ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Στο πέσιμο της αυλαίας (16η αγωνιστική) του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ το Ευρωπαϊκό έκλεισε τις υποχρεώσεις του νικώντας στην έδρα του την ΑΣΣ ΣΠΕΣ με 28-24 και πανηγύρισε αήττητο την κατάκτηση του 2ου συνεχόμενου τίτλου πρωταθλήτριας και 6ης στην ιστορία του!

Αν και … αναμενόμενη η στέψη, εντούτοις οι παίκτες του Ευρωπαϊκού πανηγύρισαν με τη ψυχή τους στο τέλος του αγώνα, που είδαν τους κόπους και τους μόχθους ολόκληρης της χρονιάς να παίρνουν σάρκα και οστά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και με μια επιβλητική νίκη σε βάρος του «αιώνιου».

«Η προσπάθεια στο θεσμό του πρωταθλήματος έκλεισε για μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο  -δήλωσε στο τέλος του αγώνα ο προπονητής του Ευρωπαϊκού, Ανδρέας Ανδρέου. Πήραμε τον τίτλο αήττητοι και αυτό θεωρώ ότι είναι μια επιβεβαίωση της ανωτερότητας που είχαμε από τους αντιπάλους μας. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για τη μεγάλη προσπάθεια που έκαναν σε όλη τη χρονιά, τους συνεργάτες μου στην ομάδα και φυσικά τον πρόεδρο και την εφορεία του τμήματος χάντμπολ του Πανεπιστημίου. Σήμερα και αύριο πανηγυρίζουμε, από βδομάδας όμως κατεβάζουμε κεφάλια και στρωνόμαστε ξανά στη δουλειά. Η χρονιά δεν τέλειωσε, αφού έχουμε μπροστά μας και το θεσμό του κυπέλλου, όπου στόχος μας είναι η κατάκτηση και αυτού του τροπαίου για να κλείσουμε τη φετινή χρονιά με τον ιδανικότερο τρόπο».

Το τελευταίο «αιώνιο» ντέρμπι της χρονιάς, είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο το «Ευρωπαϊκό κατάφερε με την εκπληκτική του άμυνα να επιβληθεί πλήρως και να προηγηθεί στο ημίχρονο της ΣΠΕΣ με 17-8. Στην επανάληψη όμως οι Στροβολιώτες έδειξαν ένα εντελώς διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο. Μπροστά στο φάσμα μιας ντροπιαστικής ήττας ανασύνταξαν δυνάμεις, έπαιξαν με πάθος για τον εγωισμό, την αξιοπρέπεια και τη φανέλα του σωματείου τους και κατάφεραν να κατεβάσουν την διαφορά του τελικού σκορ στο -4, 28-24.

Τα δεκάλεπτα: 6-2, 12-5, 17-8 (ημίχρονο) 20-14, 24-19, 28-24 (τελικό).

Τα τέρματα του Ευρωπαϊκού πέτυχαν οι Ξ. Κυπριανού 1, Θ. Τσίβικος 4, Μ. Τριμιθιώτης 2, Γ. Νικηφόρου 7, Ε. Κώστα 2, Α. Μαρκίδης 1, Γ. Στυλιανού 4, Δ. Νικηφόρου 4 και Κ. Αντωνιάδης 3. Για την ΣΠΕΣ σκόραραν οι Α. Γεωργίου 5, Ν. Μιχαηλίδης 1, χρ. Χρυσάνθου 4, Α. Φωτίου 1, Γ. Χριστοδούλου 1, Σ. Ζωγράφος 4 και Α. Ιωάννου 8.

Παρνασσός – Προοδευτικός 23-23

Ο Παρνασσός Στροβόλου, μετά από ένα αρκετά ενδιαφέρον παιγνίδι, εξήλθε ισόπαλος 23-23 με τον Προοδευτικό Πάφου και με το βαθμό της ισοπαλίας τερμάτισε στην 3η θέση της τελικής κατάταξης.

Το τελικό αποτέλεσμα ίσως και να αφήνει μια πικρία στον Προοδευτικό, ο οποίος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχε το προβάδισμα στο σκορ κι έδειξε να ελέγχει το παιγνίδι. Ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος, με τον νεαρό τερματοφύλακα Αλέξανδρο Δημητρίου να είναι σχεδόν ανίκητος και το Λένο Χριστοφή να σκοράρει κατά … βούληση, ο Προοδευτικός έκανε μεγάλο παιγνίδι. Διατήρησε μια απόσταση από τους γηπεδούχους (10’ 2-6, 20’ 7-10) και παρά το γεγονός ότι ο Παρνασσός είχε καταφέρει (με την εξαιρετική παρουσία και  του τερματοφύλακα Νίκου Ξενοφώντος) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου να φέρει το παιγνίδι στα ίσα (25’ 11-11) ο Προοδευτικός κατάφερε να φύγει για τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 14-11.

Στην επανάληψη ο Προοδευτικός συνέχισε να είναι το «αφεντικό» μέχρι και το δεκαπεντάλεπτιο (17-14). Από εκεί και πέρα όμως το παιγνίδι πήρε … φωτιά, καθώς οι γηπεδούχοι έδωσαν πολλές δυνάμεις σε μια προσπάθεια να αποφύγουν την ήττα. Αφού λοιπόν στο 15’ έφεραν ξανά το παιγνίδι στα ίσα (17-17) μέχρι το τέλος η διακύμανση στο σκορ έκοβε … ανάσες. Με τη λήξη (σχεδόν) του αγώνα ο Προοδευτικός κρατούσε τη νίκη στο χέρι (23-22) όμως με μια απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Μιχάλη Μαυρομάτη σε νεκρό χρόνο, ο Παρνασσός κατάφερε να ισοφαρίσει στο τελικό 23-23 και να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας.

Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Κ. Χατζηεφραίμ 6, Γ. Ιωαννίδης 5, Β. Βαρνακίδης 1, Μ. Ειρηνάκης 1, Κ. Βορκάς 1, Μ. Μαυρομάτης 2, Α. Κωνσταντίνου 1, Χρ. Χατζησωτηρίου 5 και Κ. Χατζηεφραίμ 1. Για τον Προοδευτικό σκόραραν οι Χρ. Δίπλαρος 2, Λ. Χριστοφή 5, Χαρ. Σοφοκλέους 9, Τ. Σαββίδης 1, Π. Σωκράους 3 και Δ. Δημητρίου 3.