Μάχη στήθος με στήθος για τον τίτλο

FREDERICK UNIVERSITY – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ                    50-70

Την ήθελε πολύ αυτή την νίκη και σε όλη την διάρκεια του παιγνιδιού οι καλαθοσφαιριστές του Πανεπιστημίου Λευκωσίας παίζοντας εξαιρετική άμυνα με πολλή και ασφυκτική πίεση και με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν πολύ νωρίς το προβάδισμα και δεν …γύρισαν ποτέ πίσω .

Με 8-22 στο πρώτο δεκάλεπτο και 19 – 34 στο ημίχρονο οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έκτισαν μία διαφορά ασφαλείας και συνεχίζοντας με σοβαρότητα και στο υπόλοιπο διάστημα κατάφεραν να πάρουν μια ακόμη εξαιρετικά σημαντική και σπουδαία νίκη για την συνέχεια την οποία μάλιστα θέλουν να συνεχίσουν και να την απολαμβάνουν … αήττητοι.

Τα δεκάλεπτα 8-22  19-34  37-49  50-70

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ  ΚΥΠΡΟΥ – ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ                         47-43

Παίζοντας εξαιρετικά και βάζοντας πάνω από όλα το γόητρο των πανεπιστημίων τους οι παίκτες και των δύο ομάδων αν και με λιγότερα κίνητρα απέδειξα περίτρανα για ακόμη μία φορά πως ο ανταγωνισμός στα πανεπιστημιακά πρωταθλήματα καλά κρατεί μέχρι και τις τελευταίες αγωνιστικές.

Μετά το πρώτο ξέσπασμα του Τεχνολογικού με το οποίο προηγήθηκε 11-12 οι παίκτες του Πανεπιστημίου Κύπρου ανέβασαν ρυθμούς και έκλεισαν το ημίχρονο με 32-24.

Σο Β μέρος οι παίκτες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για να πάρουν την πρώτη τους νίκη και έφτασαν μέχρι και το 41-39 λίγα λεπτά πριν από το τέλος του παιγνιδιού αλλά το τρίποντο των αντιπάλων «τέλειωσε» τα όνειρα τους αφού τελικά οι παίκτες του Πανεπιστημίου Κύπρου με πολύ δυνατή άμυνα ανέβασαν ξανά ρυθμούς και με μεγάλη προσοχή στον χειρισμό της μπάλας κατάφεραν τελικά να κερδίσουν με  47-43

Τα δεκάλεπτα 11-12  32-24  40-33  47-43