Η «Μεγάλη Κυρία» πέταξε εκτός Κυπέλλου την Ομόνοια

45
ΠΑΦΙΑΚΟΣ ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Η Ομόνοια παρέδωσε το «στέμμα» της Κυπελλούχου Κύπρου τη Δευτέρα 09 Μαρτίου 2020. Η Ανόρθωση διεκδικεί με αξιώσεις πλέον να την διαδεχθεί στο «θρόνο της Κυπελλούχου» αφού την «έριξε στο καναβάτσο» ολοκληρώνοντας ό,τι άρχισε την Παρασκευή όταν κέρδισε στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» με 1-3 σετ. Στον αποψινό αγώνα στο «Θεμιστόκλειο» η Ομόνοια κέρδισε με 3-2 όμως η νίκη ήταν χωρίς αντίκρισμα αφού με τα δυο σετ η «Μεγάλη Κυρία» πέρασε στα ημιτελικά.

Στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη» έγινε εκπληκτικός αγώνας με τον Green Air Παφιακό να κερδίζει την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-1 σετ και να ανατρέπει το 2-3 που έχασε την Παρασκευή στη Δερύνεια. Με κορυφαίους τους διεθνείς με την Εθνική Εφήβων Οδυσσέα Σαββίδη και Κωνσταντίνο Σκορδή η ομάδα της Πάφου κέρδισε και στους «4» θα αντιμετωπίσει σε αμφίρροπους ημιτελικούς την Ανόρθωση.

Το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι αυτό μεταξύ ΑΠΟΕΛ – N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα. «Γαλαζοκίτρινοι» και «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν για δεύτερη φορά τις Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. (ΑΠΟΕΛ με 0-3 σετ) και ΑΕ Καραβά (N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα 3-1 σετ) και θα έχουν δυο φοβερούς όπως προμηνύονται ημιτελικούς».

«Κυρία» έτοιμη για όλα και στο Κύπελλο

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3 (20-25, 24-26, 25-21,  25-21, 13-15)

Ναι αυτό ήταν ντέρμπι. Ο λόγος για τον μεγάλο αγώνα Ανόρθωση – Ομόνοια που έστειλε την Ανόρθωση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών αφήνοντας την Ομόνοια εκτός ημιτελικών του Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια. Η Ανόρθωση που θα αναμετρηθεί με τον Green Air Παφιακό στους «4» σε διπλούς αγώνες χωρίς προγνωστικά, ανέτρεψε το 0-2 και με τα δυο σετ που εξασφάλισε προκρίθηκε με συνολικό σκορ 05-04 σετ. Οι δυο προημιτελικοί ήταν προμήνυμα για τα όσα θα ακολουθήσουν στους Τελικούς του πρωταθλήματος μεταξύ των δυο ομάδων. Η Ομόνοια τα έδωσε όλα αλλά έμεινε με τη νίκη γοήτρου με 2-3 σετ και αποκλείστηκε παραδίδοντας το «στέμμα» της Κυπελλούχου.

Το παιχνίδι που απόλαυσαν και οι φίλοι του βόλεϊ μέσω του καναλιού 7Sports ΤV είχε διάρκεια 137’. Σημειώνεται ότι τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας η Ανόρθωση επέτρεψε δωρεάν την είσοδο σε όσες γυναίκες βρέθηκαν στο «Θεμιστόκλειο» για τον προημιτελικό.

Το ντέρμπι στο πρώτο σετ ήταν ισοδύναμο. Η Ανόρθωση προηγήθηκε στα αρχικά στάδια 09-08, αλλά η Ομόνοια ανέβηκε και στα τελικά στάδια άνοιξε τη διαφορά κερδίζοντας το σετ 20-25 σε 27’ γράφοντας το 0-1 σετ.

Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο σετ όταν προηγήθηκε 08-06 και 14-11. Η Ομόνοια πίεσε  μειώνοντας αλλά η «Μεγάλη Κυρία» διατήρησε το προβάδισμα 16-14. Στην τελική ευθεία του σετ οι γηπεδούχοι ήταν στο +4 21-17, αλλά η Ομόνοια με την εμπειρία της έφερε το σετ στα ίσια 24-24. Όχι μόνο αυτό, αλλά οι «πράσινοι» πιο ψύχραιμοι κέρδισαν 24-26 σε 34’ και πήρε αέρα… πρόκρισης με το 0-2 σετ.

Με το 0-2 σε βάρος της η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με +6 17-11. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη συνέχισε να είναι ανώτερη και το ταμπλό του «Θεμιστοκλείου» «έγραψε» 22-17. Η Ομόνοια έκανε την προσπάθειά της και μείωσε αλλά η Ανόρθωση κατάφερε να κερδίσει 25-21 σε 29’ εξασφαλίζοντας ένα κρίσιμο σετ με τη μείωση του σκορ σε 1-2 σετ.

