Η προσπάθεια δεν αρκούσε για την εκπληκτική Ομόνοια

Έχασε με 2-3  από την Ok Novi Pazar Σερβίας

CEV CUP ΑΝΔΡΩΝ: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΟΚ ΝOVI PAZAR  2-3 Σετ:  25-19, 25-22, 22-25, 23-25, 13-15

Η Ομόνοια πάλεψε, τα έδωσε όλα φθάνοντας πολύ κοντά στην ανατροπή των δεδομένων, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στους 16 του Cev Cup Ανδρών. Οι «τριφυλλοφόροι» που έδειξαν γιατί είναι η τρίτη καλύτερη ομάδα του 2016 έκαναν τα πάντα, αλλά έχασαν στις λεπτομέρειες από την Ok Novi Pazar Σερβίας με 2-3 στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία».
    Η Ομόνοια  μπήκε αποφασισμένη για όλα στον αγώνα. Μελέτησε πολύ καλά τον αντίπαλο και έδωσε το δικό της χρώμα στο σετ. Οι «πράσινοι» κέρδισαν το σετ με 25-19 έκαναν το 1-0 και μπήκαν για τα καλά στην πρόκριση. Η Ομόνοια διατηρούσε από την αρχή σταθερά το προβάδισμα μέχρι και πέντε πόντων 16-11 και 21 -16 προτού ολοκληρώσει τη δουλειά της και πάρει το νικηφόρο σετ σε 26 λεπτά.

Οι Σέρβοι ανέβηκαν… αλλά μίλησε τελευταία η Ομόνοια

Οι Σέρβοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο σετ αφού το 0-1 σε βάρος τους θα τους έβαζε μπελάδες. Την ίδια ώρα η Ομόνοια κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα με το πρώτο σετ και ο αγώνας πήγαινε πόντο – πόντο (06-05, 11 -10). Στα τελικά στάδια οι «τριφυλλοφόροι» διεύρυναν το προβάδισμά τους σε δυο πόντους 22-20 για να κερδίσουν με 25-22 σε 27 λεπτά  κάνοντας το 2-0 βάζοντας νέα δεδομένα στην υπόθεση πρόκριση.

Ανατροπή δεδομένων

Καθολική ήταν η υπεροχή της Οk Novi Pazar στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ αφού προηγήθηκε με 03-08.Η αντίδραση της Ομόνοιας ήταν άμεση όμως και ισοφάρισε σε 11-11. Oι Σέρβοι όμως ανέβασαν στροφές και αύξησαν τη διαφορά σε τρεις πόντους 15-18  και 18-21 σε κρίσιμο σημείο για την έκβαση του σετ. Η Ομόνοια αντέδρασε μείωσε σε 21-22, αλλά δεν κατάφερε την ανατροπή αφού οι Σέρβοι κέρδισαν με 22-25 σε 28 λεπτά και μείωσαν σε 1-2.

Το μια σου μια συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ. Η Ομόνοια άρχισε καλύτερα προηγήθηκε με 07-03, αλλά η Οk Novi Pazar μείωσε σε 12-11. Η Ομόνοια διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά οι Σέρβοι αντεπιτέθηκαν και πήραν το 23-25 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σφραγίζοντας και την πρόκριση.

Στο τάι μπρέικ ο αγώνας πήγαινε πόντο – πόντο με την Ομόνοια να έχει το προβάδισμα (06-05, 09-07) Στα τελικά στάδια οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι είχαν και παραπάνω δυνάμεις κερδίζοντας το σετ με 13-15 παίρνοντας και τη νίκη γοήτρου με 2-3 σετ.

OMONOIA(Σ.ΣΑΒΒΑ): Αχ. Πετρακκίδης, Αποστόλου, Παφίτης, Λαμπ, Ροντρίγκο, Αλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριοστοδούλου. – Αλλαγές: Σ. Πετρακκίδης, Φερέϊρα.

ΟΚ ΝOVI PAZAR(Σ. ΣΤΕΦΑΝΟΒΙΤΣ): Ρίστιτς, Λόπαρ, Ντάτσα, Σόρμαζ, Ραντοσάβλιεβιτς, Χάμζαγκιτς – Λίμπερο: Zούκοβιτς – Αλλαγές: Όκοβιτς, Μπόζοβιτς, Σίμιτς.