18 C

Καραδοκεί ο Sabbianco Απόλλων για τον τίτλο

ΓΗΠΕΔΟ ΑΠΟΛΛΩΝ: SABBIANCO ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0 Σετ: 25-15, 25-22, 25-15
    Τη νίκη που του επιτρέπει τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος να διεκδικήσει τον τίτλο πέτυχε ο Sabbianco Απόλλων στο γήπεδό του επί της Ανόρθωσης με 3-0 σετ. Οι «γαλάζιες» με το τέλος της 17ης αγωνιστικής βρίσκονται στην 2η θέση με 41 βαθμούς ένα λιγότερο από την BetOnAlfa ΑΕΛ. Η Ανόρθωσις παρέμεινε στην 4η θέση με 31 βαθμούς.

Οι γηπεδούχες μπήκαν φορτσάτες στον αγώνα και κατόρθωσαν να ξεφύγουν στο σκορ και να κερδίσουν με 25-15. Η Ανόρθωσις δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τα ατού των Λεμεσιανών χάνοντας το σετ.

Στο δεύτερο σετ παίχθηκε ωραίο βόλεϊ με τον Sabbianco Απόλλων να κερδίζει με 25-22 και να αυξάνει σε 0-2 το προβάδισμά της. Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν πολύ καλή αλλά έχασε κρίσιμους πόντους στο τέλος.

Το τρίτο σετ ήταν πανομοιότυπο με το πρώτο και άνηκε στoν Sabbianco Απόλλωνα που παίζοντας μεθοδικά κέρδισε με 25-15 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Sabbianco ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Σπύρου, Χουντίμα, Μανίταρου, Ανγκούλο, Λαβρούκ, Ιορδάνους.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Α. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Σταυρινίδου, Κακουρή, Βούκοβιτς, Παπαγεωργίου, Ε.Κολοκοτρώνη, Μπρατούνχιμα.

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (θέσεις 1-4) – 17η αγωνιστική