Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ: Η πρόκριση στον τελικό είναι ορθάνοικτη

Green Air Παφιακός – Ανόρθωσις και Oμόνοια – Αναγέννηση Δερύνειας

Ορθάνοικτη είναι η πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας αφού όλα παίζονται στους επαναληπτικούς ημιτελικούς της Παρασκευής (20:00). Στα δυο ζευγάρια Green Air Παφιακός – Ανόρθωσις (Αφροδίτη) και Oμόνοια – Αναγέννηση Δερύνειας (Στάδιο Τάσσος Παπαδόπουλος) παίζονται όλα αφού οι δυο πρώτοι ημιτελικοί έληξαν με 3-2. Φαινομενικά, ελαφρύ προβάδισμα έχουν οι νικητές των πρώτων αγώνων Green Air Παφιακός και Αναγέννηση Δ. Αναλυτιικά:

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ
    Μεγάλο ντέρμπι αναμένεται να διεξαχθεί στην Πάφο απέναντι σε δυο ομάδες που μπορούν να προσφέρουν υψηλού επιπέδου θέαμα. Άξιο αναφοράς ότι οι δυο «γαλανόλευκες» ομάδες θα αγωνιστούν για τρίτη συνεχή φορά σε μια εβδομάδα.

Ο πρώτος ημιτελικός της Δευτέρας πρόσφερε πολλές συγκινήσεις με την ομάδα του Μίλαν Γκρέσιτς να προηγείται με 0-2 και την αντίστοιχη του Αντώνη Παπαδόπουλου να ανακάμπτει και να ισοφαρίζει σε 2-2. Τελικά, ο Green Air Παφιακός κέρδισε με 2-3 στο «Θεμιστόκλειο» και πήρε ελαφρύ προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι θα επιδιώξουν να εκμεταλλευτούν την έδρα βασιζόμενοι στην εξάδα τους που έχει δέσει πολύ καλά, αφού ο Σέρβος κόουτς κάνει ελάχιστες αλλαγές. Οι Παφίτες προκρίνονται με νίκη 3-0, 3-1 ή 3-2.

Η «Μεγάλη Κυρία» πάει στην «Αφροδίτη» γνωρίζοντας ότι θέλει νίκη για να προκριθεί. Η ομάδα έδειξε στους τελευταίους αγώνες ότι οι μεταγραφές των Αποστόλου και Άλβες της προσέδωσε ισορροπία. Εξάλλου, το Κύπελλο αποτελεί διέξοδο για τίτλο τα φετινή χρονιά για την Ανόρθωση. Η Ανόρθωσις προκρίνεται με νίκη 0-3, 1-3, ενώ με νίκη 2-3 η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ με τον νικητή να αναδεικνύεται στους 25 πόντους.

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΑΓΕΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ
    Φοβερή μάχη θα γίνει και στη Λευκωσία μεταξύ της Ομόνοιας και της Αναγέννησης Δερύνειας. Οι δυο ομάδες ήταν εντυπωσιακές στον πρώτο ημιτελικό με απίστευτο σασπένς, ανατροπές και γεμάτα σετ. Η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε την έδρα και πάει με ελαφρύ προβάδισμα 3-2 νίκη στη Λευκωσία.

Η γηπεδούχος Ομόνοια έχοντας πολλές εμπειρίες θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να προκριθεί στον τελικό με στόχο να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Η ομάδα του Σάββα Σάββα προκρίνεται με νίκες 3-0, 3-1, ενώ με νίκη 3-2 οδηγεί την πρόκριση στο χρυσό σετ όπου η πρόκριση θα κριθεί στους 25 πόντους.

Η Αναγέννηση έχει το ψυχολογικό ντοπάρισμα της νίκης στον πρώτο ημιτελικό και πάει στη Λευκωσία για να περάσει στον τελικό. Οι Δερυνειώτες βρίσκονται σε καλή κατασταση αφού τους βοήθησε αφάνταστα η μεταγραφή του Σέρβου Ντιμίτρι Πάντιτς. Η Αναγέννηση προκρίνεται με νίκη 3-0, 3-1 και 3-2.

Ο τελικός είναι ορισμένος στις 31 Μαρτίου 2017, αλλά τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν με την εξέλιξη των πλέι-οφς που αρχίζουν στις 03 Μαρτίου 2017.