16 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ επιβλήθηκε στο τάϊ – μπρέικ της Ανόρθωση

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση επιβλήθηκε στο τάϊ – μπρέικ της Ανόρθωσης με 2-3 σετ για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως και μείωσε στους εννιά βαθμούς τη μεταξύ τους βαθμολογική διαφορά. Οι «κιτρινοπράσινες» ήταν πολύ καλές και έδειξαν φοβερά στοιχεία στο πέμπτο σετ. Η Ανόρθωση έχασε δεύτερο σερί αγώνα στην έδρα της με 2-3 (σ.σ. προηγήθηκε η ήττα της 5ης Φεβρουαρίου από την Robo Markets AΕΛ) αλλά είναι σταθερά στην πρωτοπορία τέσσερεις αγώνες πριν από τη λήξη. Στο δεύτερο αγώνα του Ομίλου τίτλου, η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε πολύ άνετα το Λεμεσιανό ντέρμπι με τον Απόλλωνα με 0-3 σετ και είναι δεύτερη με 36 πόντους.

ΌΜΙΛΟΣ ΤΙΤΛΟΥ

Μεγάλο διπλό από την Τεχνοοικία ΑΕΚ
    ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ 2-3 (23-25, 25-16, 25-22, 23-25, 09-15)

Με κορυφαία την Αμερικανίδα Στρίμερ, η Τεχνοοικία ΑΕΚ «άλωσε» το Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως κερδίζοντας με 2-3 την Ανόρθωση και είναι στην 3η θέση με 35 βαθμούς εννιά πόντους πίσω από τη «Μεγάλη Κυρία».

Οι Λαρνακείς που έπαιξαν χωρίς την Λοβ έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και υποχρέωσαν την Ανόρθωση στη δεύτερη της ήττα εντός έδρας (σ.σ. προηγήθηκε αυτή από την RoboMarkets ΑΕΛ με 2-3). Η Ανόρθωση έχασε ένα σημαντικό αγώνα (σ.σ. η απουσία της Α. Χαραλάμπους φάνηκε πολύ), αλλά έχει τα ηνία στη βαθμολογία.

Το πρώτο σετ ήταν αντάξιο της φήμης των δυο ομάδων με την Τεχνοοικία ΑΕΚ να «παγώνει» το Αθλητικό Κέντρο της Ανορθώσεως επικρατώντας με 23-25 γράφοντας το 0-1 σετ.

«Αγριεμένη» από την εξέλιξη του πρώτου σετ μπήκε στο δεύτερο η Ανόρθωση που δεν άφησε περιθώρια στην Τεχνοοικία ΑΕΚ να την απειλήσει. Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε 25-16 και έφερε το ντέρμπι κορυφής στα ίσια.

Η «Μεγάλη Κυρία» πήρε τα ηνία του αγώνα αφού στο τρίτο σετ φάνηκε πιο ουσιαστική κερδίζοντας με 25-22 και ανέτρεψε το σκορ 2-1. Οι «κιτρινοπράσινες» το πάλεψαν, αλλά δεν μπόρεσαν να κερδίσουν κρίσιμους πόντους.

Εκπληκτικό παιχνίδι έγινε στο τέταρτο σετ με την Τεχνοοικία ΑΕΚ να το εξασφαλίζει με 23-25 ισοφαρίζοντας 2-2 και να οδηγεί τον σπουδαίο αγώνα στο τάϊ – μπρέικ.

Στο τάϊ – μπρέικ η Τεχνοοικία ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη και επιβλήθηκε με 09 -15 εξασφαλίζοντας το σημαντικό δίποντο.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Κιγιάκοβα,Σταυρινίδου,Ράντονιτς, Καετάνο, Ριαλά, Βασιλείου – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Κακουρή, Αγγελίδη, Χριστοδούλου.

ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ(ΑΛ. ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ): Ιορδάνους, Γκόγκιτς,Στίμερ, Νικ. Στυλιανού, Καρακώστα, Αιμ. Δημητρίου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Xρυσηλίου, Στ. Ιωάννου.

Σαν σε προπόνηση
    ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ: ΑΠΟΛΛΩΝ – Robo Markets ΑΕΛ 0-3 (08-25, 07-25, 12-25)
    Σαν σε προπόνηση η RoboMarkets ΑΕΛ κέρδισε στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» τον Απόλλωνα με 0-3 σετ και βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 36 βαθμούς. Ο Απόλλων αγωνίστηκε με νεαρές και χωρίς ξένες.

Πανεύκολα η RoboMarkets ΑΕΛ επικράτησε στα πρώτα δυο σετ με 08-25 και 07-25 στην ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ και σε 38 λεπτά προηγήθηκε με 0-2 σετ. Στο τρίτο σετ οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν 12-25 και ολοκλήρωσαν τον αγώνα, ενώ οι «γαλάζιες» έδειξαν καλύτερα στοιχεία.

ΑΠΟΛΛΩΝ(Μ. ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ): Mανίταρου, Λεωνίδου,Ζακχαίου, Δ. Σιμανόφσκι,Κέστα, Ιωαννίδου – Λίμπερο: Aραούζου. – Αλλαγές: Ι. Σιμανόφσκι, Μιχαήλ, Χριστοφόρου.

Robo Markets ΑΕΛ(ΝΤ. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ):Βέντσελιτς, Παύλου, Σπύρου,Πένε, Πεχλιβάνη, Κχαταρασβίλι – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Κατσουνωτού, Σάγια, Οικονομίδου, Μάγκντιτς.