:00 – 18:50: Ατομικό: Προκριματικός αγώνας, 1ο σκέλος (στεφάνι, μπάλα)
 
Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου
10:00 – 18:55: Ατομικό: Προκριματικός αγώνας, 1ο σκέλος (στεφάνι, μπάλα)
20:30 – 21:00: Ατομικό: Τελικός στο στεφάνι
21:05 – 21:35: Ατομικό: Τελικός στην μπάλα
 
Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου
10:00 – 16:50: Ατομικό: Προκριματικός αγώνας, 3ο σκέλος (κορύνες, κορδέλα)
 
Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου
10:00 – 16:45: Ατομικό: Προκριματικός αγώνας, 3ο σκέλος (κορύνες, κορδέλα)
20:30 – 21:00: Ατομικό: Τελικός στις κορύνες
21:05 – 21:35: Ατομικό: Τελικός στην κορδέλα
 
Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
14:00 – 20:00: Ατομικό: Τελικός σύνθετου ατομικού
 
Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου
13:00 – 19:30: Ανσάμπλ: Σύνθετος αγώνας (5 στεφάνια, 3 μπάλες / 2 σχοινάκια)
 
Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου
15:00 – 15:40: Ανσάμπλ: Τελικός στα 5 στεφάνια
15:50 – 16:35: Ανσάμπλ: Τελικός στις 3 μπάλες / 2 σχοινάκια