20 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΦΗΒΩΝ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Ο ΑΠΟΕΛ

Για 5η φορά στην ιστορία της η εφηβική ομάδα του ΑΠΟΕΛ αναδεικνύεται κυπελλούχος Κύπρου. Στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας κάτω των 18 ετών, που έγινε το βράδυ της Τετάρτης (25/3/15) στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» της Λάρνακας, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε του Αστέρα Μέσα Γειτονιάς με 66-60. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν αμφίρροπη αναμέτρηση, με τον ΑΠΟΕΛ να αξιοποιεί την άμυνα ζώνης που εφάρμοσε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και την εμπειρία των συμμετεχόντων και στην αντρική του ομάδα, Ζαβού και Μύθιλλου, διατηρώντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του τελικού. Από την άλλη, οι παίκτες του Αστέρα ήταν κάπως πιο αγχωμένοι από τους αντιπάλους τους και δεν μπόρεσαν να κάνουν το παιχνίδι τους, αυτό το οποίο τους διατηρεί στην κορυφή του πρωταθλήματος, χάνοντας την ευκαιρία για το πρώτο τρόπαιο σε αυτήν την ηλικία στην ιστορία τους.

Αγχωμένες και άστοχες μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες, με το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο να είναι μόλις στο 4-1 για τον ΑΠΟΕΛ… Ο Αστέρας, με την είσοδο στο παιχνίδι του Ιωαννίδη και το 3ο φάουλ του Κυριακίδη του ΑΠΟΕΛ (6΄), βελτίωσε την παραγωγικότητά του και προηγήθηκε με 4-5 και 8-10, με τους «γαλαζοκίτρινους» να επιστρέφουν και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 12-10. Αξιοποιώντας σωστά την άμυνα ζώνης ο ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε σερί 9-0 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκε με 17-10 στο 12΄25΄΄. Οι «κυανέρυθροι» δυσκολεύτηκαν αρκετά στο να σπάσουν τη «ζώνη» του ΑΠΟΕΛ, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 11 πόντους διαφορά στο 18΄10΄΄ (31-20), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 31-22.

Στην τρίτη περίοδο εφάρμοσε την άμυνα ζώνης και ο Αστέρας, όμως οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 15 πόντους στο 24΄03΄΄ (43-28). Οι παίκτες των δύο ομάδων ανέβασαν την απόδοσή τους, αποδίδοντας καλό μπάσκετ, έχοντας σωστούς κανόνες σε άμυνα κι επίθεση, με τον Αστέρα να βρίσκει την ευστοχία του και να μειώνει σε 48-41 (σερί 0-8) στο 29΄10΄΄, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 50-41.

Έχοντας καλύτερες επιθετικές επιλογές και ευστοχία, ο Αστέρας επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας σε 55-50 στο 33΄52΄΄. Ωστόσο, ο ΑΠΟΕΛ βελτίωσε και πάλι την άμυνά του, δίνοντας πολύ περισσότερη ενέργεια σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού του και μπήκε στο τελευταίο λεπτό έχοντας προβάδισμα 6 πόντων (59-53). Χαρακτηριστικό, πάντως, του τελευταίου δεκαλέπτου το άγχος με το οποίο φορτίστηκαν οι νεαροί καλαθοσφαιριστές των δύο ομάδων, με τους «γαλαζοκίτρινους» να προσπαθούν να παίξουν περισσότερο με το χρόνο αξιοποιώντας το προβάδισμά τους. Στα 27΄΄ από τη λήξη, με τρίποντο του Αλεξάνδρου, ο Αστέρας μείωσε σε 59-56, όμως στο άμεσο φάουλ που έγινε, ο Χαριδήμου ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των ελεύθερων βολών και με 2/2 έκανε το 61-56. Στα 25΄΄ πριν από το τέλος ο Ιωαννίδης είχε 1/2 βολές, με τον Γιώργο Ζαβό να κατεβάζει το αμυντικό ριμπάουντ και να κερδίζει το φάουλ (21΄΄). Ευστοχώντας και στις δύο βολές έκανε το 63-57, ενώ στη συνέχεια κατέβασε ξανά το αμυντικό ριμπάουντ και με 1/2 βολές έγραψε το 64-57 στα 11΄΄, γράφοντας ουσιαστικά το τέλος το παιχνίδι. Ως τελικό σκορ καταγράφηκε το 66-60 για τον ΑΠΟΕΛ, με τους παίκτες του να στήνουν τρελό πανηγύρι στο παρκέ.

Δεκάλεπτα: 12-10, 31-22, 50-41, 66-60.

ΑΠΟΕΛ (Λούης Σιακαλλής): Ντούκαν 8 (2), Κανταρτζής 2, Μύθιλλος 18 (2), Χαριδήμου 10, Φιλίππου 9, Ζιαρτής, Κυριακίδης 2, Χρίστου, Γ. Ζαβός 17 (3).
    ΑΣΤΕΡΑΣ (Φώτης Καπούτσης): Αθανασιάδης 9 (1), Αλεξάνδρου 9 (3), Παπαγεωργίου 1, Θεοδοσίου, Γεωργίου 10, Ιωαννίδης 19 (1), Αχιλλέως 2, Αθανασίου 4, Αντωνίου 6.