18 C

Η Robo Markets ΑΕΛ νίκη κυριαρχίας επί Property Gallery Απόλλων

Η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών και ολοκληρώθηκε το κύριο μέρος, την Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2019 με πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία. Αρχικά η Robo Markets ΑΕΛ πέτυχε ίσως τη νίκη της αγωνιστικής κερδίζοντας μέσα στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» τον φιλόδοξο Property Gallery Απόλλων με 0-3, κάνοντας το δυο στα δυο. Ο Korantina Homes Παφιακός απέδειξε ότι φέτος έχει στόχο τα ψηλά κερδίζοντας στο «Κίτιον» την ΑΕΚ με 0-3 και την άφησε χωρίς νίκη. Εξάλλου, σε ένα εξαιρετικό και συνάμα  πολύ ενδιαφέροντα αγώνα, η Ολυμπιάδα συνέχισε τις νίκες καταβάλλοντας το εκπληκτικό UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0. Ειδικά, το τρίτο σετ του συγκεκριμένου αγώνα τα είχε όλα.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2019 με τον αγώνα Ομόνοια – Ανόρθωση στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου στις 20:30.

Επίδειξη δύναμης ο Korantina Homes Παφιακός

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3  (18-25, 17-25, 15-25)

Επίδειξη δύναμης έκανε στη Λάρνακα ο Korantina Homes Παφιακός. Σε 76’ κέρδισε την ΑΕΚ με 3-0 και πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν δείχνοντας ότι είναι ομάδα για ψηλά. Από την άλλη η ΑΕΚ προσπάθησε όμως φάνηκε να υστερούσε (υπάρχει άλλη φιλοσοφία στην ομάδα φέτος) έναντι του αντιπάλου της. Η ΑΕΚ δέχθηκε τη δεύτερη ήττα της.

Ο Korantina Homes Παφιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα διατήρησε τα ηνία και κέρδισε τη μαχητική ΑΕΚ με 18-25  σε 26’ και προηγήθηκε 0-1 σετ. Στο δεύτερο σετ, η παφιακή ομάδα προηγήθηκε γρήγορα 03-06  και 06-12 και έβαλε βάσεις νίκης και στο δεύτερο σετ.  Η ομάδα του Γιαπάνη προηγήθηκε 06-16 για να πάρει το σετ με 17-25 σε 25’ και να προηγηθεί 0-2 σετ.

H ομάδα της Πάφου άρχισε ξανά δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 02-08. Οι «κιτρινοπράσινες» προσπαθούσαν όμως ο Korantina Homes Παφιακός είχε πολλές λύσεις και πήρε διαφορά ασφαλείας 06-12. Η επικράτηση της ομάδας της Πάφου ήταν εύκολη αφού προηγήθηκε 07-16 δεν είχε πρόβλημα να «καθαρίσει» και αυτό το σετ με και να κερδίσει με 0-3 σετ εξασφαλίζοντας το πρώτο τρίποντο στη σεζόν.

ΑΕΚ (ΧΡ. ΑΜΥΤΩΤΟΣ): Scott, Δημητρίου, Ιωάννου, Χαραλάμπους, Στυλιανού, Slankamerac, – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): De Souza, Stanimirovic, Ιορδάνους, Θεοτή, Da Silva, Χατζηλαμπρή – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Tilley.

«Γαλαζοκίτρινο» το ντέρμπι

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – Robo Markets ΑΕΛ 0-3 (21-25, 20-25, 17-25)

«Βασίλισσα» του ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών αναδείχθηκε η Robo Markets ΑΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν μέσα στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» τον Property Gallery Απόλλων με 0-3 σετ και έκαναν τη δεύτερή τους νίκη. Αντίθετα, οι «γαλάζιες» υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους ήττα. Ωστόσο, ο αγώνας διάρκειας 91 ‘ είχε αρκετό ενδιαφέρον. Το παιχνίδι μεταδόθηκε τηλεοπτικά από την πλατφόρμα της Cablenet και το κανάλι 7 Sports

Το ντέρμπι ξεκίνησε με «γαλάζιες» και «γαλαζοκίτρινες» να είναι ισοδύναμες 04-04, 09-09 δείχνοντας ότι θα γίνει μεγάλος αγώνας.  H Robo Markets ΑΕΛ πήρε «αέρα» τριών πόντων 14-17 και ανάγκασε τον Letsiev να καλέσει τάϊμ άουτ.

Οι «γαλαζοκίτρινες» κατάφεραν να ξεφύγουν σε ένα κρίσιμο σημείο 17-23 για να κερδίσουν το πρώτο σετ με 21-25 σε 29’ άνκαι οι «γαλάζιες» πίεσαν και μείωσαν 21-23.

