18 C

Καταπληκτικό παιγνίδι…

Καταπληκτικό παιγνίδι διεξήχθη  ανάμεσα σε δύο εξαιρετικά πανεπιστήμια τα οποία μέσα από την προσπάθεια των παικτών τους στο παρκέ  κατάφεραν να διαφημίσουν κατά κυριολεξία το άθλημα της Πετόσφαιρας, αλλά και όλους τους εμπλεκόμενους στα πανεπιστημιακά πρωταθλήματα ,με το επίπεδο των παικτών τους αλλά και την αγωνιστική τους πειθαρχία και τεχνική κατάρτιση.

Μετά από τα δύο πρώτα σετ τα οποία κατέληξαν μετά από εξαιρετικό παιγνίδι από ένα στην κάθε ομάδα (25-18  19-25) το τρίτο σετ κερδήθηκε δυναμικά από το Frederick University κάνοντας το 2-1 με 25-18 .

Το 4ο σετ ήταν μόνο για …γερά νεύρα αφού η τροπή που πήρε αποδείχτηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα .

Στο σετ αυτό και παρά  το γεγονός ότι το Frederick University κατάφερε να προηγηθεί με 18 -12 αγγίζοντας  την νίκη,  οι αντίπαλοι με επίθεση διαρκείας όχι μόνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν αλλά τελικά προηγήθηκαν και κέρδισαν και το σετ με 25-23 δημιουργώντας νέα δεδομένα.

Στο 5ο και τελευταίο σετ οι παίκτες του Frederick University προηγήθηκαν και πάλι με τρείς πόντους 10-7 αλλά ούτε και αυτή την φορά δεν άντεξαν την ψυχολογική πίεση που άσκησαν οι αντίπαλοι που ανέβασαν στροφές  και τελικά έχασαν το σετ και το παιγνίδι με 13-15 και 2-3 σετ κάτι που βάζει κυριολεκτικά φωτιά στο φανταστικό φετινό πρωτάθλημα αναμένοντας με αγωνία την επόμενη αγωνιστική.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ                 0-3

Μεγάλη νίκη για το Πανεπιστήμιο Κύπρου στον αγώνα απέναντι στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο αφού οι παίκτες του παίζοντας πολύ σοβαρά σε όλη την διάρκεια του δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες πέρα από το δεύτερο σετ όπου οι πετοσφαιριστές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου ανέβασαν την απόδοση τους αλλά δεν κατάφεραν τελικά να πάρουν το σετ .

Πολύ κάλοι στο σερβίς αλλά και στην υποδοχή οι παίκτες του Πανεπιστημίου Κύπρου συνεχίζουν και αυτοί το διό τους ταξίδι για την κατάκτηση του τίτλου μέσα από δύσκολες και συναρπαστικές μονομαχίες