19 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΠΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Βγαίνουν τα εισιτήρια του τελικού

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Τρίτη) και Ολυμπιάδα Ν. – Sabbianco ΑΠΟΛΛΩΝ (Τετάρτη)

Τα εισιτήρια του μεγάλου τελικού του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας θα κριθούν το επόμενο διήμερο. Την Τρίτη στις 20:00 η Ανόρθωσις ταξιδεύει στο Αυγόρου για να αντιμετωπίσει το τοπικό ΘΟΙ και την Τετάρτη στις 21:15 στο Στάδιο Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία η Ολυμπιάδα Ν. φιλοξενεί τον Sabbianco Απόλλων. Οι δυο επαναληπτικοί ημιτελικοί έχουν ως μεγάλα φαβορί την Ανόρθωση και τονSabbianco Απόλλωνα.

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Τρίτη -20:00)
    Το 3-0 της περασμένης Tρίτης στη Λευκωσία δίνει το πάνω χέρι στην Ανόρθωση η οποία όμως πρέπει να είναι προσεκτική αφού το ΘΟΙ διαθέτει καλές μονάδες. Η «Μεγάλη Κυρία» προκρίνεται και με ήττα 2-3, ενώ το ΘΟΙ θα διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ εάν κερδίσει 3-0 ή 3-1.

Οι γηπεδούχες στηρίζονται στις έμπειρες Παπαδοπούλου και Μιχαήλ και στον ενθουσιασμό των νεαρών παικτριών της. Η «Μεγάλη Κυρία» έμαθε να ζει με την απουσία της εγκυμονούσας Κάλιας Βασιλείου και την Τρίτη έδειξε πολλές αρετές στον πρώτο ημιτελικό. Η νεαρή Ελένη Κακουρή ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του Μπόσκοβιτς και θα έχει νέα ευκαιρία στο Αυγόρου. Ο Σέρβος κόουτς εάν το επιτρέψουν οι συνθήκες θα δοκιμάσει και νεάνιδες.

Τον αγώνα θα διαιτητεύσουν οι Γ. Παπαγεωργίου – Μ. Κοκκώνη – Σημειωτής: Α.Κυριάκου.

ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – Sabbianco ΑΠΟΛΛΩΝ (Τετάρτη 21:15)
    Στη δεύτερή της έδρα (σ.σ. η αίθουσα Νεάπολη – Επιστροφή στο Γυμνάσιο Ακροπόλεως δεν πήρε άδεια) η Ολυμπιάδα Ν. φιλοξενεί τον Sabbianco Απόλλων την Τετάρτη στις 21:15. Aκλόνητο φαβορί είναι η Λεμσιανή ομάδα η οποία έχει και στο χέρι τη νίκη 3-0 στον πρώτο αγώνα.

Οι παίκτριες της Έφης Πέτρου θα προσπαθήσουν για το καλύτερο γνωρίζοντας ότι για να προκριθούν πρέπει να κερδίσουν με 3-0 ή 3-1 ώστε να οδηγήσουν την υπόθεση στο χρυσό σετ. Η προπονήτρια – κόουτς της Ολυμπιάδας θα βασιστεί και πάλι σε νεαρές και στις έμπειρες Χαραλάμπους, Ψιλογένη και Χριστοδούλου.

Η ομάδα του Γιάννη Γιαπάνη πάει στη Λευκωσία για να καθαρίσει την πρόκριση, ενώ ο αγώνας θεωρείται και ένα καλό τεστ  ενόψει των τριών τελικών στο πρωτάθλημα. Ο κόουτς ζήτησε από τις παίκτριές του σοβαρότητα ώστε να προβεί και σε συντήρηση δυνάμεων χρησιμοποιώντας και τις παγκίτισσες. Η ομάδα του Sabbianco Απόλλωνα προκρίνεται στον τελικό και με ήττα 2-3 σετ.

Η Επιτροπή Διαιτησίας όρισε διαιτητές τους Α. Κολοκοτρώνη – Β. Γεωργίου – Επόπτες θα είναι οι Ν. Τζιακούρης – Φ. Φουκαρίδης και σημειωτές οι Α. Χατζηκωστή – Α. Παντελίδης.

Εξάλλου, για την ημιτελική φάση (μονός αγώνας) του Κυπέλλου ΟΠΑΠ  Ανδρών Β Κατηγορίας θα γίνει την Τρίτη στις 19:30 στην Αίθουσα Νεάπολη –Επιστροφή το ντέρμπι Ολυμπιάδα Ν. – Εθνικός Λατσιών με διαιτητές τους Χ. Μαϊφόσιη και Α. Κολοκοτρώνη.