24 C

«Καθάρισε» και στο Παγκύπριο πρωτάθλημα ο Σταύρος Σπύρου- «Έλεγχα την κούρσα, έχω ακόμα πολλά να μάθω» – Τι δήλωσε μετά το χρυσό που κατέκτησε

Άλλος ένας αγώνας, άλλη μια νίκη, αυτή τη φορά στο Παγκύπριο πρωτάθλημα για τον 20χρονο Σταύρο Σπύρου.

Ο αθλητής του ΓΣΠ τρέχοντας την απόσταση των 800 μέτρων σε 1:50.01 κέρδισε το αγώνισμα και συνάμα το χρυσό μετάλλιο, ελέγχοντας την κούρσα και αφήνοντας πίσω τους, στη 2η και 3η θέση, τους πολύ καλούς, Αντρέα Μισιάρα και Χρήστο Δημητρίου.

Ο πρωταθλητής μας, μιλώντας στην κάμερα της Action IN Sports δεν έκρυψε τη χαρά του, καθώς ήταν μια πολύ σημαντική κούρσα που ήθελε να κερδίσει.

«Πολύ σημαντικό που κέρδισα, ήταν μια κούρσα τακτικής, με σχετικά αργή την 1η στροφή, πιστεύω έλεγχα την κούρσα, δεν ήταν εύκολη νίκη, αλλά ήμουν έτοιμος» είπε μεταξύ άλλων ο Σταύρος Σπύρου.

Ο 20χρονος που δείχνει μεγάλη εμπειρία για το νεαρό της ηλικίας του να ελέγξει μια κούρσα, δήλωσε πως έχει ακόμα πολλά να μάθει και υποσχέθηκε πως θα δώσει τον καλύτερο του εαυτό για τον αγώνα στο «Μπρούνο Ζάουλι» αλλά και να περάσει στον τελικό στο προσεχές Ευρωπαικό πρωτάθλημα κάτω των 23 στο Ταλίν τη Εσθονίας.