19 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ιστορία έγραψε ο Ολυμπιακός

Την παγκόσμια ημέρα της γυναίκας διάλεξαν οι «ερυθρόλευκες» να κάνουν ένα μεγάλο δώρο στους εαυτούς και τους φιλάθλους τους καθώς αποκλείοντας την Βελγική Αστερίξ, προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στις «4» του Τσάλεντζ Καπ.

Ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 3-1 σετ (είχε κερδίσει και στο Βέλγιο με 3-2) πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού λίγες μέρες μετά την στέψη τους σαν κυπελλούχοι Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά στο πρώτο σετ προηγούμενος με 4-2, στη συνέχεια όμως με λάθη του Ολυμπιακού και καλό μπλοκ πέρασε μπροστά 5-8 για να ισοφαρίσει ξανά ο Ολυμπιακός 10-10. Το σετ πήγαινε πολύ κοντά ως το 14-14 εδώ με καρφί της Χίπε άμυνα της Κονόμι και λάθος της Αστερίξ έγινε το 16-14 και το 17-15 στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός έχασε το προβάδισμα μετά από μπλοκ στη Χίπε και άουτ της ίδιας για το 17-18. Από εδώ και πέρα όμως με ένα απίστευτο σερί  8-0 ο Ολυμπιακός πήρε το σετ μετά από καλή πάσα της Μπιεμπο στην Χέρμποτς 25-18.

Στο επόμενο σετ ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός, με απίστευτες άμυνες, καλό μπλοκ κι επιθέσεις από το 5-2 πήγε στο 11-7 και 15-9. Με επίθεση της Λαμπρούση το 17-12, με μπλοκ της Γιώτα 21-14 και 26-16 και 2-0 με επίθεση της Μαλασάι.

Στο τρίτο σετ η Αστερίξ πήρε προβάδισμα σχεδόν από την αρχή του σετ.  Με καλές επιθέσεις πήρε «κεφάλι» 3-5, 7-10 και 15-17 μείωσε ο Ολυμπιακός με μπλοκ άουτ της Χίπε. Αλλά ένα σερί 6-0 έφερε μπροστά ξανά την Αστερίξ μετά από πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ. Ο Ολυμπιακός σκόραρε με τη Λαζάρεβιτς το 17-21 πλησιάζοντας και μετά επίθεση της Χίπε για το 18-21 αλλά η Αστερίξ με ένα νέο σερί 1-4 πήρε το σετ 19-25.

Ο Ολυμπιακός μάζεψε τις δυνάμεις του και πέρασε σε νέα αντεπίθεση. Έφυγε μπροστά 6-3, έγιναν κάποια λάθη όμως και έγινε το 7-6. Ο Ολυμπιακός ξανά ξέφυγε στο 13-10 και 14-10 και η Αστερίξ άρχισε  να κυνηγάει το σκορ για να φτάσει ξανά 16-15 με ένα νέο σερί. Ο Ολυμπιακός μετά το τάιμ άουτ που πήρε πέρασε ξανά μπροστά, έγινε το 19-17, 21-19 και με  ένα ακόμα ξέσπασμα έγινε το 25-21 με επίθεση της Χίπε για να προκριθεί ο Ολυμπιακός.