Η ώρα της αναγνώρισης, η ώρα της επιβράβευσης, η ώρα της δικαίωσης. Η ώρα να ανταμειφθούν και να κερδίσουν το χειροκρότημα, γιατί πραγματικά το αξίζουν. Η ΚΟΕΚ πραγματοποιεί απόψε (19:30), στο Ολυμπιακό Μέγαρο, στην αίθουσα «Ευ Αγωνίζεσθαι», τη γιορτή βράβευσης των κορυφαίων αθλητών και ομάδων για το 2018. Το γνωστό moto, «Ήταν όλοι τους υπέροχοι», ταιριάζει απόλυτα στην περίπτωση και των αθλητών και των ομάδων που θα βραβευτούν σήμερα. Μετά από μια καθ’ όλα κοπιαστική και «γεμάτη» χρονιά, η Ομοσπονδία θα απονέμει τα εύσημα και τις τιμές που αξίζουν σε όσους διέπρεψαν τη χρονιά που μας πέρασε.

Στην κολύμβηση, καλύτερος αθλητής για το 2018 ήταν ο Τρύφωνας Χατζηχριστοφόρου του Ναυτικού Ομίλου Λευκωσίας, καλύτερη κολυμβήτρια η Κάλια Αντωνίου του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού και καλύτερος όμιλος ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού που κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο του πρωταθλητή.  Στην ανοικτή θάλασσα καλύτερος αθλητής ήταν ο Νικόλας Ιωαννίδης του Ναυτικού Ομίλου Αγλαντζιάς, καλύτερη αθλήτρια η Άννα Λοΐζου του Ναυτικού Ομίλου Λάρνακας και καλύτερος όμιλος ο Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας, που κατέκτησε και το πρωτάθλημα. Στην υδατοσφαίριση καλύτερος πολίστας αναδείχθηκε ο Ανδρέας Μοδέστου, του Ναυτικού Ομίλου Μέσα Γειτονιάς και καλύτερος όμιλος, ο Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς που κατέκτησε το δεύτερο σερί του πρωτάθλημα.

Επίσης η ΚΟΕΚ θα τιμήσει και τρία πρόσωπα για την πολύχρονη προσφορά τους στα αθλήματα του υγρού στίβου, τα οποία υπηρέτησαν τον όμιλο τους από την θέση του προέδρου.  Τον Πέτρο Κρασά (Ν.Ο. Λάρνακας), τον Στέλιο Ν. Στυλιανού (Ν.Ο. Πάφου) και τον Δρ. Σόλων Χατζηκωνσταντίνου (Ν.Ο. Κωνσταντίας).

Αναλυτικά οι αθλητές και ομάδες που θα βραβευθούν είναι:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ: Τρύφωνας Χατζηχριστοφόρου (Ν.Ο. Λευκωσίας), Νικόλας Ιωαννίδης (Ν.Ο. Αγλαντζιάς), Σταύρος Τζιρτζιπής (Ν.Ο. Λάρνακας)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Κάλια Αντωνίου (Ν.Ο. Λεμεσού), Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Τόνια Μαρία Παπαπέτρου (Ν.Ο. Λεμεσού)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΩΝ: Σταύρος Τζιρτζιπής (Ν.Ο. Λάρνακας), Μάρκος Ιακωβίδης (Ν.Ο. Λευκωσίας), Κωνσταντίνος Ονουφρίου (Ν.Ο. Λεμεσού)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Κάλια Αντωνίου (Ν.Ο. Λεμεσού), Τόνια Μαρία Παπαπέτρου (Ν.Ο. Λεμεσού).