Εντυπωσιακή η Ανόρθωση στο τέταρτο σετ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε 14-09 και έλεγξε τον ρυθμό. Οι «κυανόλευκοι» ξέφυγαν και άλλο 20-13 «κόβοντας τα πόδια» των «πρασίνων». Η Ανόρθωση επιβλήθηκε 25-21 σε 30’ ισοφάρισε σε 2-2 σετ και με τα δυο σετ που εξασφάλισε πέρασε στα ημιτελικά.

Το τάϊ – μπρέικ παρά το γεγονός ότι τα πάντα κρίθηκαν πρόσφερε μπόλικο σασπένς αφού οι δυο ομάδες ήθελαν τη νίκη γοήτρου για ψυχολογικούς λόγους (ακολουθούν οι Τελικοί του πρωταθλήματος).  Μετά το αρχικό 03-07 της Ομόνοιας η Ανόρθωση αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσια 13-13 για να κερδίσει τελικά η Ομόνοια με 13-15 σε 17’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Σαββίδης, Haapakoski, Romanutti, Knezevic, Torres, Strukarevic – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Δημητρίου.

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ):Ruiz, Πετρακκίδης, Ελευθερίου, Alves, Reinaldo,Αλεξίου – Λίμπερο: Πλατρίτης. –

Πρόκριση … από το μέλλον

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-1 (25-23, 19-25, 25-22,25-22)

Με κορυφαίους τους νεαρούς με την Εθνική Εφήβων Κωνσταντίνο Σκορδή και Οδυσσέα Σαββίδη που επιστρατεύτηκαν στο δεύτερο σετ και έβγαλαν «ασπροπρόσωπο» τον κόουτς Θανάση Στράντζαλη ο Green Air Παφιακός πέρασε στους «4» του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Η ομάδα της Πάφου που είχε καθοδηγητή τον Verissimo ανέτρεψε το 2-3 που έχασε στη Δερύνεια την Παρασκευή και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 05-04 σετ. Ο Green Air Παφιακός θα αναμετρηθεί στους ημιτελικούς σε διπλούς αγώνες με την Ανόρθωση.Η Αναγέννηση που είχε κορυφαίο τον Ivan Todorovic δεν κατάφερε να προκριθεί και ολοκλήρωσε τις φετινές της υποχρεώσεις. Το μεγάλο παιχνίδι ολοκληρώθηκε σε 119’.

Η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 04-07. Σταδιακά, ο Green Air Παφιακός ανέβηκε ισοφάρισε 13-13 και προηγήθηκε 17-14. Τελικά, η παφιακή ομάδα κέρδισε 25-23 σε 29’ και έκανε το 1-0 σετ.

Το ξεκίνημα της Αναγέννησης Δερύνειας ήταν καλό και στο δεύτερο σετ αφού προηγήθηκε 05-08. Οι «πράσινοι» είχαν πολύ καλή απόδοση και αύξησαν στο +4 13-17 και λίγο αργότερα βρέθηκε στο προβάδισμα των πέντε πόντων 17-22 με τον κ. Στράντζαλη να επιστρατεύει τους νεαρούς Σκορδή και Σαββίδη.  Η Αναγέννηση έλεγξε το σετ το οποίο κέρδισε 19-25 σε 26’ ισοφάρισε και δεν άφησε τον Green Air Παφιακό να ξεφύγει άλλο.

Το τρίτο σετ είχε ενδιαφέρον όμως ο Green Air Παφιακός βρέθηκε στο +8 17-09 με την Αναγέννηση να μειώνει στους τρεις πόντους 21-18 αναγκάζοντας τον κ. Στράντζαλη να επιστρατεύσει τον Caetano. H ομάδα της Πάφου κέρδισε 25-22 σε 29’ έγραψε το 2-1 και πήρε προβάδισμα στο καθοριστικό σετ.

Εξαιρετικό ήταν το τέταρτο σετ με τις δυο ομάδες να παλεύουν επί ίσοις όροις. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στην πρωτοπορία με την Αναγέννηση να προηγείται 19-21, αλλά τον Green Air Παφιακό   να κάνει αντεπίθεση και να παίρνει προβάδισμα 23-21 για να ολοκληρώνει τη νίκη και την πρόκριση με 25-22 σε 37’ εντυπωσιακού σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Θ. ΣΤΡΑΝΤΖΑΛΗΣ): Verissimo, Miranda, Caetano, Οικονομίδης, Παφίτης, Ανδρέου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σκορδής, Σαββίδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Ιακώβου, Garchet, Shvalev, Τodorovic,Aποστόλου, Καραγιάννης – Λίμπερο: Παπαϊωάννου.

