24 C

Μάριος Σοφοκλέους και Γεωργία Κωνσταντινίδου κέρδισαν το Κύπελλο Λεμεσού «Τα Τάνεια»!

Νικητής στους έφηβους ο Γιώργος Αναστασίου, στις νεάνιδες η Μισιέλ Κρυστάλλη και στο πάρα τραπ ο Νεόφυτος Νικολάου

Οι διεθνείς σκοπευτές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, Μάριος Σοφοκλέους και Γεωργία Κωνσταντινίδου ήταν οι μεγάλοι νικητές στον πέμπτο αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ! Ο αγώνας ήταν για το Κύπελλο Λεμεσού «Τα Τάνεια» και όπως κάθε χρόνο ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του τέως διεθνή σκοπευτή του τραπ και αξιωματούχου της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΛΕΜ, αείμνηστου Περικλή Τάνου. Η οικογένεια του τιμώμενου, αθλοθέτησε στη μνήμη του τιμητική πλακέτα για τον νικητή του τραπ, την οποία απένειμε ο γιος του Σόλων.

Ο μετέπειτα νικητής Μάριος Σοφοκλέους, μαζί με τον συναθλητή του στη ΣΚΟΛΕΥ Παύλο Κουτσόφτα πέρασαν στον τελικό με το χαμηλότερο αποτέλεσμα (116/125), ενώ επικεφαλής σε άλλο ένα αγώνα ήταν ο πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής με 120/125 και τον ακολούθησε ο Νιχάτ Ακτερζί της ΣΚΟΑΜ με 118/125, ενώ η εξάδα συμπληρώθηκε με τους Άδωνη Μυλωνά (ΣΚΟΛΕΥ) και Νικόλα Κυριάκου (ΣΚΟΛΕΜ) με 117/125. Για το χρυσό μετάλλιο «μονομάχησαν» οι Μάριος Σοφοκλέους και Ανδρέας Μακρής, οι οποίοι στις 50 μονοντουφεκιές του τελικού βρέθηκαν ισόβαθμοι με 45 επιτυχίες ο καθένας. Στον αγώνα «ξαφνικού θανάτου» που οδηγήθηκαν οι δυο «μονομάχοι» ο Μακρής αστόχησε στην πέμπτη βολή (4/5), όπου πιο εύστοχος ο Σοφοκλέους πήρε τη νίκη με 5/5! Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Άδωνης Μυλωνάς με 35/40.

Ο Νικόλας Κυριάκου με το 117/125 πέρα από τη συμμετοχή του στον τελικό και την εξασφάλιση της πέμπτης θέσης (23/30), κατέλαβε και την πρώτη θέση στην κατάταξη της Β’ κατηγορίας, ενώ στους έφηβους πρώτευσε ο νεαρός Γιώργος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ με 108/125 και στις νεάνιδες η Μισιέλ Κρυστάλλη της ΣΚΟΛΕΜ με 83/125. Στο πάρα τραπ κέρδισε ο Νεόφυτος Νικόλαου της ΣΚΟΛΕΥ με 91/125.

Μάριος Σοφοκλέους και Γεωργία Κωνσταντινίδου  κέρδισαν το Κύπελλο Λεμεσού «Τα Τάνεια»!
    2 TRAP WOMEN

Στο τραπ γυναικών, η πρωταθλήτρια μας Γεωργία Κωνσταντινίδου, δεν επέτρεψε σε καμιά αντίπαλο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα να απειλήσει ή και να αμφισβητήσει την … κυριαρχία της. Από την πρώτη πούλα πήρε τα ηνία με 25/25, ολοκληρώνοντας την πρώτη μέρα με 69/75, δέκα ολόκληρους δίσκους πάνω από τη δεύτερη, ενώ με 47/50 τη δεύτερη μέρα πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 116/125! Χωρίς καμιά αντίσταση, εξασφάλισε τη νίκη με 43/50, έναντι 31/50 της Ματίνας Κουτσιαράκοβα (ΣΚΟΛΑΡ), που πέρασε στον τελικό με 94/125. Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε η Άντη Ιερείδη της ΣΚΟΛΑΡ με 23/40 (93/125 στον προκριματικό). Η νεάνιδα Μισιέλ Κρυστάλλη κατετάγη τέταρτη μεταξύ των γυναικών με 14/35, ενώ η Δέσποινα Τσαγγαρίδου της ΣΚΟΛΕΥ που πέρασε πέμπτη στον τελικό με 62/125, παρέμεινε στην ίδια θέση με 8/30.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πέμπτου αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το Κύπελλο Λεμεσού «Τα Τάνεια» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία.