24 C

Ήττα για την ΕθΑ από την Ταρτου Ροκ

Παρόλο που μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι, η ΕΘΑ δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της σκορ με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την Εσθονική Τάρτου Ροκ με 67-55, στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής του 12ου ομίλου του FIBA Europe Cup. Η ομάδα της Έγκωμης έπαιξε καλά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και έφυγαν νικητές από το “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία”.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΘΑ που μπήκε ορεξάτη στο παρκέ και επέβαλε τον δικό της ρυθμό στα πρώτα στάδια του αγώνα. Αυτό της έδωσε την ευκαιρία να δημιουργήσει διαφορά μέχρι και δεκαπέντε πόντων, όταν είχε προηγηθεί με 22-7 στο  9:20 του αγώνα. Μάλιστα για να δημιουργήσει το σκορ αυτό η ΕΘΑ πέτυχε ένα σερί εννέα πόντων. Το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου βρήκε την ομάδα της Έγκωμης να προηγείται με 22-9.

Στην δεύτερη περίοδο ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν, με την Τάρτου Ροκ να μπαίνει πολύ δυνατά στο γήπεδο, παρόλο που η ΕΘΑ ήταν η πρώτη ομάδα που σκόραρε δίποντο κάνοντας το 24-9. Στην πορεία όμως οι Εσθονοί με ένα σερί 10 πόντων μείωσαν σε 24-19 στο 14:46, ενώ πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 17:08 με 27-26. Η ΕΘΑ πάλεψε για φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όμως το ημίχρονο βρήκε την Τάρτου Ροκ να προηγείται με 31-30, αφού είχε κάνει την ανατροπή.

Με την έναρξη της επανάληψης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο μεγαλύτερο διάστημα του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει πιο δυνατά και δημιούργησαν διαφορά μέχρι και έντεκα πόντων, στο 24:14 όταν είχαν προηγηθεί με 45-34. Η ομάδα της Έγκωμης δεν τα έβαλε κάτω όμως και μείωσε την διαφορά σε τέσσερις πόντους, σε 50-46, με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά δυνατά και με ένα σερί έξι πόντων έφεραν την διαφορά του αγώνα στο 56-46 υπέρ τους, στο 33:47. Η ΕΘΑ έκανε ότι μπορούσε για να πάρει κάτι από το παιχνίδι, όμως η Τάρτου Ροκ ήταν εύστοχη σε κρίσιμα σημεία, καταφέρνοντας να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του αγώνα και στο τέλος να νικήσει με 67-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-9, 30-31, 46-50, 55-67