23 C

Κεραυνός-ΕΝΠ: 1ος Αγώνας Ημιτελικής Φάσης Α’ Ανδρών:

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για την Ημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, όπου επικράτησε στο “Κώστας Παπαέλληνας” με 96-65 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου. Ο επόμενος αγώνας της σειράς θα πραγματοποιηθεί στο Αυγόρου τον ερχόμενο Σάββατο στις 19:30. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Νίκος Στυλιανού με 19 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι και για τον Σάιμον Μιχαήλ που σημείωσε 14 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Από την ΕΝΠ πολύ θετική ήταν η παρουσία του νεαρού Χρίστου Πυρίλλη που σημείωσε 14 πόντους (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η ΕΝΠ ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ με τον Ρέι (2-0) με τον Κεραυνό στην συνέχεια να πετυχαίνει οκτώ σερί πόντους (έξι ο Μιχαήλ, δύο ο Αμπουκάρ) κάνοντας το 8-2 μέχρι το 3′. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την πολύ καλή τους εικόνα και στην συνέχεια, με το σκορ να οδηγείται στο 19-4 στο επόμενο τρίλεπτο. Η ΕΝΠ μείωσε την διαφορά στην συνέχεια στους εννέα πόντους (28-19), λίγο πριν το φινάλε της περιόδου, όμως ο Στυλιανού με τρίποντο έφερε το σκορ στο 31-19.

Καλά ξεκίνησε στην Β’ περίοδο ο Κεραυνός με δίποντο του Στυλιανού και μία ελεύθερη βολή του Ο’Μπράιεν, κάνοντας το 34-19, ενώ μέχρι το 13:15 το σκορ οδηγήθηκε στο 38-24. Από εκείνο το σημείο και μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ομάδα του Παραλιμνίου έδειξε αρκετά καλή εικόνα στο παρκέ, καταφέρνοντας να σημειώσει δώδεκα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας την διαφορά στους τέσσερις (40-36).

Ισορροπημένα ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, με το σκορ να οδηγείται στο 43-40 στο 21:30. Έπειτα ο Κεραυνός με ένα σερί εννέα πόντων (πέντε ο Παρκς, από δύο οι Μιχαήλ-Αμπουκάρ)  οδήγησαν το σκορ στο 52-40 μέχρι και τα μισά του δεκαλέπτου. Στην πορεία η Ένωση ανέβασε τον ρυθμό της και ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι, με τον Κεραυνό να διατηρεί το προβάδισμα του. Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου οι “ερυθροκίτρινοι” ήταν μπροστά στο σκορ με 65-52.

Με δίποντο του Πίαρσον μπήκε στο Δ’ δεκάλεπτο η ΕΝΠ, μειώνοντας στους έντεκα την διαφορά (65-54), ωστόσο στην συνέχεια ο Κεραυνός ανέβηκε και έλεγξε τον αγώνα, καταφέρνοντας μάλιστα να σημειώσει  21 σερί πόντους μέχρι το 35′, οδηγώντας το σκορ στο 86-54. Το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο στο τελευταίο πεντάλεπτο και με την ολοκλήρωση του ο Κεραυνός πήρε την νίκη με 96-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-19, 40-36, 65-52, 96-65