4 NIKHTRIA
4 NIKHTRIA

Ο νικητής έγινε ο πρώτος αθλητής του σπόρτιγκ που πέτυχε δυο νίκες στο φετινό πρωτάθλημα

 

Στους έφηβους κέρδισε ο Πέτρος Αναστασίου, στους βετεράνους ο Μίκης Φυλακτού και στους σούπερ βετεράνους ο Νίκος Πετρίδης, ενώ η Κωνσταντία Νικολάου πρώτευσε στη γυναικεία κατηγορία

 

Νικητές στη Β’ κατηγορία Χαράλαμπος Κυριάκου, στη Γ’ κατηγορία ο Ρόης Ηροδότου και στη Δ’ κατηγορία ο Μιχάλης Χριστοδουλίδης

 

Η ομάδα σπόρτιγκ του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας και ο διεθνής σκοπευτής του ιδίου Ομίλου Κωνσταντίνος Αριστοφάνους, ήταν οι μεγάλοι νικητές των φετινών Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων, με τους οποίους έπεσε και η αυλαία του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2017 στο αγώνισμα του σπόρτιγκ. Τους αγώνες οι οποίοι φιλοξενήθηκαν στο επαρχιακό σκοπευτήριο της Πάφου διοργάνωσε ο Σκοπευτικός Όμιλος της ομώνυμης επαρχίας με αθλοθέτη το πρακτορείο ΟΠΑΠ του πρωταθλητή του Ομίλου Γιώργου Αχιλλέως. 

 

Με τη νικήτρια ομάδα του ΣΚΟΛΑΡ που συγκέντρωσε 324/400 αγωνίστηκαν οι σκοπευτές Κωνσταντίνος Αριστοφάνους, Ανδρέας Ζαλούμης, Ανδρέας Βασιλείου και Κωστάκης Κωνσταντίνου, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η «οικοδέσποινα» ομάδα του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου με 322/400 και στην τρίτη η ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου με 312/400.

 

Στην ατομική κατάταξη, ο νικητής Κωνσταντίνος Αριστοφάνους που ήταν και ο νικητής της Α’ κατηγορίας, πέτυχε 90/100, ενώ στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Χαράλαμπους Κυριάκου της ΣΚΟΑΜ με 85/100, στη Γ’ κατηγορία ο Ρόης Ηροδότου της ΣΕΛ με 78/100 και στη Δ’ κατηγορία ο Μιχάλης Χριστοδουλίδης του ιδίου σωματείου με 82/100. Στις γυναίκες, η Κωνσταντία Νικολάου της ΣΚΟΑΜ πέτυχε 55/100, ενώ στην κατηγορία των βετεράνων νικητής ήταν ο Μίκης Φυλακτού της ΣΚΟΛΕΥ με 76/100 και στους σούπερ βετεράνους, ο συναθλητής του Νίκος Πετρίδης με 68/100. Τέλος στους έφηβους, ο Πέτρος Αναστασίου του ΣΚΟΛΑΡ πήρε την πρώτη θέση με 74/100 και ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης της ΣΚΟΛΕΥ τη δεύτερη με 66/100. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων σπόρτιγκ σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

 

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Σκοπευτικός Όμιλος Λάρνακας 324/400
  2. Σκοπευτικός Όμιλος Πάφου 322/400
  3. Σκοπευτική Οργάνωση Αμμοχώστου 312/400
  4. Σκοπευτική Ένωση Λεμεσού 308/400
  5. Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας 308/400
  6. Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού 307/400
  7. Σκοπευτική Οργάνωση Κερύνειας 306/400

 

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Κωνσταντ. Αριστοφάνους ΣΚΟΛΑΡ 90/100          
  2. Άγγελος Αβραάμ ΣΚΟΛΕΜ 86/100
  3. Παντελής Παντελίδης ΣΚΟΛΕΥ 84/100
  4. Ανδρέας Ανδρέου ΣΚΟΠΑΦ 82/100
  5. Ανδρέας Ζαλούμης ΣΚΟΛΑΡ 82/100
  6. Χαράλαμπος Ρωτός ΣΚΟΛΕΥ 81/100

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Χαράλαμπος Κυριάκου ΣΚΟΑΜ 85/100
  2. Νεόφυτος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 85/100
  3. Ροδοσθένης Ροδοσθένους ΣΚΟΠΑΦ 84/100
  4. Παναγιώτης Χωματένος ΣΚΟΛΕΥ 82/100
  5. Γρηγόρης Τούμπας ΣΚΟΚΕΡ 81/100
  6. Στέλιος Λαυρεντίου ΣΚΟΛΕΜ 79/100

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ρόης Ηροδότου ΣΕΛ 78/100
  2. Ματθαίος Αρμεύτης ΣΚΟΛΕΜ 78/100
  3. Μίκης Φυλακτού ΣΚΟΛΕΥ 76/100
  4. Ρόης Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 73/100
  5. Κυριάκος Γεωργιάδης ΣΚΟΚΕΡ 73/100
  6. Στάθης Πουζούκης ΣΚΟΑΜ 71/100

 

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Μιχάλης Χριστοδουλίδης ΣΕΛ 82/100
  2. Πάμπος Χατζημιχαήλ ΣΚΟΑΜ 82/100
  3. Κωνσταντ. Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΥ 81/100

 

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Μίκης Φυλακτού ΣΚΟΛΕΥ 76/100
  2. Κωστάκης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 74/100
  3. Ρόης Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 73/100

 

ΣΟΥΠΕΡ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Νίκος Πετρίδης ΣΚΟΛΕΥ 68/100
  2. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 65/100
  3. Ντέρεκ Καρ ΣΚΟΛΕΜ 53/100          

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

 

  1. Η νικήτρια ομάδα του ΣΚΟΛΑΡ, με τους Ανδρέα Ζαλούμη, Κωστάκη Κωνσταντίνου, Κωνσταντίνο Αριστοφάνους και Ανδρέα Βασιλείου, μαζί με τον πρόεδρο του Ομίλου Τζιοβάνη Σαββίδη (κέντρο)

 

  1. Η νικήτρια ομάδα του ΣΚΟΛΑΡ μετά τη βράβευσή της, μαζί με τον πρόεδρο του Ομίλου και μέλη του Δ.Σ. του ΣΚΟΠΑΦ

 

  1. & 3Α. Ο νικητής των αγώνων Κωνσταντίνος Αριστοφάνους

 

  1. Η νικήτρια στο σπόρτιγκ γυναικών Κωνσταντία Νικολάου, παραλαμβάνει το έπαθλό της από τον Γιώργο Κουμή μέλος του Δ.Σ του ΣΚΟΠΑΦ και της ΣΚΟΚ

 

  1. Οι νικητές στην Α’ κατηγορία μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον αντιπρόεδρο του ΣΚΟΠΑΦ Λένο Κυριάκου

 

  1. Οι νικητές στην κατηγορία των βετεράνων, μετά τη βράβευσή τους μαζί με τον Ροδοσθένη Ροδοσθένους, μέλος του Δ.Σ. του ΣΚΟπΑΦ

 

  1. Οι νικητές στη Β’ κατηγορία, μαζί με τον Λουκά Χάματσο πρόεδρο της επιτροπής ΦΙΤΑΣΚ της ΣΚΟΚ

 

  1. Οι νικητές στην κατηγορία των σούπερ βετεράνων, μαζί με τον Γιώργο Κουμή, μέλος του Δ.Σ. του ΣΚΟΠΑΦ και της ΣΚΟΚ

 

  1. Οι νικητές στην Γ’ κατηγορία μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον Αγαθοκλή Κωνσταντίνου μέλος του Δ.Σ. του ΣΚΟΠΑΦ