19 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Η Ομόνοια βρήκε τείχος για την πρόκριση

Το μπλοκ των Σλοβένων τους έδωσε καθαρή νίκη με 0-3 σετ

ΣΤΑΔΙΟ ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑCH VOLLEYBALL LJUBLJANA ΣΕΤ: 0-1 16-25, 0-2 23-25, 0-3 18-25

Το σλοβένικο μπλοκ ήταν αδιαπέραστο και η Ομόνοια βρήκε τείχος για τη νίκη επί της Ach Volleyball Λουμπλιιάνα που θα της έδινε προβάδισμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions – League. Οι Σλοβένοι πέρασαν από το «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» με νίκη 0-3 σετ και ο επαναληπτικός της Κυριακής 06 Νοεμβρίου στη Λουμπλιάνα μοιάζει με «βουνό» για την Ομόνοια (για να περάσει χρειάζεται νίκη 0-3 και καλύτερη διαφορά πόντων).

Οι «πράσινοι» στην πρώτη τους συμμετοχή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση πάλεψαν, μπορούσαν να κερδίσουν το δεύτερο σετ, αλλά έχασαν τις μάχες στο φιλέ.

Η εικόνα του αγώνα
    Η ομάδα της Λουμπλιάνα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και κατόρθωσε μέσω των σωστών επιλογών του πασαδόρου Μπουλτούτσεβιτς που μοίραζε σωστά το παιχνίδι να προηγηθεί με 05-11. Η Ομόνοια παρά το άσχημο ξεκίνημα προσπάθησε να είναι ανταγωνιστική και έψαχνε λύσεις κυρίως με τον Ροντρίγκο.

Οι «πορτοκαλί δράκοι» της Λουμπλιάνα κατόρθωσαν να πάρουν δυο φορές νταμπλ –σκορ 06-12 και 07-14, αλλά ο Βραζιλιάνος πασαδόρος των «πρασίνων» Αντριάνο Λαμπ πηγαίνοντας στο σερβίς βοήθησε την ομάδα μας, αφού δυσκόλεψε αφάνταστα την υποδοχή των Σλοβένων, ενώ με δυο συνεχόμενους άσσους μείωσε σε 11-14.

Η ομάδα της Ach παρά την πίεση που δέχθηκε κατόρθωσε να έχει το πάνω χέρι στο σετ (σ.σ. βρήκε πόντους από Αρμενάκη και το μπλοκ και αύξησε σε 14-23 για να πάρει το σετ με 16-25 και ταυτόχρονα το προβάδισμα με 0-1 στα σετ.

Οι Σλοβένοι άρχισαν πολύ καλύτερα και το δεύτερο σετ αφού το μπλοκ και η υποδοχή δούλεψαν πολύ καλά και παρά τον τραυματισμό του λίμπερο Κόβατσιτς προηγήθηκαν 02-07. Στο στάδιο αυτό η Ομόνοια εμφάνισε επιθετικό πρόβλημα και δεν μπορούσε να σπάσει το σλοβενικό μπλοκ.

Πράσινη ορμή

Οι κυπελλοπρωταθλητές επιχείρησαν να παίξουν με τον ακραίο  Φερέιρα, και τον διαγώνιο Α.. Πετρακκίδη, αλλά το μπλοκ των Σλοβένων ήταν αδιαπέραστο και παρά τις μεμονωμένες λύσεις που βρήκαν, η  Achπροηγήθηκε με 08-13.

Το γύρισαν… αλλά

Οι «τριφυλλοφόροι» δεν τα παράτησαν όμως με συνέπεια να μειώσουν σε 13-15 με άσσο του Α. Πετρακκίδη και καρφί του Αποστόλου  δείχνοντας σφιγμό.  Η Ομόνοια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τους πόντους του Φερρέιρα ισοφάρισαν σε 16-16.

Ταυτοχρόνως, με τη συμπαράσταση των οπαδών της η ομάδα μας γύρισε το σετ προηγούμενη 19-18 και αργότερα σε 21-19 με άσσο του Φερέιρα. Oι «πράσινοι» εξασφάλισαν άλλο ένα πόντο και αύξησαν σε 22-19, αλλά κάπου εκεί πάλι βρήκαν εμπόδιο το μπλοκ των Σλοβένων οι οποίοι αντέδρασαν και πήραν πόντους στο φιλέ ανατρέποντας τα σε βάρος τους δεδομένα.  Η Ach με σερί 01-06 πήρε το σετ με 23-25 και έγραψε το 0-2.

Καθόλου καλά δεν άρχισε το τρίτο σετ για την Ομόνοια αφού οι Σλοβένοι προηγήθηκαν γρήγορα – γρήγορα με 00-04. Ωστόσο, οι «πράσινοι» μπήκαν στο πνεύμα του σετ και αφού ξεμπλόκαραν μείωσαν στον πόντο 08-09.
    Παρά το γεγονός ότι οι Σλοβένοι διατηρούσαν το προβάδισμα με όπλο τι άλλο το μπλοκ, η Ομόνοια κατόρθωνε να βρίσκει λύσεις (σ.σ. καλό μοίρασμα παιχνιδιού από τον πασαδόρο Λαμπ) και κρατήθηκε κοντά στο σκορ (σ.σ.14-15). Η άνοδος του Αρμενάκη αποτέλεσε καταλύτη για τους Σλοβένους οι οποίοι βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν με 16-22 να κερδίσουν με 18-25 το σετ και να πάρουν τη νίκη με 0-3 σετ που ισοδυναμεί με γερό προβάδισμα πρόκρισης.

‘Αξιος συγχαρητηρίων ο κόσμος της Ομόνοιας που έδωσε το παρόν του και βοήθησε σε κόσμια πλαίσια την ομάδα του.
    ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Αχ. Πετρακκίδης, Σ.Πετρακκίδης,  Α. Λαμπ, Ροντρίγκο, Α.Αλεξίου, Αποστόλου, Λίμπερο:  Μ. Παπαχριστοδούλου. Αλλαγές: Φερέιρα, Παφίτης.

ΑCH VOLLEYBALL LJUBLJANA: Φλάντς, Καζαμέρνικ Πούριτς, Στέρν,  Μπουλτούτσεβιτς,  Αρμενάκης, Λίμπερο: Κόβατσιτς.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Μίλαν Ραϊκοβιτς (Κροατία) – Ντόμπρεν Ντόμπρεβ (Βουλγαρία)