koeas 2020
koeas 2020

Με πολύ καλές επιδόσεις άρχισε η φετινή χρονιά του ανοικτού στίβου ύστερα από την υποχρεωτική αναστολή της δραστηριότητας λόγω της Πανδημίας του κορωνοϊού.

Οι αθλητές-τριες που έλαβαν μέρος στην Ημερίδα Στίβου που διοργάνωσε ο ΓΣΟ στη Λεμεσό σε συνεργασία με την ΚΟΕΑΣ την Πέμπτη 16 Ιουλίου 2020, έστειλαν τα δικά τους ελπιδοφόρα μηνύματα για τη σύντομη φετινή αγωνιστική δράση.

Η Στυλιάνα Ιωαννίδου του ΓΣΟ συνεχίζοντας εκείνο που άφησε στον Κλειστό Στίβο τον περασμένο Φεβρουάριο, ισοφάρισε το δικό της Παγκύπριο Ρεκόρ κάτω των 20 ετών στο ύψος με άλμα στα 1.82μ., επίδοση που αποτελεί Παγκύπριο Ρεκόρ ανοικτού στην κατηγορία της.  Το προηγούμενο κατείχε η Αγνή Χαραλάμπους με 1.81μ. από το 1991.

Στο ίδιο αγώνισμα, η αθλήτρια της Αγνής, η Δέσποινα Χαραλάμπους, του ΓΣΕ, πέτυχε ατομική επίδοση με επίσης άλμα στα 1.82μ.

Ο επικοντιστής Χρίστος Ταμάνης του ΓΣΟ ύστερα από 18μηνη απουσία από τους αγωνιστικούς χώρους λόγω εγχείρησης που είχε υποβληθεί τον Ιανουάριο του 2019, πέτυχε ατομική επίδοση ξεπερνώντας το φράγμα των 5.00μ.  Στο ίδιο αγώνισμα ο νεαρός αθλητής του ΓΣΠ Ανδρέας Καζαμίας πέτυχε ατομικό ρεκόρ με άλμα στα 4.80μ.

Πολύ καλή ήταν η παρουσία του έφηβου αθλητή Κωνσταντίνου Αλεξιάδη του ΓΣΖ στη Σφαιροβολία όπου πέτυχε ατομικές επιδόσεις τόσο με το βάρος της κατηγορίας του όσο και με το αντίστοιχο των Ανδρών, πετυχαίνοντας 18.13μ. και 15.87μ. αντίστοιχα.

Τα πλήρη αποτελέσματα της ημερίδας 

ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΤΙΒΟΥ 16.07.2020     
Τσίρειο Στάδιο     
Λεμεσός     
      
HJ(F) Υψος Γυναικών     
 ΌνομαΕπίθετοΗμερ.Γεν.ΣύλλογοςΕπίδοση
1ΣτυλιάναΙωαννίδουU18ΓΣΟ1.82
2ΔέσποιναΧαραλάμπουςU23ΓΣΕ1.82
3ΆνναΧριστοδούλουU18ΓΣΟ1.55
4Κλάρα ΔέσποιναΠαλληκαρίδηU18ΓΣΕ1.55
5ΧαριθέαΗρακλέουςU20ΓΣΟDNS
5ΆνναΒιολάρηU20ΓΣΟDNS
      
      
PV(F) Επι Κοντώ Γυναικών     
 ΌνομαΕπίθετοΗμερ.Γεν.ΣύλλογοςΕπίδοση
1ΆντρεαΒάσουU18ΓΣΟ3.60
2ΜαρίαΑριστοτέλουςSENΓΣΠ3.40
3ΣτεφανίαΣέρπανU18ΓΣΟ3.20
3MadeleineMuddU23ΓΣΟ3.20
5ΈρικαΣοφοκλέουςU20ΓΣΠ3.00
6ΕυδοκίαΑυγούστουU18ΓΣΠ2.80
      
      
      
HJ(M) Υψος Ανδρών     
 ΌνομαΕπίθετοΗμερ.Γεν.ΣύλλογοςΕπίδοση
1ΙωάννηςΑνανιάδηςSENΓΣΟ1.95
2ΣωκράτηςΛάμπρουU23ΓΣΟ1.90
3ΛοίζοςΧρυσοστόμουU18ΓΣΟ1.75
4ΚυριάκοςΠαμπακάU20ΓΣΟDNS
      
PV(M) Κοντώ Ανδρών     
 ΌνομαΕπίθετοΗμερ.Γεν.ΣύλλογοςΕπίδοση
1ΧρίστοςΤαμάνηςU23ΓΣΟ5.00
2ΑνδρέαςΚαζαμίαςU20ΓΣΠ4.80
3ΣάββαςΣαλάταςU18ΓΣΠ3.80
4ΜάρκοςΜαρκίδηςU18ΓΣΠNH
4ΓεώργιοςΟμήρουU20ΓΣΠNH
      
      
SP(M) Σφαίρα Ανδρών     
 ΌνομαΕπίθετοΗμερ.Γεν.ΣύλλογοςΕπίδοση
1ΒασίληςΜουαίμηςSENΓΣΕ16.73
2ΚωνσταντίνοςΑλεξιάδηςU20ΓΣΖ15.87
3ΧρήστοςΑγγέλωφU20ΓΣΠ14.65
4ΠέτροςΜιχαηλίδηςU23ΓΣΠ14.51
5ΡόηςΠολυδώρουSENΓΣΟ12.45
      
      
SP(U20) Σφαίρα Εφήβων     
 ΌνομαΕπίθετοΗμερ.Γεν.ΣύλλογοςΕπίδοση
1ΚωνσταντίνοςΑλεξιάδηςU20ΓΣΖ18.13
2ΧρήστοςΑγγέλωφU20ΓΣΠ16.00
      
JT Ακοντισμός Ανδρών     
 ΌνομαΕπίθετοΗμερ.Γεν.ΣύλλογοςΕπίδοση
1ΠαρασκευάςΜπατζάβαληςSENΓΣΠ70.70
2Λορένζο ΘεόδωροΉνγκλιςU23ΓΣΚ62.11
3ΣπύροςΑντωνίουU20ΓΣΖ60.36
4ΕλευθέριοςΚοντονικόλαU18ΓΣΖ59.84
5ΑντρέαςΚάρυοςU18ΓΣΕ53.57
 Ελβις ΕλληΚρυούκωβSENΓΣΟDNS
 ΣπύροςΣάββαU23ΓΣΚDNS