Πέρασε με διπλή νίκη στους «4»

ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π. – ΑΠΟΕΛ  0-3 (20-25, 22-25, 23-25)

Στην «4» του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας Ανδρών όπου θα αναμετρηθεί σε διπλούς αγώνες  με την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα προκρίθηκε το ΑΠΟΕΛ. Τη Δευτέρα κέρδισε εκ νέου την Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. με 0-3 σετ στο Κλειστό Παραλιμνίου και με δεύτερη νίκη προκρίθηκε. Η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. προσπάθησε για το καλύτερο αλλά έχασε και στρέφει το ενδιαφέρον της στις μάχες σωτηρίας με την ΑΕ Καραβά.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ. Το ΑΠΟΕΛ προοδευτικά ανέλαβε την πρωτοβουλία και επικράτησε 20-25 σε 29’ και διαμορφώθηκε το 0-1 σετ.

Οι παίκτες της  Ένωσης έδειχναν αποφασισμένοι στο δεύτερο σετ και ήταν μπροστά στο δεύτερο σετ (08-06, 09-07), αλλά το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 10-10. Ο αγώνας διατήρησε τα χαρακτηριστικά του με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 15-17. Οι «βυσσινί» όμως προηγήθηκαν στο σκορ 21-20. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να γυρίσουν το σετ να κερδίσουν 22-25 σε 31’ να αυξήσουν το προβάδισμά τους σε 0-2 σετ και να προκριθούν στους ημιτελικούς.

Οι δυο Ελλαδίτες προπονητές δοκίμασαν και τον πάγκο τους στο τρίτο σετ με το ΑΠΟΕΛ να είναι καλύτερο και να προηγείται 10-14. Παρά τις αλλαγές το ΑΠΟΕΛ ήταν ελαφρώς καλύτερο και στο φινάλε του σετ ήταν στο +2 21-23. Η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. μείωσε και στον πόντο 23-24 αλλά το ΑΠΟΕΛ πήρε αυτό που ήθελε, κέρδισε 23-25 σε 29’ και τον προημιτελικό 0-3 σετ σε 89’.

ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π.(Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Στέκας, Stevovic, Nascimento, Sandoval, Milkov, Παπανδρέου – Λίμπερο: Ελευθερίου – Αλλαγές: Ηλία, Παρασκευόπουλος, Παπέττας, Πυλιώτης.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΛΑΪΟΣ):Γεωργίου, Velijkovic, Χρυσοστόμου, Ευσταθίου, Gomes, Κασαμπαλής – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Tοφής, Αβερκίου, Κυπριανού.

«Ερυθρόλευκη» πρόκριση

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-1 (25-15, 25-20, 19-25, 25-17)

«Ερυθρόλευκη» ήταν η πρόκριση στην τετράδα του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα κέρδισε μετά από 114’ την ΑΕ Καραβά με 3-1 σετ και με συνολικό σκορ 06-02 προκρίθηκε και έδωσε ραντεβού με το ΑΠΟΕΛ στους «4». Η ΑΕ Καραβά έκανε καλές εμφανίσεις αλλά δεν τα κατάφερε για την υπέρβαση. Πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στους αγώνες με την Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. για την παραμονή.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 10-04, αλλά η ΑΕ Καραβά μείωσε σε 12-09 σχεδόν άμεσα. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως έπαιξαν ωραίο βόλεϊ στη συνέχεια και επικράτησαν στο σετ 25-15 σε 26’ και το 1-0 ήταν γεγονός.

Ανταγωνιστικό ήταν το δεύτερο σετ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ», αφού καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει άνκαι η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα διατηρούσε το προβάδισμα  09-07 και 15-13 και 21-19 για να επιβληθεί σε 27’ 25-20 και με το 2-0 να εξασφαλίσει την πρόκριση στους «4».

Οι δυο ομάδες απαλλαγμένες από το άγχος έπαιξαν ελεύθερα στο τρίτο σετ με την ΑΕ Καραβά να καταφέρνει να προηγείται με τρεις πόντους 13-16 με την ομάδα του Καραβά να επικρατεί 19-25 σε 24’ και να μειώνει σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ, αλλά ακολούθως η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να επιβληθεί να προηγηθεί με έξι πόντους 23-17 και να κερδίσει 25-17 σε 26’εξασφαλίζοντας τον αγώνα με 3-1 σετ.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(T. GULIBERTI):Guzman, Χρυσοστόμου, Brook, Σιαπάνης, Pineiro, Ζηκάκης – Λίμπερο1 : Αντωνίου, Λίμπερο 2: Bαρνάβα. – Αλλαγές: Χομαγιούν, Καλαφάτης.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(MOLCHANOV): Κaminski, Rodolfo, Παναγιωτίδης, Φιλοκράτους, Ramma, Χριστοφή – Λίμπερο: Xατζηδαμιανού. – Αλλαγές: Μιχαήλ.

Λεζ. Πολλές μάχες θα δώσουν οι παίκτες της Ανόρθωσης και του Green Air Παφιακού στους ημιτελικούς. Στη φωτό ο Torres (Ανόρθωση) καρφώνει  υπό το βλέμμα των Haapakoski (αριστερά) και Strukarevic (δεξιά) μπροστά από τους Verissimo και Ανδρέου.  Έτοιμοι για την υποδοχή είναι οι Παφίτης και Caetano (Green Air Παφιακού).