24 C

Λατσιά και Αθηένου προχώρησαν με νίκες

Λατσιά και Αθηένου προχώρησαν με νίκες στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ γυναικών. Τα Λατσιά, στο πιο σημαντικό παιγνίδι της ημέρας, νίκησαν στην έδρα τους τον Α.Ο. Αραδίππου με 28-16 ενώ η Αθηένου, εκτός έδρας, επιβλήθηκε του Πανελλήνιου με 29-20.

ΑΣ Λατσιά – Α.Ο Αραδίππου 28-16

Έδωσε πολλές δυνάμεις απέναντι στα Λατσιά, όμως ήταν δύσκολο για την Αραδίππου να μπορέσει να αποκομίσει από αυτή την αναμέτρηση βαθμολογικό κέρδος. Απέναντι σε μια ομάδα που υπερείχε σε άμυνα και (κυρίως) επίθεση, η Αραδίππου υπέκυψε θα λέγαμε φυσιολογικά. Τα Λατσιά, είχαν συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ, όμως ένοιωθαν σε όλο το πρώτο μέρος την … ανάσα των αντιπάλων τους (ημίχρονο 14-9), σε αντίθεση με το παιγνίδι στην επανάληψη όπου οι γηπεδούχες, με πολλές επιθετικές επιλογές, άρχισαν ολοένα και να απομακρύνονται, για να φτάσουν στα τελευταία 5΄να επιβάλουν κατά κράτος το ρυθμό τους και να κλείσουτν το σκορ στο 28-16.

Σκόραραν για τη νικήτρια οι Μ. Ηλία 1, Μ. Χαραλάμπους 4, Χρ. Γεωργίου 3, Ν. Σίσκοβα 4, Α. Εκατερινέσκου 2, Στ. Μιχαήλ 1, Ε. Βραχίμη 3, Α. Μπουρτάκ 3, Β. Σβετλάνοβα 3 και Ρ. Τσαγγάρη 4, ενώ τα τέρματα της Αραδίππου πέτυχαν οι Γ. Γκράτου 1, Ε. Ζήνωνος 2, Μ. Ευθυμίου 5, Β. Κέλπη 1, Κ. Χατζηματθαίου 4 και Στ. Ευθυμίου 3.

Πανελλήνιος –ΕΝΜΑθηένου 20-29

Απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν η Αθηένου, που με πολύ καλή εμφάνιση κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο μισό του αγώνα με 18-8 και να σφραγίσει το δίποντο. Καλύτερη και στην επανάληψη, η Αθηένου έφτασε δίκαια στη νίκη, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των νεαρών παικτριών του Πανελλήνιου, που σε κανένα σημείο του παιγνιδιού δεν σταμάτησαν να παλεύουν.

Καλύτερες από τη νικήτρια οι Α. Διγενή 9, Π. Φιάκου 4, Β. Φιάκου 4, Χρ. Τρύφωνος 4, Στ. Ιακώβου 4 και Κ. Ράντιτς 4, ενώ από τον Πανελλήνιο ξεχώρισαν οι Ρ. Αντωνίου 4, Μ. Μακάτοβα 4, Ν. Σιακαλλή 3, Στ. Κασσινοπούλου 3 και Μ. Βεντούρη 3.