Κυπελλούχος η ΑΕΛ στην Β1 Ανδρών

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα που έγινε στο “Κώστας Παπαέλληνας”, η ΑΕΛ κατέκτησε το Κύπελλο ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας επικρατώντας του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 48-46.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για την κατάκτηση του τίτλου, με την ΑΕΛ να διατηρεί το προβάδισμα της μέχρι το τέλος και να φεύγει με την νίκη. Έντονη ήταν η παρουσία του κόσμου και από τις δύο ομάδες, που γέμισε το γήπεδο του Στροβόλου. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Σώζος Λεωνίδα με 17 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Αχιλλέας όπου με δύο τρίποντα από τους Γρηγορίου και Ανδρέα Παντζιαρά πήρε προβάδισμα με 6-0. Έπειτα η ΑΕΛ μείωσε με πέντε πόντους του Λεωνίδα (6-5) με τον Αχιλλέα να συνεχίζει να διατηρεί ελαφρύ προβάδισμα, με το σκορ να φθάνει στο 10-6 στα μισά της περιόδου. Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο, με την ΑΕΛ να καταφέρνει να ισοφαρίζει μισό λεπτό πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (14-14), ενώ ο Κυριάκος Πάντζιαρος σημείωσε δύο ελεύθερες βολές πριν το τέλος του δεκαλέπτου και έκανε το 16-14 για την ομάδα του Καϊμακλίου.

Με τέσσερις πόντους του Μαυρομμάτη μπήκε στην Β’ περίοδο η ΑΕΛ, παίρνοντας προβάδισμα με 18-16. Έπειτα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Ανδρέου για Αχιλλέα, Μαυρομμάτης για ΑΕΛ) με το σκορ να οδηγείται στο 20-18 στο 14′. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα της Λεμεσού δημιούργησε διαφορά πέντε πόντων στο παιχνίδι (28-23), με τον Αχιλλέα να σημειώνει άλλους τρεις πόντους πριν το τέλος του ημιχρόνου (δύο ο Γρηγορίου, ένα ο Κυριάκος Πάντζιαρος) και να μειώνει σε 28-26.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε η ΑΕΛ στην έναρξη της τρίτης περιόδου με εννέα σερί πόντους (επτά ο Λεωνίδα, δύο ο Μαυρομμάτης) όπου δημιούργησε για πρώτη φορά διαφορά έντεκα πόντων στο παιχνίδι (37-26). Στην συνέχεια ο Αχιλλέας απάντησε με επτά πόντους του Κωνσταντινίδη, μειώνοντας σε 37-33 στο 27:15. Πριν το φινάλε της περιόδου οι “γαλαζοκίτρινοι” σημείωσαν άλλους πέντε πόντους (τρεις ο Λουκά, από ένα οι Παναγή-Λεωνίδα) και επανέφεραν την διαφορά στους εννέα (42-33).

Με δύο τρίποντα του Ιερωνυμίδη μπήκε στο Δ’ δεκάλεπτο ο Αχιλλέας, μειώνοντας σε 42-39, με την ΑΕΛ να απαντάει με δύο πόντους του Λουκά (44-39) μέχρι το 33:15. Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα της Λεμεσού επανέφερε την διαφορά στους έξι πόντους (46-40), ενώ αργότερα ο Αχιλλέας μείωσε στην συνέχεια σε 46-42 με τον Κωνσταντινίδη. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε, με τον Αχιλλέα να μειώνει σε 48-46 λίγο πριν το τέλος, όμως αστόχησε στην τελευταία επίθεση και η ΑΕΛ πήρε την νίκη κατακτώντας το Κύπελλο ΟΠΑΠ Ανδρών Β1.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 26-28, 33-42, 46-48