23 C

Με νίκη αρχίζει η Εθνική Κύπρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Β’

Με μία πολύ σημαντική νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας η Εθνική Κύπρου, όπου στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής επικράτησε της Ουγγαρίας με 62-58, έπειτα από ένα συναρπαστικό αγώνα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν πολύ καλό για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, σημειώνοντας μία δίκαιη νίκη.

H προσοχή της Κύπρου στρέφεται πλέον στον επόμενο της αγώνα, απέναντι στην Βουλγαρία την Παρασκευή (10/8) στις 17:30. Υπενθυμίζεται πως όλες οι αναμετρήσεις θα μεταδίδονται ζωντανά μέσω live streaming από την ιστοσελίδα και το faceboοk page της ΚΟΚ.

Κορυφαίοι για την Εθνική Κύπρου ήταν οι Αινέας Γιουνγκ (23 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), Φίλιππος Τίγκας (16 πόντοι, 1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Γιώργος Πορφυρίδης (15 πόντοι, 1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με καλή διάθεση μπήκε στο παρκέ η Κύπρος, που από τα πρώτα στάδια του αγώνα έδειξε πως ήθελε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό στον αγώνα, καταφέρνοντας με την ολοκλήρωση της Α’ περιόδου να είναι μπροστά στο σκορ με 13-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κύπρου ήταν εντυπωσιακό, καταφέρνοντας μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου να δημιουργήσει διαφορά 16 πόντων στο σκορ (36-20).

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Ουγγαρία με την έναρξη της Γ’ περιόδου, η οποία πίεσε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο σκορ στους έξι πόντους (46-40). Μέχρι το 33’ η Ουγγαρία ισοφάρισε σε 49-49, για να ακολουθήσουν έξι πόντοι για την Κύπρο (τρίποντο ο Τίγκας, δύο ο Πορφυρίδης, ένα ο Γιουνγκ), οι οποίοι οδήγησαν το σκορ στο 55-49 στο 35’.

Τρία λεπτά αργότερα το σκορ πήγε στο 57-53, για να μειώσει λίγο πιο μετά η Ουγγαρία στον ένα πόντο την διαφορά, έπειτα από τρίποντο του Σοβεγκιάρντο (57-56). Στο 39’ η Κύπρος με δύο ελεύθερες βολές του Γιουνγκ έκανε το 59-56, με την Ουγγαρία να απαντάει με δίποντο του Κάρμαν σε 59-58. Μισό λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, ο Τσιελέπας έκανε το 61-58 για την Εθνική Κύπρου. Μέχρι το φινάλε του αγώνα η Κύπρος σημείωσε δύο ακόμα πόντους (από ένα οι Τίγκας-Πορφυρίδης).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 20-36, 40-46, 58-63