19 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΑΠΟΕΛ στην Αυστρία

Παρά την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε κόντρα στην πρωταθλήτρια Αυστρίας, την Ρεντγουέλ Γκάνερς, ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε την ήττα με τελικό σκορ 79-74, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του FIBA Europe Cup. Η αναμέτρηση ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα ισορροπημένη ανάμεσα στις δύο ομάδες, που πάλεψαν μέχρι τέλους για την νίκη. Δυστυχώς για την κυπριακή ομάδα, η Γκάνερς έφυγε νικήτρια από τον αγώνα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά συγκεντρωμένες στο παρκέ. Το σκορ παρέμεινε σε μικρά επίπεδα διαφοράς καθ’ όλη την διάρκεια της περιόδου,  το οποίο έφθασε σε 8-7 στο 3′, 14-13 στο 6′ και 16-16 στο επόμενο λεπτό. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ με τρίποντο του Μπάσεϊ προηγήθηκε με 19-16, οι Γκάνερς ισοφάρισαν και ο ίδιος παίκτης με νέο δίποντο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με 21-19 με το τέλος της Α’ περιόδου.

Με ένα σερί πέντε πόντων ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα με 24-21 μέχρι το 12′. Στην συνέχεια η κυπριακή ομάδα ανέβασε στροφές, καταφέρνοντας να φέρει στα μέτρα της το παιχνίδι, με την διαφορά στο 14:30 να είναι στον ένα πόντο (31-30). Τρία λεπτά αργότερα οι “γαλαζοκίτρινοι” πήραν προβάδισμα με 36-35, ενώ με την λήξη του ημιχρόνου το σκορ ήταν στο ισόπαλο 42-42.

Αρκετά καλό ξεκίνημα έκανε ο ΑΠΟΕΛ στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να σημειώσει επτά σερί πόντους (τέσσερις ο Μόμπλεϊ, δύο ο Μπάσεϊ, ένα ο Ράιτ) φέρνοντας το σκορ στο 49-42 στο 22:20. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν, ισοφαρίζοντας στο 36:30 με το σκορ να είναι στο 51-51, ενώ ένα λεπτό πριν το φινάλε είχαν ξανά αποκτήσει προβάδισμα με 59-54. Ωστόσο η κυπριακή ομάδα σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους και μείωσε την διαφορά ένα πόντο (59-58).

Οι Γκάνερς ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με τέσσερις πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 63-58, για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με τους Μπάσεϊ και Ράιτ, μειώνοντας σε 63-62. Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ έφθασε στο 70-68 και συνεχίσαμε να βλέπουμε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά. Ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους δύο πόντους (76-74 για τους γηπεδούχους). Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να σκοράρει στις επόμενες επιθέσεις που πραγματοποίησε, η Γκάνερς πήγε στις βολές και έφερε το σκορ στο 79-74, όπου ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 42-42, 59-58, 79-74