20 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Με 34 ελληνικά μετάλλια έπεσε στη Θεσσαλονίκη η αυλαία του European Clubs Taekwondo Championships 2019

Με 34 μετάλλια για το ελληνικό ταεκβοντό στις κατηγορίες εφήβων/νεανίδων, παίδων/κορασίδων και αγοριών/κοριτσιών (kids), έπεσε στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο της Θεσσαλονίκης, η αυλαία του European Clubs Championships, στο οποίο συμμετείχαν 1564 αθλητές και αθλήτριες, από 39 χώρες και 333 διαφορετικές ομάδες. Συνολικά η Ελλάδα κατέκτησε 104 μετάλλια, με τα 13 εξ αυτών στις βαθμολογούμενες -ενόψει Τόκιο 2020- κατηγορίες ανδρών/γυναικών

Οι Σωτήριος Μιχόπουλος (Έκρηξη Πατρών), Φαίδρα Καλτέκη (Δίας Λάρισας) και Αλεξάνδρα Μπίνη (Ν. Άμπλιανη Λαμίας) πήραν τα χρυσό μετάλλια στις κατηγορίες εφήβων/νεανίδων στα -73, -59 και +68 κιλά αντίστοιχα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Άγγελος Πολύζος (Άτρωτος, +78κ.), Κυριακή Μάτου (Θεαγένης Καλλιθέας, -59κ.), Φανή Νικολαίδου (ΑΣ Αθλητής, -63κ.) και Μαρκέλλα Μπακογεώργου (Ν. Άμπλιανη Λαμίας, +68κ.), ενώ τρίτοι κατετάγησαν οι εξής αθλητές:
    -68 κιλά εφήβων: Νικόλαος Παπαγεωργόπουλος (Άτλαντας Περιστερίου), Αθανάσιος Παπουτσής (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)
    -73 κιλά εφήβων: Δημοσθένης Σίνδρος (Ταεκβοντό Ιωαννίνων)
    -78 κιλά εφήβων: Ευάγγελος Χρυσοβαλάντης Χαραλαμπάκος (ΑΟ TKD Διδυμότειχου)
    +78 κιλά εφήβων: Ιωάννης Χατζής (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ), Σάββας Τσαπτσίδης (Μαχητές Θεσσαλονίκης)
    -63 κιλά νεανίδων: Δήμητρα Σωτηρία Μπιτσικώκου (Θησέας Αιτωλοακαρνανίας)
    -68 κιλά νεανίδων: Ίλια Γρηγορία Κυριακίδη (ΑΣ Μυτιλήνης)

Οι Μελίνα Καρύδη (Αρίων 2005, -33κ.) και Απόστολος Μπακατσής (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ, -49κ.) πήραν τα χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων, ενώ στο βάθρο των νικητών βρέθηκαν και οι εξής αθλητές και αθλήτριες:
    ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
    -29 κιλά: Ελισάβετ Παναγιωτίδου (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)
    -44 κιλά: Στυλιανή Μαρεντάκη (ΑΣ Περιστερίου)
    ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
    -37 κιλά: Παρασκευή Κανακάρη (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)
    -44 κιλά: Μαρίνα Σωτηριάδου (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)
    -45 κιλά: Άγγελος Μυλωνάς (Άθλησις Ευκαρπίας)

Στις κατηγορίες αγοριών και κοριτσιών (kids), οι αθλητές και οι αθλήτριες που κατέκτησαν μετάλλιο είναι οι εξής:
    ΚΟΡΙΤΣΙΑ
    -44 κιλά: 1. Χριστίνα Δεληγιώργη (Νέα Δύναμη Γέρακα), 2. Αλεξάνδρα Χατζημωυσιάδου (Ορέστης Βασίλης Ξάνθη)
    -48 κιλά: 1. Φωτεινή Μαρίνα Τσιαφογιάννη (Αττική Δύναμη), 2. Ασπασία Ζάραλη (ΑΓΣ Κορυδαλλού)
    -52 κιλά: 1. Μαρία Παντέλη (ΑΣ Ερμούπολης Σύρου), 2. Αριστέα Παρασκευή Αβραμίδου (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)
    ΑΓΟΡΙΑ
    -44 κιλά: 2. Χρήστος Σκαρλάτος (Τόλμη Κιλκίς), 3. Βασίλειος Στασινόπουλος (Ολυμπιακός Νίκαιας), 3. Απόστολος Παναγόπουλος (Αστραπή Πατρών)
    -48 κιλά: 1. Ιωάννης Αντωνιάδης (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)
    -52 κιλά: 1. Ελευθέριος Σαμαράς (Άθλος Fight Club)
    +57 κιλά: 2. Σωτήριος Σιούτης (Ορέστης Βασίλης Ξάνθη)

Το European Clubs Championships-World Taekwondo G1 διοργανώθηκε από την World Taekwondo Europe (WTE), με την υποστήριξη της Ένωσης Ταεκβοντό Βορείου Ελλάδος (ΕΤΑΒΕ).