24 C

Κεραυνός-ΕΝΠ 14η Αγωνιστική Α’ Ανδρών Καλαθόσφαιρα

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής του δεύτερου χρονικά αγώνα για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 85-67.

Η ομάδα του Στροβόλου ήταν κυρίαρχη στο παρκέ για το μεγαλύτερο διάστημα, και σημείωσε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Ρόναλντ Ρος με 17 πόντους, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και Τζέικ Ο’Μπράιεν με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασσίστ.

Με οκτώ σερί πόντους μπήκε στο παιχνίδι ο Κεραυνός (έξι ο Ρος, δύο ο Μιχαήλ) παίρνοντας νωρίς προβάδισμα με 8-0. Η Ένωση προσπάθησε να απαντήσει, μειώνοντας την διαφορά στους έξι μέχρι το 2:30, όταν το σκορ έφθασε στο 11-5, ωστόσο μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έφεραν την διαφορά στους δέκα (17-7). Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε μέχρι και τους δεκατρείς πόντους στην συνέχεια (26-13), ενώ οι “βυσσινί” μείωσαν κατά ένα πόντο μέχρι το φινάλε της περιόδου με το σκορ να είναι στο 28-16.

Με παρόμοιο τρόπο συνεχίστηκε ο αγώνας και στην δεύτερη περίοδο με τον Κεραυνό να συνεχίζει την θετική του παρουσία στο παρκέ, ανεβάζοντας μέχρι το 12:30 την διαφορά στους δεκαεπτά πόντους (36-19), ενώ μέχρι το 15′ το σκορ έφθασε στο 43-22 υπέρ των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στην συνέχεια να ανεβάσουν τον ρυθμό τους, μειώνοντας μέχρι το τέλος του Α’ ημιχρόνου την διαφορά στους δεκαεπτά (52-35).

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του Κεραυνού και στην τρίτη περίοδο, όπου με ένα σερί οκτώ πόντων (πέντε ο Ο’Μπράιεν, τρίποντο ο Μιχαήλ) έφεραν το σκορ στο 60-35 μέχρι το 26′. Η Ένωση στην συνέχεια σημείωσε τρεις πόντους με τον Μπλέικς (60-38) για να απαντήσει ο Κεραυνός με ακόμα οκτώ πόντους μέχρι το τέλος της περιόδου (τέσσερις ο Παρκς, από δύο οι Στυλιανού-Μπάρκερ) κάνοντας το 68-38.

Βελτιωμένη ήταν η εικόνα της ΕΝΠ στην τέταρτη περίοδο. Η διαφορά των τριάντα πόντων που χώριζε τις δύο ομ΄δαες, έδωσε το δικαίωμα στον Κεραυνό να ρίξει τον ρυθμό του, με την Ένωση να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει στο σκορ το οποίο οδηγήθηκε στο 79-56 στο 35′ ενώ στο τέλος του αγώνα οι “ερυθροκίτρινοι” πήραν το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 85-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-16, 52-35, 68-38, 85-67