25 C

Μ. Κωνσταντίνου και Αλ. Χριστοφόρου κέρδισαν το «Κύπελλο Περικλή Τάνου»

Στον πέμπτο αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής στο αεροβόλο τουφέκι νικητής στους παίδες ο Γιώργος Ευαγγέλου και στις νεάνιδες η Ιακωβία Πιτταρά!

Οι πρωταθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Μαριλένα Κωνσταντίνου και Αλέξανδρος Χριστοφόρου, ήταν οι μεγάλοι νικητές στον πέμπτο αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο αεροβόλο τουφέκι, που ήταν για το «Κύπελλο Περικλής Τάνος». Στον αγώνα που έγινε στις εγκαταστάσεις σταθερού στόχου του διεθνούς σκοπευτηρίου Λεμεσού, η Μαριλένα πέτυχε 406.2 στο αεροβόλο 40 βολών (γυναικών – Νεανίδων) και εξασφάλισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, ενώ ο έφηβος Αλέξανδρος Χριστοφόρου με 609.1 πέτυχε την τέταρτη φετινή του νίκη στο τουφέκι 60 βολών (ανδρών εφήβων).

Σπουδαία νίκη πέτυχε και η Ιακωβία Πιτταρά της ΣΚΟΛΕΥ στο αεροβόλο τουφέκι νεανίδων με 390.9, καθώς και ο συναθλητής της Γιώργος Ευαγγέλου στο αεροβόλο τουφέκι παίδων με 402.9. Στην κατηγορία των ανδρών, ο Ανδρέας Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ πήρε την πρώτη θέση με 584.7, ενώ στο αεροβόλο τουφέκι κορασίδων πρώτευσε η Νικολέτα Κυρίλλου με 397.0, στους παίδες με στάντ ο Μιχάλης Παφίτης με 402.9 και στις κορασίδες με σταντ, η Κωνσταντίνα Μαρκίδου με 395.5. Και οι τρεις νικητές είναι αθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, όπως και οι νικητές στους παμπαίδες, Αχιλλέας Σοφοκλέους (400.7) και στις παγκορασίδες Λύδια Σοφοκλέους (379.1).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων για το «Κύπελλο Περικλή Τάνου» στο αεροβόλο τουφέκι σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: