25 C

Ήττα πάρα την μεγάλη προσπάθεια για ΑΕΚ

Την ήττα από την Γκάζιαντεπ με 93-86 γνώρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ, έπειτα από αγώνα που οδηγήθηκε στην παράταση, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του FIBA Europe Cup. Το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα στον αγώνα. Πολύ καλή ήταν η εικόνα της ΑΕΚ σε αρκετά σημεία στην αναμέτρηση, που ωστόσο δεν μπόρεσε να φύγει με την νίκη.

Κυρίως μοιρασμένα ήταν τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης στην Λάρνακα. Οι δύο ομάδες παρέμειναν για όλη την διάρκεια της πρώτης περιόδου κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν στο 8-7 στα μισά του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να είναι μπροστά στο σκορ με την ολοκλήρωση της περιόδου, με 19-16.

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η εικόνα της κυπριακής ομάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ έδειξε πως ήθελε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό στον αγώνα, καταφέρνοντας να κάνει την ανατροπή και να πάρει προβάδισμα με 23-22, έπειτα από ένα δικό της σερί πέντε πόντων.  Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι “κιτρινοπράσινοι” παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 34-32.

Δυνατά μπήκαν στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι που με ένα σερί επτά πόντων πήραν προβάδισμα με 39-34. Έπειτα η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της και κατάφερε και ισορροπήσει το παιχνίδι και να πάρει ξανά προβάδισμα στο 26:30, με το σκορ να φθάνει στο 47-46, έπειτα από τρίποντο του Τομάς. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ με 54-50.

Η Γκάζιαντεπ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με τρίποντο, με την ΑΕΚ να απαντάει με δίποντο του Γκούτγουίν, με το σκορ να είναι στο 56-54 υπέρ της. Η αναμέτρηση είχε συναρπαστική εξέλιξη και στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν στο 60-60 στο 35′. Δύο λεπτά αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (62-62), ενώ στο επόμενο ενάμιση λεπτό η Γκάζιαντεπ ήταν πιο εύστοχη, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 68-64. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους με το σκορ να φθάνει στο 70-66. Η ΑΕΚ πάλεψε και κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι με δίποντα από τους Γκούτγουιν και Τομάς, 42” και 17” πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου, με τον αγώνα να οδηγείται σε παράταση.

Αρκετά καλά μπήκε στην παράταση η Γκάζιαντεπ που μετά από δύο λεπτά είχε προηγηθεί με 81-72. Η ομάδα της Λάρνακας πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Τελικό σκορ 93-86 υπέρ της Γκάζιαντεπ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 34-32, 54-50, 70-70, 86-93 (παράταση)