23 C

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΦΗΒΩΝ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Ο ΖΗΝΩΝΑΣ

Ο Ζήνωνας Καλαθόσφαιρα πανηγύρισε το απόγευμα της Τετάρτης (25/3/15) την κατάκτηση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Β΄ Κατηγορίας κάτω των 18 ετών, επικρατώντας στον τελικό, που έγινε στο «Κίτιον» της Λάρνακας, με 45-41 του NBA B.C. Λευκωσίας. Ο τελικός ήταν συναρπαστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς το NBA παραλίγο να ανατρέψει διαφορά 17 πόντων (41-24), που απέκτησε έως το 30΄ ο Ζήνωνας, αφού με σερί 0-14 μείωσε σε 41-38 στο 38΄, όμως στο τέλος η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να κατακτήσει το τρόπαιο.

Μπορεί το NBA να μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και να προηγήθηκε με 0-5, όμως στη συνέχεια ο Ζήνωνας, με την πολύ καλή αμυντική του παρουσία, κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και την πορεία του αγώνα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 14-9. Οι άστοχες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες ήταν το χαρακτηριστικό της δεύτερης περιόδου, στην οποία η ομάδα της Λάρνακας διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το +5 (22-17).

Ο Ζήνωνας μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο, με τον Σάμι Ζιάπερ να ευστοχεί έξω από τα 6,75μ., και να οδηγεί την ομάδα του σε σερί 14-0, που της έδωσε το προβάδισμα με 36-19 στο 24΄50΄΄. Με τη διαφορά στους 17 πόντους (41-24) ολοκληρώθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο. Με σερί 0-7 μπήκε στην τελευταία περίοδο το ΝΒΑ, μειώνοντας σε 41-31 στο 33΄, χάνοντας στη συνέχεια δύο βασικούς του παίκτες με 5 φάουλ, τους Κατσούρη (στα 2,02μ. ο 17χρονος αθλητής) και Κουλλαπή. Οι δύο ομάδες κόλλησαν στο 41-31 για τρία και κάτι λεπτά, με τον Παναγίδη (5 σερί πόντοι) να ανεβάζει το σερί του ΝΒΑ στο 0-12 (41-36) στο 37΄19΄΄ και τον Αβρααμίδη να μειώνει σε 41-38 (0-14 σερί) στο 37΄52΄΄. Το επιθετικό μπλακ-άουτ του Ζήνωνα στην τελευταία περίοδο έσπασε έξω από τα 6,75μ. ο Καρβούνης στο 39΄ (44-38), που ήταν αρκετό για να δώσει στη συνέχεια τη νίκη στην ομάδα της Λάρνακας με 45-41.

Δεκάλεπτα: 14-9, 22-17, 41-24, 45-41.

ΖΗΝΩΝΑΣ (Μιχάλης Μιχαήλ): Πετρόφ 2, Σ. Ζιάπερ 9 (3), Κ. Αντωνίου 9 (1), Ν. Ζιάπερ, Κωστένογλου 1, Χαραλάμπους, Γ. Αντωνίου 16 (2), Κυριάκου 1, Καρβούνης 7 (1), Χρίστου, Παναΐντε.

ΝΒΑ B.C. (Κώστας Εγγλέζος): Κουλλαπής, Χριστοφίδης, Χριστοδουλίδης 5, Κωνσταντινίδης, Παναγίδης 13 (2), Κατσούρης 13, Αβρααμίδης 2, Ξενοφώντος 8, Χατζηαντώνης.