Κοίταξε την Πολωνία στα μάτια, αλλά δεν άντεξε η Κύπρος

Βαρσοβία, 23 Μαΐου 2017 – Παρά το λαμπρό ξεκίνημα σε κάθε ένα από τα τρία σετ, η Εθνική Γυναικών δεν άντεξε στην ανελέητη πίεση της γηπεδούχου Πολωνίας και υπέκυψε φυσιολογικά με 3-0 (25-14, 25-17, 25-15) στην ανωτερότητα των αντιπάλων της – αλλά όχι πριν την κοιτάξει ευθέως στα μάτια.

“Όταν αγωνίζεσαι σε τέτοιο επίπεδο και έχεις να αντιμετωπίσεις μια Πολωνία παγκοσμίου κλάσεως και μπαίνουν οι κοπέλλες με το πάθος τους και παίζουν σαν ίσοι προς ίσους, δεν έχω παρά να τους δείξω το σεβασμό και να τους δώσω τα συγχαρητήριά μου,” είπε ο κ. Πατσιάς μετά τον αγώνα.

Τα 23 λάθη κόστισαν στην Κύπρο -συμπεριλαμβανομένων και των οκτώ αβίαστα χαμένων σέρβις- αλλά η Εθνική ομάδα ολοκλήρωσε τον αγώνα με ενεργητικό τριών άσσων και τριών μπλοκ (εκ των οποίων και ένα ατομικό της Ράνιας Στυλιανού) απέναντι στα θηρία της Πολωνίας.

Η διαφορά φάνηκε στην επίθεση, όπου η Κύπρος δυσκολεύτηκε χαρακτηριστικά να τελειώσει μπάλλες, με 24/81 (30%) για την Κύπρο, έναντι 32/66 (48%) των νικητών.

Με τον Ομοσπονδιακό προπονητή να δίνει ευκαρίες και σε παίκτριες από τον πάγκο, η Κύπρος προηγήθηκε 7-1 στο τρίτο σετ και βρέθηκε μπροστά πέντε πόντους στο πρώτο τεχνικό τάϊμ-άουτ, αλλά μετά κόλλησε στο “11” και η Πολωνία με ένα σερί 10-0 πέρασε 20-11 και ξεκαθάρισε τα πράγματα.

Η Άντρεα Χαραλάμπους (που έπαιξε σε δύο σετ) και η Έρικα Ζεμπύλα (πού έπαιξε και στα τρία) αναδείχθηκαν καλύτερες σκόρερ της Κυπριακής ομάδας, ενώ από την απέναντι πλευρά η Νατάλια Μέντρζυκ είχε 12.

Κύπρος (Πέτρος Πατσιάς): Ιωάννου, Ζεμπύλα, Κ. Ζακχαίου, Χαραλάμπους, Χατζηκωνστάντα, Ιορδάνους. Λίμπερο: Δαυΐδ, Ε. Λεωνίδου. Αλλαγές: Ι. Λεωνίδου, Α. Ζακχαίου, Μανίταρου, Στυλιανού, Χατζηχριστοδούλου.

Πολωνία (Γιατσεκ Ναβρότσκι): Βόλος, Σμάρζεκ, Κακολέφσκα, Τόμσια, Μέντρζυκ, Εφιμιένκο. Λίμπερο: Βιτκόφσκα. Αλλαγές: Πόλακ, Κάλισουκ, Πλεσνιέροβιτς.

Στους άλλους αγώνες της ημέρας η κάτοχος του αργυρού μεταλλίου των Ολυμπιακών Αγώνων του Ριο 2016 Σερβία κατέβαλε την Ισλανδία 3-0 (25-13, 25-15, 25-9) χωρίς να πιεστεί αλλά όχι προτού οι Ισλανδές κόψουν τις Σέρβες πέντε φορές στο μπλοκ, ενώ η Τσεχία μετά το σοκ του πρώτου σετ συνήλθε και νίκησε τη Σλοβακία 3-1 (18-25, 25-15, 25-17, 25-16).

21:30 Πολωνία-Ισλανδία

Μόνον τρεις από τους 15 αγώνες του ομίλου της Βαρσοβίας θα μεταδοθούν ζωντανά από το www.laola1.tv. Μεταξύ αυτών και ο αγώνας Κύπρου-Τσεχίας, την τελευταία ημέρα των αγώνων, Κυριακή 28 Μαΐου, ώρα Κύπρου 19:00.