20 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Οι νεαροί δείχνουν το δρόμο στο αεροβόλο τουφέκι!

Πρωταθλητές 2017 , ο έφηβος Αλέξανδρος Χριστοφόρου και η νεάνιδα Άρτεμις Παντελή!

Για άλλη μια χρονιά οι αθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας «σάρωσαν» τους τίτλους σ’ όλες τις κατηγορίες

Οι νεαροί διεθνείς σκοπευτές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Αλέξανδρος Χριστοφόρου και Άρτεμις Παντελή, αναδείχθηκαν πρωταθλητές στο αεροβόλο τουφέκι ανδρών και γυναικών αντίστοιχα, παρά το γεγονός ότι ο Αλέξανδρος αγωνίζεται στην κατηγορία των εφήβων και η Άρτεμις στην κατηγορία των νεανίδων. Το φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο αεροβόλο τουφέκι περιλάμβανε 8 αγώνες, από τους οποίους για κάθε αθλητή και αθλήτρια μέτρησαν τα έξι καλύτερα αποτελέσματα. Πέρα από την επικράτηση των νεαρών σκοπευτών στο αγώνισμα, αυτό που ξεχώρισε και φέτος, ήταν η καθολική επικράτηση των αθλητών και αθλητριών της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας σε όλες τις κατηγορίες στο αεροβόλο τουφέκι.

Στη γενική κατάταξη των 60 βολών, ο έφηβος Αλέξανδρος Χριστοφόρου συγκέντρωσε 3640,4 πόντους έναντι 3617.0 του συναθλητή του Ανδρέα Κωνσταντίνου και 3588.1 του έφηβου Ανδρέα Χαραλάμπους της ΣΚΟΑΜ. Χριστοφόρου και Χαραλάμπους εξασφάλισαν και τις δυο πρώτες θέσεις στην κατηγορία των εφήβων, όπου τρίτος κατετάγη ο Λοΐζος Γεωργίου της ΣΚΟΛΕΜ με 3546.5. Στη γενική κατάταξη των 40 βολών, η  Άρτεμις Παντελή «μάζεψε» 2447.7 πόντους, ενώ με 2439.0 η συναθλήτρια της Μαριλένα Κωνσταντίνου κατετάγη δεύτερη και η νεάνιδα Κάλια Παπασωζομένου, επίσης της ΣΚΟΛΕΥ με 2422.9 τερμάτισε στην τρίτη θέση. Άρτεμις και Κάλια εξασφάλισαν και τις δυο πρώτες θέσεις στο αεροβόλο τουφέκι νεανίδων, όπου τρίτη κατετάγη η συναθλήτριά τους Μαρία Βανέσα Χαραλάμπους με 2363.9.

Στις άλλες κατηγορίες, ο Ανδρέας Δημοσθένους της ΣΚΟΛΕΥ, με 2241.8 πόντους αναδείχθηκε πρωταθλητής στο αεροβόλο τουφέκι παίδων, ενώ οι συναθλητές του Χάρης Χαρή (2468.1) και Μιχάλης Παφίτης (2372.2) εξασφάλισαν τον επίζηλο τίτλο στο αεροβόλο πιστόλι παίδων με στάντ και παμπαίδων αντίστοιχα. Στο αεροβόλο τουφέκι νεανίδων, πρωταθλήτρια αναδείχτηκε η Ιακωβία Πιτταρά της ΣΚΟΛΕΥ με 2352.9, ενώ η αδελφή της Άντρεα Πιτταρά πρώτευσε στις παγκορασίδες με 2373.1 και η συναθλήτρια τους Κατερίνα Χαρή, με 2403.8 εξασφάλισε τον τίτλο της πρωταθλήτριας στο αεροβόλο τουφέκι κορασίδων με σταντ.