Κολύμβηση: Αισιόδοξα μηνύματα και εφτά νέες επιδόσεις

Ενθαρρυντικά και αισιόδοξα ήταν τα μηνύματα που έστειλαν οι αθλητές στην ημερίδα πρόκρισης που διεξήχθηκε το τριήμερο 19-21 του μήνα στο Ολυμπιακό κολυμβητήριο Λευκωσίας. Απόδειξη οι εφτά νέες παγκύπριες επιδόσεις που σημειώθηκαν, αλλά και τα αποτελέσματα που, για την εποχή, κρίνονται αρκετά ικανοποιητικά. Τα ρεκόρ πέτυχα οι:  Ιακωβίδης Αλέξης  (Ν.Ο. Λευκωσίας)  στα 50μ. ύπτιο Παίδων και Παμπαίδων Α’ με χρόνο 27.78 και 100μ. ύπτιο Παμπαίδων Α’ με χρόνο 1.00.38, η Τουμάζου Πολυξένη (Ν.Ο. Λάρνακας) στα 50μ. πρόσθιο Νεανίδων και Κορασίδων με χρόνο 33.21, ο Μαρίνος Λούκας (Ν.Ο. Κερύνειας) στα 100μ. πεταλούδα Νέων με χρόνο 56.81 και Χριστοφή Θεόδωρος Κορνήλιος (Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς) στα 50μ. πεταλούδα Παμπαίδων Β’ με χρόνο 28.01. Με δεδομένο λοιπόν πως η σεζόν μόλις τώρα άρχισε η συνέχεια αναμένεται ακόμα καλύτερη, τόσο από άποψη επιδόσεων, όσο και για τους αθλητές που θα κυνηγήσουν τους στόχους τους για το 2022.

Οι τρεις πρώτοι αθλητές ανά αγώνισμα είναι:

200μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Τζιρτζιπής Σταύρος (Κερύν.) 2.00.10, Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 2.00.66, Καραγιαννάς Γιάννης (Κερύν.) 2.02.87. Γυναικών: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Λ/σίας) 2.12.51, Λοιζίδη Αναστασία (Πάφου) 2.16.79, Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Λ/σίας) 2.17.27.

200μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Γκωτιέρ Αλέξανδρος (Κων/τίας) 2.15.10, Χατζηλευτέρη Στέφανος (Κων/τίας) 2.17.93, Ιορδάνου Μιχάλης (Λ/σίας) 2.20.11.  Γυναικών: Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 2.33.32, Σπύρου Μαριλένα (Κων/τίας) 2.42.72, Λυμπουρή Γαβριέλλα (Αμ/στου) 2.58.61.

50μ. Ύπτιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 27.27, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 27.34, Ιακωβίδης Αλέξης (Λ/σίας) 27.78. Γυναικών: Νικολαίδου Χριστιάνα (Λ/σού) 31.90, Κόντο Μαριάννα (Μέσα Γειτον.) 32.14, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 32.46.

100μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Τσιοπανή Θωμάς (Αγλαν.) 1.05.92, Ελευθερίου Στέφανος (Aμ/στου) 1.07.33, Κάρυος Γεώργιος (Κων/τίας) 1.08.70.  Γυναικών: Erokhina Maria (Πάφου) 1.12.92, Νικολάου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 1.16.45, Τουμάζου Πολυξένη (Λ/κας) 1.16.62.

800μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ανδρέου Ροδόλφος (Κων/τίας) 9.07.94, Λοίζου Αδάμος (Κων/τίας) 9.24.55, Ανδρονίκου Βίκτωρας (Κερύν.) 9.38.95. Γυναικών: Λοίζου Άννα (Λ/κας) 10.01.30, Ζαβρού Ελένη (Κερύν.) 10.14.45, Σκουμπή Ευφροσύνη(Πάφου) 10.36.29.

400μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Τιρτζιπής Σταύρος (Κερύν.) 4.20.25, Κυριάκου Ανδρέας (Κερύν.) 4.20.61, Ανδρέου Ροδόλφος (Κων/τίας) 4.25.07. Γυναικών: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Λ/σίας) 4.44.65, Λοίζου Άννα (Λ/κας) 4.54.90, Καραντώνη Μαρία (Κερύν.) 4.57.70.

50μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 29.86, Τσομπανίδης Xαράλαμπος (Λ/σίας) 30.54, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 30.86. Γυναικών: Τουμάζου Πολυξένη (Λ/κας) 33.21, Νικολάου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 33.95, Erokhina Maria (Πάφου) 34.26.

100μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Μαρίνος Λούκας (Κερύν.) 56.81, Τσιοπανής Θωμάς (Αγλαν.) 58.09, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 59.64. Γυναικών: Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 1.07.65, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 1.08.77, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 1.08.92.

200μ. Ύπτιο: Ανδρών: Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 2.10.84, Πετούσης Γεώργιος (Λ/σίας) 2.14.10, Ιακωβίδης Αλέξης (Λ/σίας) 2.16.55. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Λ/σίας) 2.32.28, Μπέκου Βασιλίκη (Αμ/στου) 2.40.19, Πιβόνσκα Ολυμπία (Πάφου) 2.41.80.

50μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 23.79, Κώστα Νικόλας (Πάφου) 24.15, Πάντζιαρος Ανδρέας (Λ/σίας) 24.23. Γυναικών: Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 26.45, Στυλιανάκη Χριστίνα (Λ/σίας) 28.55, Νικολαίδου Χριστιάνα (Λ/σού) 28.67.

200μ. Μικτή Ατομική: Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 2.12.79, Kolev Nikola (Πάφου) 2.21.01, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.21.43. Γυναικών: Erokhina Maria (Πάφου) 2.33.21, Μπέκα Μελίνα Κυριακή (Λ/σίας) 2.35.08, Σπύρου Μαριλένα (Κων/τίας) 2.44.02. 

100μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 51.77, Πάντζιαρος Ανδρέας (Λ/σίας) 52.35, Τσιοπανή Θωμάς (Αγλαν.) 54.49. Γυναικών: Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 57.97, Αγιομαμίτου Χριστίνα (Λ/σίας) 1.00.62, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 1.01.07.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 59.63, Ιακωβίδης Αλέξης (Λ/σίας) 1.00.38, Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 1.00.59. Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 1.11.61, Πανάρετου Μαρία (Αμ/στου) 1.12.05, Αργυρού Μαίρη (Μέσα Γειτον.)1.14.56

400μ. Μικτή Ατομική: Ανδρών: Γκωτιέρ Αλέξανδρος (Κων/τίας) 5.04.56, Κουτσιουπής Παναγιώτης (ΑΠΟΕΛ) 5.06.65, Χατζηιωνάς Κυριάκος (Αμ/στου) 5.49.78. Γυναικών: Λυμπουρή  Γαβριέλλα (Αμ/στου) 6.02.43, Παπαγεωργίου Αγάπη Αλίκη (Λ/σού) 6.19.62.

50μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Μαρίνος Λούκας (Κερύν.) 25.55, Τσιοπανής Θωμάς (Αγλαν.) 26.04, Παρασκευάς Κωνσταντίνος (Αμ/στου) 26.69. Γυναικών: Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 29.14, Κόντο Μαρίαννα (Μέσα Γειτον.) 30.02, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 30.98.

200μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.26.89, Κούμας Μάξιμος (Αμ/στου) 2.27.56, Κάρυος Γεώργιος (Κων/τίας) 2.30.16. Γυναικών: Erokhina Maria (Πάφου) 2.43.08, Καραντώνη Μαρία (Κερύν.) 2.49.15, Τουμάζου Πολυξένη (Λ/κας) 2.53.25.

1500μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ανδρέου Ροδόλφος (Κων/τίας) 17.16.09, Καραγιαννάς Γιάννης (Κερύν.) 17.45.41, Κυριάκου Ανδρέας (Κερύν.) 17.45.53.

 


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube