rio HANDBALL 1
rio HANDBALL 1

RIO 2016

Στο θρυλικό στάδιο Μαρακανά θα πραγματοποιηθεί αύριο βράδυ (01:55 ξημερώματα Σαββάτου) η τελετή έναρξης των 31ων Ολυμπιακών Αγώνων.

Το τουρνουά θα αρχίσει το Σάββατο 6 Αυγούστου, θα διαρκέσει δύο εβδομάδες και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 21 Αυγούστου.

Οι αγώνες του χάντμπολ θα πραγματοποιηθούν στην Future Arena που βρίσκεται στο Barra Olympic Park και είναι χωρητικότητας 12.000 θεατών. Μετά το τέλος των αγώνων η εγκατάσταση θα διαμορφωθεί με τέτοιο τρόπο, ώστε να στεγαστούν εκεί τέσσερα σχολεία.

Το σύστημα είναι ένας προς όλους στην φάση των ομίλων, από τους οποίους οι τέσσερις πρώτες ομάδες θα προκριθούν στην προημιτελική φάση.

Στους Άνδρες η προκριματική φάση θα διεξαχθεί το διάστημα 7-15 Αυγούστου, τα προημιτελικά στις 17 Αυγούστου, τα ημιτελικά στις 19 Αυγούστου και οι τελικοί στις 21 Αυγούστου.

Στις Γυναίκες η φάση των ομίλων θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 6 και 14 Αυγούστου, η προημιτελική φάση στις 16 Αυγούστου, η ημιτελική στις 18 Αυγούστου και οι τελικοί στις 20 Αυγούστου.

Οι όμιλοι

Άνδρες
1ος: Γαλλία, Δανία, Κροατία, Τυνησία, Κατάρ, Αργεντινή
2ος: Πολωνία, Σλοβενία, Σουηδία, Βραζιλία, Γερμανία, Αίγυπτος

Γυναίκες:
1ος: Νορβηγία, Ρουμανία, Μαυροβούνιο, Βραζιλία, Ισπανία, Αγκόλα
2ος: Ολλανδία, Ρωσία, Σουηδία, Γαλλία, Αργεντινή, Νότια Κορέα

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρα Βραζιλίας/ώρα Ελλάδας)

Άνδρες
Κυριακή 7 Αυγούστου
09:30/15:30 Κροατία- Κατάρ
11:30/17:30 Σουηδία- Γερμανία
14:40/20:40 Δανία- Αργεντινή
16:40/22:40 Πολωνία- Βραζιλία
19:50/01:50 Γαλλία- Τυνησία
21:50/03:50 Σλοβενία- Αίγυπτος

Τρίτη 9 Αυγούστου
09:30/15:30 Κατάρ- Γαλλία
11:30/17:30 Γερμανία- Πολωνία
14:40/20:40 Τυνησία- Δανία
16:40/22:40 Βραζιλία- Σλοβενία
19:50/01:50 Αίγυπτος- Σουηδία
21:50/03:50 Αργεντινή- Κροατία

Πέμπτη 11 Αυγούστου
09:30/15:30 Τυνησία- Κατάρ
11:30/17:30 Πολωνία- Αίγυπτος
14:40/20:40 Δανία- Κροατία
16:40/22:40 Βραζιλία- Γερμανία
19:50/01:50 Σλοβενία- Σουηδία
21:50/03:50 Γαλλία- Αργεντινή

Σάββατο 13 Αυγούστου
09:30/15:30 Σλοβενία- Γερμανία
11:30/17:30 Κροατία- Γαλλία
14:40/20:40 Δανία- Κατάρ
16:40/22:40 Αίγυπτος- Βραζιλία
19:50/01:50 Σουηδία- Πολωνία
21:50/03:50 Αργεντινή- Τυνησία

Δευτέρα 15 Αυγούστου
09:30/15:30 Πολωνία- Σλοβενία
11:30/17:30 Γερμανία- Αίγυπτος
14:40/20:40 Γαλλία- Δανία
16:40/22:40 Σουηδία- Βραζιλία
19:50/01:50 Κροατία- Τυνησία
21:50/03:50 Κατάρ- Αργεντινή

Γυναίκες
Σάββατο 6 Αυγούστου
09:30/15:30 Νορβηγία- Βραζιλία
11:30/17:30 Ολλανδία- Γαλλία
14:40/ 20:40 Ρωσία- Νότια Κορέα
16:40/22:40 Μαυροβούνιο- Ισπανία
19:50/01:50 Ρουμανία- Αγκόλα
21:50/03:50 Σουηδία- Αργεντινή

Δευτέρα 8 Αυγούστου
09:30/15:30 Νότια Κορέα- Σουηδία
11:30/17:30 Γαλλία- Ρωσία
14:40/20:40 Ισπανία- Νορβηγία
16:40/22:40 Βραζιλία- Ρουμανία
19:50/01:50 Αργεντινή- Ολλανδία
21:50/03:50 Αγκόλα- Μαυροβούνιο

Τετάρτη 10 Αυγούστου
09:30/15:30 Βραζιλία- Ισπανία
11:30/17:30 Ρουμανία- Μαυροβούνιο
14:40/20:40 Ρωσία- Σουηδία
16:40/22:40 Νορβηγία- Αγκόλα
19:50/01:50 Ολλανδία- Νότια Κορέα
21:50/03:50 Γαλλία- Αργεντινή

Παρασκευή 12 Αυγούστου
09:30/15:30 Αγκόλα- Βραζιλία
11:30/17:30 Σουηδία- Ολλανδία
14:40/20:40 Ρουμανία- Ισπανία
16:40/22:40 Μαυροβούνιο- Νορβηγία
19:50/01:50 Ρωσία- Αργεντινή
21:50/03:50 Νότια Κορέα- Γαλλία

Κυριακή 14 Αυγούστου
09:30/15:30 Μαυροβούνιο- Βραζιλία
11:30/17:30 Σουηδία- Γαλλία
14:40/20:40 Ολλανδία- Ρωσία
16:40/22:40 Νορβηγία- Ρουμανία
19:50/01:50 Ισπανία- Αγκόλα
21:50/03:50 Αργεντινή- Νότια Κορέα

Action In Sports

Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Action In Sports