19 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Ο ΑΠΟΠ

Για τρίτη φορά στην ιστορία του ο ΑΠΟΠ αναδεικνύεται κυπελλούχος Β΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα. Το απόγευμα της Κυριακής (8/2/15), στο «Γλαύκος Κληρίδης» του Αγρού, η ομάδα της Πάφου επικράτησε με 61-40 της ΑΕ Ζακακίου, στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Β΄ Κατηγορίας, το οποίο ήταν αφιερωμένο στον αείμνηστο πρώην Υπουργό Παιδείας Άκη Κλεάνθους. Ο ΑΠΟΠ αξιοποίησε τις περισσότερες λύσεις που είχε, το βάθος στον πάγκο του και το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΖ έγραψε ιστορία, καθώς στον πρώτο χρόνο λειτουργίας της κατάφερε να φτάσει μέχρι τον τελικό του κυπέλλου, όμως δεν βρήκε τις λύσεις να σταματήσει τους αντιπάλους της, ούσα και άστοχη από την περιφέρεια.

Ο ΑΠΟΠ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι του, σκοράροντας κοντά και μακριά από το καλάθι. Η ΑΕΖ είχε προβλήματα στο να φτάσει επιτυχώς στο αντίπαλο καλάθι και έτσι στα πρώτα 6 λεπτά, ο ΑΠΟΠ προηγείτο με 16-0! Η συνέχεια ήταν παρόμοια, με την ομάδα του Ζακακίου να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο χωρίς έστω και ένα επιτυχημένο σουτ εντός παιδιάς, σκοράροντας μόνο σε δύο βολές! Από την άλλη, η ομάδα της Πάφου αξιοποίησε την επιθετική της πολυφωνία, τις περισσότερες λύσεις που είχε και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-2. Σημειώνουμε ότι στο πρώτο δεκάλεπτο αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Γιάννης Τσαγγαρίδης της ΑΕΖ.

Η ΑΕ Ζακακίου παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο δεκάλεπτο, ρίχνοντας τη διαφορά στους 14 πόντους στο 15΄ (25-11), όμως ατύχησε με το 4ο φάουλ του Κωνσταντίνου Περεντού αμέσως μετά. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ΑΠΟΠ κατάφερε να ανοίξει ξανά τη διαφορά, ολοκληρώνοντάς το στο 32-14.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, η ΑΕΖ γύρισε την άμυνά της σε ζώνη και κατάφερε να «βραχυκυκλώσει» τον ΑΠΟΠ, με αποτέλεσμα στην πορεία του αγώνα η διαφορά να μειώνεται και να φτάνει τους 10 πόντους στο 25΄25΄΄ (34-24). Τις λύσεις στην ομάδα της Πάφου έδωσε ο Κωνσταντίνος Καραπίττης, με δύο συνεχόμενα τρίποντα (40-26), βοηθώντας τον ΑΠΟΠ να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +17 (45-28). Σημειώνουμε ότι μέχρι το 30΄ ο ΑΠΟΠ είχε 7/20 τρίποντα, με τον Καραπίττη να έχει 6/8 (22π.), ενώ η ΑΕ Ζακακίου είχε 0/11 τρίποντα!

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΠΟΠ αξιοποίησε τις περισσότερες λύσεις που είχε και την περιφερειακή του ευστοχία, σε αντίθεση με την ΑΕ Ζακακίου, της οποίας οι παίκτες λύγισαν στην κούραση, αφού κουβαλούσαν και τραυματισμούς και δεν μπόρεσαν να επανέλθουν στη διεκδίκηση της νίκης. Η διαφορά για τον ΑΠΟΠ έφτασε στους 22 πόντους στο 35΄27΄΄ (56-34), με τελικό σκορ το 61-40.

* Το ψυχαγωγικό κομμάτι του τελικού ανέλαβαν το χορευτικό συγκρότημα του Θ.Ο.Ι. Κυπερούντας και η σχολή χορού Ξένιας Τσολάκη.

* Στο ημίχρονο του αγώνα η Κυπριακή Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης βράβευσε την κοινότητα Αγρού για την προσφορά του γηπέδου και τις διευκολύνσεις που πρόσφερε στη διεξαγωγή του τελικού. Την απονομή έκανε ο γενικός γραμματέας της Ομοσπονδίας Ανδρέας Μουζουρίδης και παρέλαβε το μέλος του κοινοτικού συμβουλίου του Αγρού, Κλεόβουλος Ιωάννου.

* Τις απονομές στις φιναλίστ ομάδες του τελικού και στους συμμετέχοντες σε αυτόν, έκαναν το μέλος του Δ.Σ. της ΚΟΚ Μάριος Χριστοδούλου, το μέλος του Ε.Σ. της ΚΟΚ Κλεόβουλος Ιωάννου, ο αντιπρόεδρος Άθως Γαβριήλ, ο γενικός γραμματέας Ανδρέας Μουζουρίδης, με τον πρόεδρο της ΚΟΚ, Λούη Δημητρίου να απονέμει τα έπαθλα στην κυπελλούχο ομάδα του ΑΠΟΠ και στον πολυτιμότερο καλαθοσφαιριστή του τελικού. MVP του τελικού ήταν ο Κωνσταντίνος Καραπίττης του ΑΠΟΠ, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους, έχοντας 6/8 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 22-2, 32-14, 45-28, 61-40.

ΑΠΟΠ (Σαμψών Κοσμίδης)
    (9/16β., 11/25δ., 10/24τρ., 31-9ρ., 14ασ., 11κλ., 6κ., 21λ.): Πολεμίτης 1, Αλεξάνδρου, Κουρίδης 2, Πέρδικος, Παλατές, Σταύρου 2, Α.Χ. Δημητρίου 16 (3), Καραπίττης 22 (6), Α.Α. Δημητρίου, Άθως Δημητρίου 7, Βετρένκα 11 (1), Μαυρίκιος.

ΑΕ ΖΑΚΑΚΙΟΥ (Σάκης Πασάς)
    (7/15β., 12/39δ., 3/17τρ., 24-14ρ., 9ασ., 10κλ., 1κ., 17λ.): Τόλιος 4, Μιχαήλ 7, Σιλβέστρος 3 (1), Κωνσταντινίδης 3 (1), Αλεξάνδρου 1, Περεντός 12, Ιωαννίδης 6 (1), Κολτσίδας 2, Τσαγγαρίδης, Κωνσταντίνου 2.