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ: Παναγιώτης Πανάρετος (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Αντώνης Πατσαλίδης (Ν.Ο. Πάφου), Σοφοκλής Μούγης (Ν.Ο. Λεμεσού)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Ιόλη Νικολαίδου (Ν.Ο. Λευκωσίας), Αμαλία Τσιτσεκλή (Ν.Ο. Λευκωσίας), Αναστασία Μπέκου (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’: Νικόλας Αντωνίου (Ν.Ο. Λεμεσού), Νικόλας Τουλούμης ( Ν.Ο. Κερύνειας), Γιώργος Πετούσης (Ν.Ο. Λευκωσίας)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’: Ιζαμπέλλα Ιωάννου (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Χριστιάνα Νικολαίδου (Ν.Ο. Λεμεσού), Μόνικα Ράφκα Λιάτσου (Ν.Ο Κερύνειας)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’: Μάξιμος Κούμας (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Ανδρέας Γαβριήλ (Ν.Ο. Κωνσταντίας), Ανδρέας Πάντζιαρος (Ν.Ο. Λευκωσίας)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’: Αγάθη Μανώλη (Ν.Ο. Πάφου), Χριστίνα Αγιομαμίτου (Ν.Ο. Κερύνειας), Πολυξένη Τουμάζου (Ν.Ο. Αμμοχώστου),

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ: Θωμάς Τσιοπανής (Ν.Ο. Λευκωσίας), Ελένη Στεφανίδου (Ν.Ο. Λάρνακας), Άννα Χατζηλοίζου ( Ν.Ο. Λακατάμειας), Φίλιππος Ιακωβίδης (Ν.Ο. Λευκωσίας), Όμηρος Ζάγκας (Ν.Ο. Λεμεσού), Χρήστος Μανώλη (Ν.Ο. Πάφου). Αντώνιο Νικολάου (Ν.Ο. Πάφου), Ανδρέας Ταλιαδώρος (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Λούκας Μαρίνος  (Ν.Ο Κερύνειας), Δημητριάνα Παναγιώτου (Ν.Ο Λάρνακας), Στυλιανός Συμιλλίδης (Ν.Ο. Λεμεσού)

ΑΣΠΙΔΑ 2016-2020: Ν.Ο. Λεμεσού

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ν.Ο. Λεμεσού, Ν.Ο Αμμοχώστου, Ν.Ο. Λευκωσίας

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ: Ν.Ο. Κερύνειας, Ν.Ο Αμμοχώστου, Ν.Ο. Λευκωσίας

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Ν.Ο Αμμοχώστου, Ν.Ο. Λεμεσού, Ν.Ο. Πάφου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ: Νικόλας Ιωαννίδης (Ν.Ο. Αγλατζιάς) Σταύρος Τζιρτζιπής (Ν.Ο. Λάρνακας), Χρήστος Μανώλη (Ν.Ο. Πάφου)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Άννα Λοίζου (Ν.Ο. Λάρνακας), Ελένη Στεφανίδου (Ν.Ο. Λάρνακας), Μέλανη Τρομπούκη (Ν.Ο. Λάρνακας)

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ: Ν.Ο Λάρνακας, Ν.Ο. Πάφου,  Ν.Ο. Κερύνειας – N.O. Αγλαντζιάς

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΔΡΑΣ: Ανδρέας Μοδέστου (Ν.Ο. Μέσα Γειτονίας)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΝΕΟΣ: Γρηγόρης Θεμιστοκλέους (Ν.Ο. Πάφου)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΑΙΔΑΣ: Παύλος Σταματάκης (Ν.Ο. Λάρνακας)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΑΣ: Ιωάννης Θεοδοσίου (ΑΠΟΕΛ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ: Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς, ΑΠΟΕΛ, Ν.Ο. Πάφου

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ: Ν.Ο. Πάφου, Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς, Ν.Ο. Λευκωσίας

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ: Ν.Ο. Λάρνακα, Ν.Ο. Λευκωσίας, ΑΠΟΕΛ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ: ΑΠΟΕΛ, Ν.Ο. Λάρνακας, Ν.Ο. Πάφου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ: ΑΠΟΕΛ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΝΕΩΝ: Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΑΙΔΩΝ: Ν.Ο. Λευκωσίας