1 NIKHTRIA OMADA 1
1 NIKHTRIA OMADA 1

Στους έφηβους κέρδισε ο Πέτρος Αναστασίου, στους βετεράνους ο Κωστάκης Νεοκλέους και στους σούπερ βετεράνους ο Δημήτρης Λόρδος

 

Η ομάδα κόμπακ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής του ιδίου σωματείου Πέτρος Ιωάννου, ήταν οι μεγάλοι νικητές των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων, με τους οποίους έπεσε και η αυλαία του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ. Ο τελευταίος αγώνας φιλοξενήθηκε στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού της περασμένη Κυριακή 15 Οκτωβρίου και τον αθλοθέτησε η ασφαλιστική εταιρία CYPRIA LIFE. Με την πρωταθλήτρια ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, η οποία συγκέντρωσε 281/300 αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπευτές Πέτρος Ιωάννου, Κύπρος Κυπριανού και Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου, ενώ δεύτερη κατετάγη η «οικοδέσποινα» ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού με 272/300 και τρίτη η ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου με 271/300.

 

Στη ατομική κατάταξη ο Πέτρος Ιωάννου πέτυχε 97/100 και πήρε την πρώτη θέση τόσο στην Α’ κατηγορία όσο και στη γενική κατάταξη, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Χάρης Χριστοδουλίδης του ΣΚΟΠΑΦ με 96/100 και τρίτος ο νικητής της Β’ κατηγορίας Ματθαίος Αρμεύτης της ΣΚΟΛΕΜ με 95/100. Στην Γ’ κατηγορία πρώτευσε ο Δημήτρης Ζαχαριάδης του ΣΚΟΠΑΦ με 88/100 και στην Δ’ κατηγορία ο Λεόντιος Λεοντίου του ΣΚΟΛΑΡ με 93/100. Ο νεαρός Πέτρος Αναστασίου του ιδίου Ομίλου ήταν ο νικητής στην κατηγορία των εφήβων με 87/100 και ο συναθλητής τους Κωστάκης Νεοκλέους πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία των βετεράνων με 89/100. Τέλος στους σούπερ βετεράνους τη νίκη εξασφάλισε ο Δημήτρης Λόρδος της ΣΚΟΑΜ με 83/100.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων στο κόμπακ, ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:

 

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας 281/300
  2. Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού 272/300
  3. Σκοπευτική Οργάνωσης Αμμοχώστου 271/300
  4. Σκοπευτικός Όμιλος Πάφου 266/300
  5. Σκοπευτικός Όμιλος Λάρνακας 262/300
  6. Σκοπευτική Οργάνωση Κερύνειας 257/300

 

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 97/100
  2. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 96/100
  3. Νεόφυτος Σιαλής ΣΚΟΑΜ 95/100
  4. Ντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΜ 95/100
  5. Κωνσταντ. Αριστοφάνους ΣΚΟΛΑΡ 93/100
  6. Λέυκιος Μιλτιάδους ΣΚΟΛΕΜ 93/100

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ματθαίος Αρμεύτης ΣΚΟΛΕΜ 95/100
  2. Ανδρέας Παπαχριστοφόρου ΣΕΛ 88/100
  3. Δώρος Παμπακάς ΣΚΟΑΜ                    88/100
  4. Κούλλης Χάματσος ΣΚΟΑΜ 88/100
  5. Άθως Σταυρινού ΣΕΛ 88/100
  6. Γρηγόρης Τούμπας ΣΚΟΚΕΡ 87/100

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Δημήτρης Ζαχαριάδης ΣΚΟΠΑΦ 88/100
  2. Βαρνάβας Σοφοκλέους ΣΚΟΛΕΜ 85/100
  3. Γιάννης Χρίστου ΣΚΟΛΕΜ 84/100
  4. Δημήτρης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 84/100
  5. Βύρων Στυλιανού ΣΕΛ 82/100
  6. Γιάννης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 80/100

 

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Λεόντιος Λεοντίου ΣΚΟΛΑΡ 93/100
  2. Παναγιώτης Πουρίκκος ΣΚΟΑΜ 92/100
  3. Στέλιος Στυλιανού ΣΚΟΛΕΥ 91/100

 

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Κωστάκης Νεοκλέους ΣΚΟΛΑΡ 89/100
  2. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 85/100
  3. Βαρνάβας Σοφοκλέους ΣΚΟΛΕΜ 85/100

 

ΣΟΥΠΕΡ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Δημήτρης Λόρδος ΣΚΟΑΜ 83/100
  2. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 83/100
  3. Νίκος Πετρίδης ΣΚΟΛΕΥ 79/100

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

 

  1. Οι Κύπρος Κυπριανού και Πέτρος Ιωάννου, παραλαμβάνουν το έπαθλο της νικήτριας ομάδας από τον πρόεδρο της ΣΚΟΚ Δημήτρη Λόρδο

 

  1. – 2Γ. Ο νικητής του αγώνα Πέτρος Ιωάννου

 

  1. Οι νικητές της Α’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της Επιτροπής ΦΙΤΑΣΚ της ΣΚΟΚ Λουκά Χάματσο

 

  1. Οι νικητές της Β’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της Επιτροπής ΦΙΤΑΣΚ της ΣΚΟΚ Λουκά Χάματσο και τον αντιπρόεδρο της ΣΚΟΛΕΜ Μιλτιάδη Καραολή

 

  1. Οι νικητές της Γ’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους

 

  1. Απονομή του επάθλου στο νικητή των εφήβων Πέτρο Αναστασίου

 

  1. Οι νικητές στην κατηγορία των βετεράνων μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον αντιπρόεδρο της ΣΚΟΛΕΜ Μιλτιάδη Καραολή

 

  1. Οι νικητές της Δ’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους