Κατέκτησε το Oπαπ Σουπερ Καπ ανδρών η Πετρολίνα Αεκ

Πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση η Πετρολίνα ΑΕΚ νίκησε μέσα στο “Κίτιον Αθλητικό Κέντρο” στην Λάρνακα την ΕΘΑ με 68-52 και κατέκτησε το ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ.

Αυτό ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι για την νέα αγωνιστική περίοδο και για τις δύο ομάδες, που πέρσι κατέκτησαν τους δύο εγχώριους τίτλους της Κύπρου. Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, διατηρώντας για πολύ μεγάλο διάστημα το προβάδισμα στο σκορ. Καλύτερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Πρίμοζ Μπρέζεκ της Πετρολίνα ΑΕΚ, που πέτυχε 17 πόντους, ενώ για την ΕΘΑ κορυφαίος ήταν ο Γκόλντεν που σημείωσε 23 πόντους.

Καλύτερα στο παρκέ μπήκε η Πετρολίνα ΑΕΚ, ωστόσο στα πρώτα λεπτά οι  διαφορές ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν πολύ μικρές, αφού στο 4:30 η ΕΘΑ ισοφάρισε σε 7-7. Από εκείνη την στιγμή όμως και έπειτα η ομάδα της Λάρνακας πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ, και το κράτησε μέχρι το τέλος.  Με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 22-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε μία επανάληψη της πρώτης περιόδου, με τους “κιτρινοπράσινους” να έχουν και πάλι το πάνω χέρι στον αγώνα.  Η ομάδα της Έγκωμής προσπάθησε να βελτιώσει την άμυνα της, όμως το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε την Πετρολίνα ΑΕΚ να προηγείται με 39-27.

Χωρίς να αλλάξει κάτι στην εικόνα του αγώνα, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε η επανάληψη. Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε και πάλι πιο δυνατά στο παιχνίδι, και συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, καταφέρνοντας στο τέλος της περιόδου να είναι αυξήσει την διαφορά της από την ΕΘΑ, και να προηγηθεί με 55-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η  Πετρολίνα ΑΕΚ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και ξεπέρασε την ΕΘΑ με διαφορά 27 πόντων, συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό που είχε παραμείνει πιο πριν. Το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα της Λάρνακας νικήτρια με 68-52 , κατακτώντας το ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ 2015.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 39-27, 55-38, 68-52