25 C

Η πρόοδο και η ανάπτυξη του τζούντο διαφάνηκε κατά το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Τζούντο κάτω των 21 ετών

Ανατροπές , δυνατές αναμέτρησης και έντονο ανταγωνισμό ήταν τα βασικά στοιχεία που χαρακτήρισαν το Παγκύπριο πρωτάθλημα Τζούντο κάτω των 21 που στο διεξήχθη το Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021 στην κλειστή αίθουσα «Τάσσος Παπαδόπουλος»

Γονείς και φίλοι του αθλήματος έδωσαν το παρόν τους για να στηρίξουν τα αγαπημένα τους πρόσωπα που έλαβαν μέρος στο Πρωτάθλημα αλλά παρόν εξίσου ήταν και οι φίλοι του αγαπημένου αθλήματος που απόλαυσαν σκηνές με έντονη δράση αλλά και το κυριότερο της ηθικές αξίες αυτού του υπέροχου ολυμπιακού αθλήματος.

Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι στο πρωτάθλημα συμμετείχαν οι κορυφαίοι τζουντόκα της Κύπρου της ηλικίας κάτω των 21 ετών, που αγωνίστηκαν συνολικά σε δέκα κατηγορίες βάρους. Τα 14 σωματεία και σύλλογοι που συμμετείχαν είχαν ως απώτερο σκοπό την κατάκτηση κάποιου μεταλλίου από τους αθλητές τους αλλά και την αξιολόγηση του επιπέδου προόδου που έφτασαν, κάτι εξίσου που αναδεικνύει και τη σημαντική διασπορά του αθλήματος και της δουλειάς που γίνεται Παγκύπρια ειδικότερα στις μικρές ηλικίες.

Την πρωτιά στον πίνακα μεταλλίων πήρε η Batmanides Judo Club με τρία χρυσά και ένα αργυρό μετάλλιο. Δεύτερη ήταν η Christodoulides Judo Academy με 2 χρυσά, 3 αργυρά και 2 χάλκινα. Και τρίτη η Ένωση Τζούντο Λεμεσού με 2 χρυσά.

Από ένα χρυσό πήραν οι Monomachos, Onisilos και Paphian Judo Union.

Η Kition Judo Club πήρε 2 αργυρά και 3 χάλκινα και η Larnaca Judo Union κατέκτησε 1 αργυρό και 2 χάλκινα.

Την πρωτιά τους στις κατηγορίες τους διατήρησαν οι αθλητές που διακρίνονται σε ευρωπαϊκό επίπεδο, όπως οι Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι και Πέτρος Χριστοδουλίδης.

Σημαντική εξέλιξη στην διοργάνωση αποτέλεσε η καινούργια συνεργασία της ομοσπονδίας μαζί με την συνδρομητική πλατφόρμα της Cablenet οπού και μετέδωσαν το πρωτάθλημα με ζωντανή προβολή.