23 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Κατέκτησε το πρωτάθλημα ανδρών Κ16 Ο Ζήνωνας

Ο Ζήνωνας είναι ο νέος πρωταθλητής για την αγωνιστική περίοδο 2015-16 στην κατηγορία των Ανδρών Κ16, αφού επικράτησε και στον δεύτερο τελικό του Όλυμπου μέσα στην Αγλαντζιά με 60-56, μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα του.

Το συγκρότημα του Μιχάλη Μιχαήλ ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου πήρε προβάδισμα με 19-11. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, καταφέρνοντας να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, με το σκορ να φθάνει στο 28-28.

Πιο καλά μπήκε στην τρίτη περίοδο στο παρκέ ο Ζήνωνας, πιέζοντας και καταφέρνοντας να πάρει εκ νέου προβάδισμα και με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το σκορ έφθασε στο 48-40. Ο Όλυμπος πάλεψε στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει το παιχνίδι, όμως στα τελευταία στάδια του αγώνα ο Ζήνωνας ήταν πιο συγκεντρωμένος, και πήρε την νίκη με τελικό σκορ 60-56, κατακτώντας έτσι το πρωτάθλημα.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Αλεξάνδρου που σημείωσε 21 πόντους. Από τους νικητές ξεχώρισαν επίσης οι Στυλιανού και Βασιλείου με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τον Όλυμπο διακρίθηκαν οι Αμπου Ρουμμάν και Παπαλουκάς με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 28-28, 40-48, 56-60