Τρεις νέες παγκύπριες επιδόσεις είναι το ρεζουμέ της παγκύπριας ημερίδας πρόκρισης που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο στο  ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού. Τις δύο από αυτές τις πέτυχε η Πολυξενη Τουμάζου του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου, στα 50μ. πρόσθιο στην κατηγορία παγκορασίδων Α’ και κορασίδων με επίδοση 33.60. Το τρίτο ρεκόρ πέτυχε ο Σοφοκλής Μούγης, του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού, στα 50μ. ύπτιο, στην κατηγορία νέων, με χρόνο 26.94. Γενικά ο συναγωνισμός, ανάμεσα στου 344 αθλητές που πήραν μέρος ήταν έντονος, καθώς ήταν ο τελευταίος αγώνας για όρια πρόκρισης των ΑΜΚΕ και πέρα από τα τρία ρεκόρ σημειώθηκαν αρκετά καλοί χρόνοι.

Οι τρεις πρώτοι νικητές των αγωνισμάτων είναι:

400μ. ελεύθερο Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 4.07.06, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 4.08.25, Τσιοπανής Θωμάς (Λ/σίας), 4.14.67. Γυναικών: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύνειας) 4.42.18, Στυλιανάκη Χριστίνα (Κερύνειας) 4.55.01, Ανδρέου Δανάη (Λ/σίας) 4.57.94.

50μ. πρόσθιο Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 29.30, Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 29.43, Τσομπανίδης Χαράλαμπος (ΑΠΟΕΛ) 30.75. Γυναικών: Τουμάζου Πολυξένη (Αμ/στου) 33.60, Νικολάου Στέφανη (Λακατάμειας) 34.10, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 35.38

400μ. μικτή ατομική Ανδρών: Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 4.57.39, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Κερύνειας) 5.03.83, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Πάφου) 5.05.58. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 5.07.37, Κανταρέλου Ευαγγελία (Αγλαντζιάς) 5.47.16, Λοϊζίδη Βασίλεια (Πάφου) 5.52.03

50μ. πεταλούδα Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 25.86, Παύλου Ζαχαρίας (Κερύνειας) 26.07, Ζαβαλλής Αδάμος ( Λ/σού) 26.26. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 28.24, Ζαρογιάννη Ελένη Ευδοξία (Λ/σού) 29.79, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 30.36.

100μ. ύπτιο Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 57.30, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 58.76, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 1.02.43. Γυναικών: Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 1.08.46, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 1.09.89, Ιωαννίδου Έρικα (Λ/σού) 1.13.91

200μ. πρόσθιο Ανδρών: Popov Mark (Κερύνειας) 2.29.25, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.30.78, Χατζηευσταθίου Νικόλας (Πάφου) 2.40.36. Γυναικών: Erokhina Maria (Πάφου) 2.41.22, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 2.44.23, Holland Jennifer (Λ/σού) 2.52.46.

100μ. ελεύθερο Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 52.09, Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 52.40, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 52.61. Γυναικών: Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 59.05, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 59.55, Χατζηλοΐζου Άννα (Λακατάμεια) 1.00.60

200μ. πεταλούδα Ανδρών: Ζαβαλλής Αδάμος (Λ/σού) 2.12.67, Νικολάου Πάρης (Κερύνειας) 2.14.18, Μαυρομμάτης Γιάννης (Αγλαντζιάς) 2.19.30. Γυναικών: Γεωργιάδη Μαγδαληνή (Αμ/στου) 2.29.44, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 2.34.37, Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στου) 2.36.27

800μ. ελεύθερο Ανδρών: Τουλούμης Νικόλαος (Κερύνειας) 9.00.94, Χρήστου Γιώργος (Πάφος) 9.16.46, Παππούς Παναγιώτης (Λ/σού) 9.25.01. Γυναικών: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύνειας) 9.38.04, Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 9.42.64, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 9.59.73

1500μ. ελεύθερο Ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Αγλαντζιάς) 16.55.06, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 17.31.78, Κωστέκογλου Αναστάσιος (Λ/σού) 18.17.56. Γυναικών: Βαζούρα Άντρια Ανδρομάχη (Λ/σίας) 19.20.61, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 19.50.44, Στυλιανάκη Χριστίνα (Κερύνειας) 20.10.97

50μ. ελεύθερο Ανδρών: Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 23.68, Μιτέλλας Μαρίνος (Λ/σού) 24.98, Λύμπουρας Ανδρέας (Λ/σίας) 25.14. Γυναικών: Χατζηλοΐζου Άννα (Λακατάμιας) 27.69, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 28.06, Πυλιώτη Σοφία Χίλαρι (Κων/τίας) 28.90

50μ. ύπτιο Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 26.86, Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 26.94, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 27.01. Γυναικών: Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 32.01, Παπαδοπούλου Σοφία (Λ/σού) 32.12, Πυλιώτη Σοφία Χίλαρι (Κων/τία) 32.15

200μ. ελεύθερο Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 1.56.41, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 1.57.13, Τσιοπανής Θωμάς (Λ/σίας) 1.57.31. Γυναικών: Στυλιανάκη Χριστίνα (Κερύνειας) 2.15.36, Χαρίτου Σταυρινή (Αμ/στου) 2.18.35, Ανδρέου Χριστίνα (Λ/σίας) 2.21.41

100μ. πεταλούδα Ανδρών: Παύλου Ζαχαρίας (Κερύνειας) 56.86, Μιτέλλας Μαρίνος (Λ/σού) 59.39, Παπακυριακού Αλέξης (Λ/σού) 1.00.62. Γυναικών: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.05.52, Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στου) 1.06.19, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 1.06.72

200μ. μικτής ατομικής Ανδρών: Τσιοπανής Θωμάς (Λ/σίας) 2.11.69, Πετούσης Γεώργιος (Λ/σίας) 2.18.33, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Πάφου) 2.19.30. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 2.24.22, Ζηνοβίου Ευδοκίας (Λ/σού) 2.32.85, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 2.35.77

200μ. ύπτιο Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 2.08.74, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λ/σού) 2.10.32, Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 2.12.97. Γυναικών: Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 2.31.00, Λυκούργου Αντριάνα (Κερύνειας) 2.37.62, Μπέκου Βασιλική (Αμ/στου) 2.42.84

100μ πρόσθιο Ανδρών: Popov Mark (Κερύνειας) 1.08.54, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 1.08.60, Ξάνθου Λεύκιος (Λ/σού) 1.09.25. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.14.23, Erokhina Maria (Πάφου) 1.16.32, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 1.16.37