Η Νόι Ουλμ την πρόκριση και ο Σγουρόπουλος νίκησε τον Γκιώνη στον ελληνικό «εμφύλιο»

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος χαμογέλασε στην ελληνική «μονομαχία» στη Βαρσοβία για το στάδιο 2 του Τσάμπιονς Λιγκ 2021-2022 και χαμογέλασε διπλά. Η ομάδα του η Νόι Ουλμ επικράτησε με 3-1 στο καθοριστικό ματς με την πολωνική Μπογκόρια για τη 2η προνομιούχο θέση στο 4ο γκρουπ και ο ίδιος στο κρίσιμο δεύτερο επί μέρους παιχνίδι έκαμψε τον Παναγιώτη Γκιώνη με 3-1 σετ. Σε μία ευτυχή συγκυρία, που ίσως δεν εμφανιστεί άλλη φορά, οι δύο κορυφαίοι Έλληνες αθλητές αναμετρήθηκαν μεταξύ τους για το σπουδαιότερο Ευρωπαϊκό διασυλλογικό Κύπελλο, χάρισαν πολύ όμορφο θέαμα και διαφήμισαν για πολλοστή φορά σε όλο τον κόσμο την επιτραπέζια αντισφαίριση της χώρας. Το δυσάρεστο της ημέρας είναι ότι έπειτα κι από τα δύο σημερινά παιχνίδια του ο Γκιώνης υπέστη υποτροπή στον τραυματισμό του στον αχίλλειο και είναι αμφίβολος για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Χιούστον. Η γερμανική Νόι Ουλμ ολοκλήρωσε τους αγώνες της με δύο νίκες και μία ήττα, συγκέντρωσε 5 βαθμούς και ακολουθεί στα προημιτελικά την Όρενμπουργκ. Η Μπογκόρια, που ήταν 2ο φαβορί στο γκρουπ, έμεινε 3η με 4 βαθμούς (μία νίκη-δύο ήττες) και συνεχίζει την ευρωπαϊκή της παρουσία στο Europe Cup.

Μπογκόρια και Νόι Ουλμ ισοβαθμούσαν στους 3 βαθμούς μετά τους αγώνες της Παρασκευής και του Σαββάτου και ήξεραν ότι ο νικητής περνάει στην τελική 8άδα του Τσάμπιονς Λιγκ ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα στο βραδινό ματς της πρωτοπόρου Όρενμπουργκ με την ουραγό Ελ Νίνο. Έγινε σπουδαίο ματς, η Νόι Ουλμ έφτασε στη νίκη και παράλληλα πέτυχε μία δεύτερη πρόκριση από ομίλους ύστερα από εκείνη στο στάδιο 1 της διοργάνωσης. Για τον Γκιώνη, που ήξερε ότι μετά την ξεκούραση και τη θεραπεία ενός μήνα για το πόδι του, δεν γινόταν να παρουσιαστεί στην καλύτερη κατάσταση, περισσότερο από τις ήττες του «πόνεσε» βεβαίως η επιδείνωση στον αχίλλειο.

Πιέζοντας από την Παρασκευή το σώμα του είχε πολύ πόνο το βράδυ του Σαββάτου και αγωνίστηκε σφίγγοντας τα δόντια. Θα μείνει σίγουρα κάποιες ημέρες εκτός προπονήσεων, την Τρίτη θα επισκεφτεί πάλι τον γιατρό και φυσικά θα συζητήσει και με τους ανθρώπους της εθνικής ομάδας για τη συμμετοχή του ή όχι στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Χιούστον προς τα τέλη του μήνα.

Οι Έλληνες πρωταθλητές κοντραρίστηκαν στο δεύτερο στη σειρά παιχνίδι με τον Παναγιώτη Γκιώνη (νούμερο 52 στην παγκόσμια κατάταξη) να έχει τοποθετηθεί στη θέση 1 της ομάδας του και τον Γιάννη Σγουρόπουλο (Νο 152) στη θέση 2 της δικής του ομάδας. Ο 41χρονος αμυντικός πήρε το 1ο σετ με κάποια διαφορά, αλλά στη συνέχεια έγινε πολύ μεγάλο ματς από κάθε άποψη. Ο 21χρονος Σγουρόπουλος ανέβασε την απόδοσή του, εφάρμοσε και καλύτερη τακτική, ο Γκιώνης κρατούσε μπάλα και χρησιμοποιούσε και την εμπειρία του και ο αγώνας κρίθηκε στα λεπτομέρειες. Ο νεαρός πρωταθλητής πήρε το 2ο και το 3ο σετ στην παράταση κι αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο και στο ψυχολογικό κομμάτι. Άρχισε δυνατά και το 4ο σετ, ενώ από την άλλη πλευρά ο πολύπειρος Γκιώνης δεν κράτησε ψηλά την αυτοπεποίθησή του έχοντας και τις ενοχλήσεις στον αχίλλειο, που δεν τον εγκατέλειψαν σε αυτό το τριήμερο στη Βαρσοβία. Άσχετα με την ιδιαιτερότητα του συγκεκριμένου αγώνα ο Σγουρόπουλος πιστοποίησε ξανά την πρόοδό του στο διεθνές στερέωμα (προχτές είχε νικήσει και τον Λιν Γιουν Τζου, το νούμερο 6 του κόσμου), φανέρωσε μεγάλες αρετές απέναντι και στην άμυνα και φυσικά είχε τεράστια συμβολή στην επιτυχία της Νόι Ουλμ.

Ο κορυφαίος αμυντικός από την άλλη πλευρά ξαναμπήκε στον αγωνιστικό χώρο για την Μπογκόρια και αντιμετώπισε τον Λεβ Κάτσμαν με το σκορ ομάδων στο 2-1. Τον Ρώσο αθλητή τον είχε νικήσει σχετικά εύκολα στο φετινό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, όμως στο σημερινό ματς είχε μεγάλες δυσκολίες από την αρχή και τελικά λύγισε με 3-2 -όπως και χτες απέναντι στον Πορτογάλο Φρέιτας. Ήταν εξέλιξη, που έδειξε και την έλλειψη της κατάλληλης φυσικής κατάστασης για τον πρωταθλητή μας, ο οποίος δεν μπόρεσε να δουλέψει όπως έπρεπε σε αυτό το κομμάτι λόγω της θεραπείας στο πόδι.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Νόι Ουλμ-Μπογκόρια 3-1:

Λεβ Κάτσμαν-Τσουάν Τσι Γιουάν 3-2 (11-13, 11-6, 11-8, 8-11, 6-4)

Γιάννης Σγουρόπουλος-Παναγιώτης Γκιώνης 3-1 (6-11, 17-15, 13-11, 11-5)

Βλαντιμίρ Σιντορένκο-Μάρεκ Μπαντόφσκι 2-3 (6-11, 15-13, 11-8, 6-11, 4-6)

Κάτσμαν-Γκιώνης 3-2 (11-9, 10-12, 11-6, 6-11, 6-2)

Από το 1ο γκρουπ του σταδίου 2 προκρίθηκαν στην 8άδα η Μπορούσια Ντίσελντορφ και η Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Η κάτοχος του τίτλου και οικοδέσποινα του γκρουπ Μπορούσια είχε 6 βαθμούς κι ακολούθησε τριπλή ισοβαθμία στους 4, όπου η ομάδα της Πορτογαλίας είχε συντελεστή +1 (5 επί μέρους ματς υπέρ και 4 κατά) έναντι της ισπανικής Μπόργκες Βαλ (0) και της αυστριακής Βελς (-1) κατακτώντας τη 2η προνομιούχο θέση.

Από το 2ο γκρουπ πέρασαν στα προημιτελικά η ρωσική UMMC (οργάνωσε τους αγώνες στο Βερκνάγια) και η γαλλική Ενεμπόν. Εδώ προέκυψε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή. Οι δύο προαναφερόμενες ομάδες και η ιταλική Μεσίνα συγκέντρωσαν από 5 βαθμούς. Από τα μεταξύ τους παιχνίδια είχε θετικό συντελεστή (+1) η UMMC και πέρασε ως 1η και την ακολούθησε η Ενεμπόν, η οποία είχε νίκη και ήττα με 3-2. Τρίτη έμεινε η Μεσίνα με συντελεστή (-1)

Από το 3ο γκρουπ πήραν το εισιτήριο για τα νοκ άουτ η οικοδέσποινα Σααρμπρίκεν και η πολωνική Ντζιάλντοβο. Το γερμανικό κλαμπ είχε τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και η Ντζιάλντοβο νίκησε σήμερα με 3-0 τη Ρόσκιλντε από τη Δανία στον καθοριστικό αγώνα για τη 2η θέση.