Την πρώτη θέση στους έφηβους πήρε ο Αλέξανδρος Παναγή, στις νεάνιδες η Σωτηρία Ανδρέου και στους παίδες ο Γιώργος Πετρίδης

Οι αγώνες που διοργάνωσε η ΣΚΟΛΕΜ, για άλλη μια χρονιά ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του τέως διεθνή σκοπευτή της Οργάνωσης και αθλητικού παράγοντα, αείμνηστου Περικλή Τάνου

Η ομάδα σκητ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού, η διεθνής σκοπεύτρια του ιδίου σωματείου Άντρ

η Ελευθερίου και ο πρωταθλητής του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου Γιώργος Αχιλλέως, ήταν οι μεγάλοι νικητές των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων σκητ, που έγιναν στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας το περασμένο Σαββατοκύριακο 14 και 15 Ιουλίου. Με τη νικήτρια ομάδα που συγκέντρωσε 347/375, αγωνίστηκαν οι Στέφανος Νικολαΐδης, Άντρη Ελευθερίου και Πέτρος Εγγλεζούδης, ενώ δεύτερη τερμάτισε η ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου με 345/375 και τρίτη η ομάδα της ΣΚΟΛΕΥ με 343/375.

Τους αγώνες με τους οποίους έπεσε και η αυλαία του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, διοργάνωσε η Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού και για άλλη μια χρονιά ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του τέως διεθνή σκοπευτή και αξιωματούχου της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΛΕΜ αείμνηστου Περικλή Τάνου, η οικογένεια του οποίου απένειμε τιμητική πλακέτα στους νικητές του τραπ και του σκητ.

Ο Γιώργος Αχιλλέως πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 121/125 και παρέμεινε εκεί μέχρι και το τελευταίο «ντουμπλέ», πετυχαίνοντας 54/60, έναντι 53/60 του νεαρού Νικόλα Βασιλείου της ΣΚΟΛΕΥ που περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο και ο οποίος στον προκριματικό συγκέντρωσε 120/125. Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Φώτης Αθανασίου της ΣΚΟΑΜ με 42/50 στον τελικό (117/125 στον προκριματικό). Στον τελικό αγωνίστηκαν επίσης οι Στέφανος Νικολαΐδης (ΣΚΟΛΕΜ), Γιώργος Καζάκος (ΣΚΟΕΠΑ) και Τάσος Χαπέσιης (ΣΚΟΛΕΥ).

Στον τελικό του σκητ γυναικών, η Άντρη Ελευθερίου που πέρασε με 114/125 πήρε τελικά το χρυσό μετάλλιο με 48/60, έναντι 44/60 της Κωνσταντίνας Νικολάου (ΣΚΟΑΜ) που στον προκριματικό πέτυχε επίσης 114/125, ενώ η νεάνιδα Σωτηρία Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ που αγωνίστηκε στον τελικό με 107/125, εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο με 36/40. Στον τελικό των γυναικών αγωνίστηκαν επίσης η Παναγιώτα Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ (113/125) και η νεάνιδα Αναστασία Ελευθερίου της ΣΚΟΛΕΜ (102/125). Στις άλλες κατηγορίες, ο Αλέξανδρος Παναγή στης ΣΚΟΛΑΡ πρώτευσε στους έφηβους της Α’ κατηγορίας με 114/125, ο Σωτήρης Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ στους έφηβους και στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας με 111/125 και ο νεαρός Γιώργος Πετρίδης της ΣΚΟΛΕΜ, στους παίδες με 99/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του σκητ στους Παγκύπριους Διασωματειακού Αγώνες, σε κάθε κατηγορία, ήταν τα ακόλουθα: 

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Γιώργος Αχιλλέως ΣΚΟΠΑΦ (121/125) 54/60
  2. Νικόλας Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ (120/125) 53/60
  3. Φώτης Αθανασίου ΣΚΟΑΜ (117/125) 42/50
  4. Στέφανος Νικολαΐδης ΣΚΟΛΕΜ (120/125) 32/40
  5. Γιώργος Καζάκος ΣΚΟΕΠΑ (117/125) 23/30
  6. Τάσος Χαπέσιης ΣΚΟΛΕΥ (118/125) 14/20

ΣΚΗΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  1. Άντρη Ελευθερίου ΣΚΟΛΕΜ (114/125) 48/60
  2. Κωνσταντίνα Νικολάου ΣΚΟΑΜ (114/125) 44/60
  3. Σωτηρία Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ (107/125) 36/50
  4. Παναγιώτα Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ (113/125) 25/40
  5. Αναστασία Ελευθερίου ΣΚΟΛΕΜ (102/125) 20/30

ΚΑΤΑΤΑΞΗ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

  1. Σωτήρης Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 111/125
  2. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΑΡ 110/125
  3. Σαλίχ Οντάι ΣΚΟΑΜ 106/125
  4. Εμμανουήλ Παπαδόπουλος ΣΚΟΛΑΡ 105/125
  5. Κλεάνθης Βαρναβίδης ΣΚΟΛΕΥ 104/125
  6. Γλέμπ Οσίμποβ ΣΚΟΑΜ 101/125

ΕΦΗΒΟΙ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

  1. Αλέξανδρος Παναγή ΣΚΟΛΑΡ 114/125
  2. Πέτρος Εγγλεζούδης ΣΚΟΛΕΜ 114/125
  3. Κωνσταντίνος Λοϊζίδης ΣΚΟΛΑΡ 102/125

ΕΦΗΒΟΙ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

  1. Σωτήρης Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 111/125
  2. Εμμανουήλ Παπαδόπουλος ΣΚΟΛΑΡ 105/125
  3. Κλεάνθης Βαρναβίδης ΣΚΟΛΕΥ 104/125

ΣΚΗΤ ΠΑΙΔΩΝ

  1. Γιώργος Πετρίδης ΣΚΟΛΕΜ 99/125
  2. Ανδρέας Νεστορή ΣΚΟΛΕΜ 95/125
  3. Γιώργος Πραστίτης ΣΚΟΛΑΡ 91/125

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού 347/375

    (Στ. Νικολαΐδης, Α. Ελευθερίου, Π. Εγγλεζούδης)

  1. Σκοπευτική Οργάνωση Αμμοχώστου 345/375

    (Φ. Αθανασίου, Κ. Νικολάου, Μ. Σαμπάτσι)

  1. Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας 343/375

    (Ν. Βασιλείου, Τ. Χαπέσιης, Σ. Αντωνίου)              

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

  1. Η νικήτρια ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού με τους Στέφανο Νικολαΐδη, Άντρη Ελευθερίου και Πέτρο Εγγλεζούδη
  2. Οι νικητές Γιώργος Αχιλλέως και Άντρη Ελευθερίου
  3. Ο νικητής του αγώνα Γιώργος Αχιλλέως, παραλαμβάνει την τιμητική πλακέτα της οικογένειας Περικλή Τάνου, από το γιο του Σόλωνα
  4. Οι νικήτριες στο σκητ γυναικών, μετά τη διεξαγωγή του τελικού
  5. Οι νικητές στο σκητ ανδρών, μετά τη διεξαγωγή του τελικού
  6. Οι νικήτριες στο σκητ νεανίδων, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον Γιάννη Χρίστου, μέλος του Δ.Σ της ΣΚΟΛΕΜ
  7. Οι νικητές του σκητ ανδρών μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΛΕΜ Γιώργο Έλληνα
  8. Οι νικητές στη Β’ κατηγορία μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΛΑΡ Τζιοβάνη Σαββίδη
  9. Οι νικητές στο σκητ παίδων, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με το γιο του τιμώμενου Περικλή Τάνου, Σόλωνα Τάνο
  10. Οι νικήτριες στο σκητ γυναικών, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με το γιο του τιμώμενου Περικλή Τάνου, Σόλωνα Τάνο