Μετά το αρχικά στάδια η Robo Markets ΑΕΛ φάνηκε να ελέγχει το σετ και προηγήθηκε με 06-12 αναγκάζοντας τον κόουτς Letsiev να πάρει τάϊμ – άουτ. Ωστόσο, η Robo Markets ΑΕΛ «πατούσε» πολύ καλύτερα στο σετ και ξέφυγε 08-16 και 12-20 βάζοντας πλώρη για το 0-2 σετ.   Παρά το γεγονός ότι η Robo Markets ΑΕΛ φάνηκε να κυριαχεί, ο Property Gallery Απόλλων με ένα ντεμαράζ και σερί 07-02 μείωσε στους τρεις 19-22. Ωστόσο, η ομάδα του Μασιά κράτησε κερδίζοντας 20-25 σε 27’. Το 0-2 για τις «γαλαζοκίτρινες» στο «άντρο» των «γαλάζιων» ήταν γεγονός.

Το τρίτο σετ άρχισε με πολύ καλούς οιωνούς. Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 01-05, αλλά ο Property Gallery Απόλλων εξανέμισε τη διαφορά και προηγήθηκε  08-07.  Το σετ πρόσφερε συγκινήσεις με τις «γαλαζοκίτρινες» να προσπερνούν 11-13 σε ένα καθοριστικό σημείο. Η «γαλαζοκίτρινη» ομάδα φάνηκε να διαχειρίζεται ορθά το προβάδισμά της 13-16 και 14-19 για να επιβληθεί τελικά με 17-25 σε 25’ κερδίζοντας με 0-3 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (D. Letsiev): Ε. Πέτρου, Shaidulina, Ζακχαίου, Saini, Λάμπρου, Ripnaya – Λίμπερο: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Κέστα.

Robo Μarkets ΑΕΛ ( Στ. Μασιάς): Παύλου, Σπύρου, Stedile, Dudnikova, Chatarashvili, Πεχλιβάνη – Λίμπερο: Κοκή – Αλλαγές:Λίμπερο 2:  Στεφανίδου – Gryban, Κατσουνωτού.

Dr Jekyll  και Mr Hyde η Ολυμπιάδα… αλλά κέρδισε

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-0  (25-13, 25-18,27-25)

Σε ένα πολύ ενδιαφέροντα  αγώνα η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου το εξαιρετικό στο τρίτο σετ UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η προσφυγική ομάδα που έπαιξε χωρίς την Tea Juric ήταν ανώτερη στα πρώτα δυο σετ. Ωστόσο, το τρίτο σετ ήταν εκπληκτικό με το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου να κερδίζει 17-07, να ισοφαρίζεται και στο τέλος να λυγίζει στους έξτρα πόντους. Το παιχνίδι είχε διάρκεια 93’.

Η Ολυμπιάδα κέρδισε για δεύτερη σερί αγώνα στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου σε αντίθεση με το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου που μετρά δυο ήττες. Η απόδοση όμως του τρίτου σετ αφήνει πολύ αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια.

Η Ολυμπιάδα μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ δείχνοντας ότι είναι το «αφεντικό» του αγώνα και προηγήθηκε 16-06. Το σκορ στο 20-09 αφού όλο και ανέβαινε η διαφορά, δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Αυγόρου που προσπαθούσε. Το σετ τελικά ολοκληρώθηκε με 25- 13 για την ομάδα της Νεάπολης  σε 23’.

To UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου επιχείρησε να βάλει δύσκολα στην Ολυμπιάδα στο δεύτερο σετ τουλάχιστον στα αρχικά στάδια, αλλά οι παίκτριες του Κατσιγιάννη πήραν τα ηνία και προηγήθηκαν 08-04. Ο αγώνας ήταν πολύ ενδιαφέρον αφού οι παίκτριες του Περόπουλου τα έδωσαν όλα και ήταν κοντά στο σκορ 20-16.

Το τάϊμ – άουτ του Θ. Κατσιγιάννη ήταν καταλύτης με την ομάδα της Ολυμπιάδας να ανεβάζει στροφές και να κερδίζει 25-18 σε 27’ αυξάνοντας σε 2-0 το προβάδισμά της.

Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-09 αιφνιδιάζοντας την Ολυμπιάδα Ν. Η ομάδα του Αυγόρου ήταν εξαιρετική και ξέφυγε 04-13. Η προσφυγική ομάδα δεν έβρισκε λύσεις και μοιραία το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου έλεγχε πλήρως το σετ 07-17.  Απ’εκεί και πέρα, η Ολυμπιάδα εμφανίστηκε πολύ διαφορετική. Ροκάνιζε συνεχώς τη διαφορά και με σερί 15-05 έφερε το σετ στα ίσια 22-22. Το σετ πρόσφερε πάρα πολλές συγκινήσεις μέχρι το φινάλε που κρίθηκε στους έξτρα πόντους.  Στο κρίσιμο αυτό σημείο τα πάντα ήταν ρευστά με την Ολυμπιάδα να κερδίζει 27-25 σε ένα φοβερό σετ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Θ. ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ): Σιακίδου – Παπακυριακού, Cudworth, Λεωνίδου, Simanovski, Ηudima, Μανίταρου – Λίμπερο: Μαραγκού – Αλλαγές: Χριστοφορίδου , Χαραλαμπίδου, Σιάγα.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Χρίστου Radisic, Μπλιάντζου, Μιχαήλ,  Jocic, Ευσταθίου – Λίμπερο: Α.Παπαδοπούλου – Αλλαγές: Κάρυου, Όθωνος, Χατζηκωνσταντίνου.